Святий Кипріян та свята Юстина – дві видатні постаті раннього християнства, які пройшли неймовірний духовний шлях від життя гріховного та поганського до святості та мученицької смерті. Святий Кипріян почав як чарівник, а свята Юстина – як дівчина в родині поганського жерця, але обоє знайшли істину в Христі та віддали своє життя служінню Богу.

Історія навернення та святості двох душ у служінні Христу

2 жовтня Церква вшановує святих Кипріяна і Юстини.

Святий Кипріян був родом з Антіохії Писидійської, син багатих батьків. Його батько був жерцем у язичнецькій божниці і сина призначив для цієї служби. Кипріян був дуже, обдарований у науках, він читав книги про звіздарство, а звіздарів тоді всі вважали чарівниками. Він їздив аж до Вавилону, щоб там пізнати всі тайни мантіїв-чарівників, а коли повернувся до Антіохії, то проголосив себе великим чарівником, а забобонні язичники повірили в це і боялися його. Вони часто приходили в різних потребах і просили, щоб він допоміг їм своїми чарами.

Кипріян провадив нечестиве життя. Він ненавидів християн і приєднувався до їх гонителів.
В Антіохії був інший поганський жрець, який мав дочку, дівицю надзвичайно вродливу, на ім’я Юстина (“справедлива”). Бог подав їй ласку пізнати святу віру; вона прийняла хрещення, посвятила себе життю в чистоті, а також навернула до правди ще й своїх батьків. Її батько став священиком, а згодом і єпископом. Краса Юстини впала в око одному багатому поганському юнакові на ім’я Аглаїд. Той докладав великих зусиль, щоб звести діву з дороги чесноти, щоб потім одружитися з нею, однак свята Юстина навіть чути не хотіла про нього. Вона ж бо присвятила себе небесному Нареченому і шукала не земних радощів, а Божого миру. Аглаїд звернувся по допомогу до чарівника Кипріяна, пообіцявши йому велику винагороду. І той почав уживати всіх своїх чарів, а уживав їх на те, аби пересвідчитися у своєму безсиллі: бо нічим є сила цілого пекла проти сили святого хреста, яким знаменувала себе Юстина.

Це пересвідчення хоч і вдарило його, мов грім, але водночас відкрило йому очі. Він пізнав, що є слугою диявола, пізнав, скільки лиха накоїв, і зрозумів, що лишень у правдивого Бога може знайти прощення. Однак, тягар його гріхів так його пригнітав, що він став упадати в розпуку. Та милосердя Боже безмежне; Господь привів Кипріяна до одного священика на ім’я Тимотей і той утішив каяника; Кипріян прийняв Христову віру і почав покутувати за всі злочини свого життя. Він спалив усі свої чародійські книги і публічно визнавав усі свої проступки і гріхи. А гріхів тих було так багато, і то таких тяжких, що він, згадуючи їх, роздирав на собі одежу, голову посипав попелом і падав ниць, бо не смів свого погляду піднести до неба. У такі хвилини йому на допомогу спішив приятель його Євсевій, утішав і розповідав про надзвичайну силу святої крови Христової, пролитої за нас, і про безмежне Боже милосердя.

Євсевій привів Кипріяна до єпископа, а той узяв його до оглошенних і став навчати істин Христової віри. Кипріян учився зі смиренням, майно роздав убогим, а коли своїм життям довів, що його навернення щире, то був охрещений. Коли свята Юстина про це довідалася, тоді роздала убогим усе, що мала цінного. У глибокому смиренні він вважав себе найгіршим чоловіком, та Бог удостоїв його своєю ласкою; він був висвячений на священика, а через шістнадцять років після свого навернення став єпископом Антіохії.

Вінцем їх святого й праведного життя, яке обоє провадили в молитвах, постах і добрих ділах, була мученицька смерть.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Божественні святі Кипріяне і свята Юстино,
Молимо вас, святії чудотворці,
Згляньтеся на нас, грішних і потребуючих вашої молитви.

Святий Кипріяне, ти, який колись, пізнав істину та силу Христову.
Моли Бога за нас, щоб і наші серця відкрилися для віри і праведності.
Допоможи нам покинути гріхи та шукати милості Божої.

Свята Юстино, ти віддала своє життя Богу і беззаперечно вірила в Його святі обітниці.
Моли Бога за нас, щоб і ми знайшли силу віддати своє серце Христу.
Допоможи нам жити в чистоті і праведності перед Ним.

Сприяйте нашій вірі, святі Кипріяне і Юстино,
І моліться за нас перед Престолом Всевишнього.
Нехай наші душі будуть наповнені благодаттю та світлом Христовим. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія