21 січня святкується надзвичайне подія в історії Ватопедського Афонського монастиря, пов’язана з чудотворними іконами Пресвятої Богородиці – “Ктиторська” та “Втіха”. Ця дивовижна історія розповідає про врятовання царевича, подарунки імператора, приховання ікон від арабських нападників і їхнє відкриття через сімдесят років. Кожен рік це чудо відзначається урочистими подіями та молитвами в обителі, свідчачи про велич історії та вірності.

Історія благословення ‘Ктиторської’ та ‘Втіхи’ – двох святих образів, які освітлюють Афонську Гору

21 січня – день, коли в серці Афонської Гори засяяла благодать двох чудотворних ікон Пресвятої Богородиці – “Ктиторська” та “Втіха”. Їх історія, що почалася більше тисячі років тому, обросла чудами та вірою.

Неподалік Ватопедського Афонського монастиря, заснованого в 395 році під час царювання Костянтина Великого, сталася дивовижна подія. Під час бурі в море впав царевич Аркадій, син імператора Феодосія Великого. Здавалося, що він загинув, але під тінню чагарника його спіткало чудо – він спав, врятований Божою Матір’ю.

У вдячність за це імператор Феодосій Великий прикрасив монастир і подарував ікону Богородиці, зроблену з мастики. Ця ікона отримала назву “Ктиторська”, означаючи, що імператор був організатором і прикрасителем монастиря. Розміщена в соборному храмі, її також звали “Вівтарницею”.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У 862 році, сталася ще одна дивовижна подія. Під час наближення арабів до монастиря, священик приховав “Ктиторську” ікону та хрест в колодязі, підносячи мармурову плиту на рівень з помостом. Це допомогло уберегти святині від бешкетів арабів, але сам священик потрапив у полон.

Після довгих сімдесяти років полону священик повернувся до монастиря, який тим часом зруйновано. Згадуючи події минулого, він вказав на місце, де заховано ікону та хрест. Піднімаючи плиту вівтарного помосту, братія знайшла святу ікону та животворчий Хрест.

Це чудо вшановується кожного року в обителі. Щопонеділка відзначається молебнем Божій Матері, а наступного дня служиться літургія. Це традиційне святкування, тривалість якого перевищує десять століть, свідчить про велич та істинність чуда, вписаного в історію Ватопедської обителі.

Молитва за християнські родини:

Господи Ісусе Христе Сину Божий, з Отцем і Пресвятим Духом трисвятим співом на небесах невпинно славлений, Ти зволив премудрим Своїм промислом все з небуття до існування привести, з пороху земного людину на Свій образ і подобу сотворити та всякими дарами її прикрасити, Ти через любов до людей з ребра праотця Адама дружину йому сотворив і, благословивши їхній союз, сказав: плодіться і розмножуйтеся, і володійте землею. Тому залишить чоловік батька свого та матір і приєднається до дружини своєї, і будуть обоє одним тілом.

Ти, благословивши старозавітніх праведників, численні приклади благочестивого родинного життя нам явив, а наприкінці з кореня роду святого, від праведних Іоакима і Анни Приснодіву плоттю зростив і від Неї тіло прийняв, народившись на спасіння всіх людей. Ти багато років Свого земного життя в назаретській Родині провів, і згодом, вийшовши на проповідь Євангелія, перше чудо в Кані Галілейській сотворив, шлюб законний там благословляючи.

Сам, Господи, поглянь милостивим Твоїм оком на смиренне благання нас, рабів Твоїх, і невидимим твоїм заступництвом благослови український народ наш примноженням добрих християнських родин, серед яких квітнула б молитва, святість, згода, однодумність і взаємна жертовна любов. Оживи в серцях наших заповідь Свою: «Що Бог з’єднав, людина нехай не розлучає». Допоможи батькам бути прикладом благочестя для дітей своїх, а дітям стати батьківською втіхою і нев’янучим вінцем слави для свого народу. Навчи нас долати диявольські спокуси і відбивати всі стріли лукавого, на руйнування домашньої церкви – родини спрямовані. Сподоби рабів Твоїх провадити мирне життя у всякому благочесті і чистоті, та подай нам милість вірно Тобі служити і все необхідне для спасіння отримати.

Бо Ти Милостивий і Чоловіколюбний Бог, і Тобі славу возсилаємо, Отцю і Сину і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія