Полтава, 12 жовтня 2023 – Сьогодні, віруючі Полтави та усієї України відзначають свято Горбанівської ікони Божої Матері, яка стала духовним скарбом Полтавщини та символом віри та патріотизму. Цей святковий образ надихає на молитву, об’єднує вірян і нагадує про важливість збереження історії та віри.

Як Горбанівська ікона вижила в складних часах

Горбанівська ікона Божої Матері була знайдена в XVIII столітті недалеко від Полтави козаком Горбанем, від якого і походить її назва. Образ був виявлений в незвичайних обставинах, коли козацька коса ламається, і в траві він помічає цю ікону.

Згодом виявилося, що Горбанівська ікона є списком Корсунської чудотворної ікони Пресвятої Богородиці за типом іконопису. Цей образ став місцем молитви та поклоніння для багатьох поколінь вірян.

Згодом був збудований кам’яний храм на честь Горбанівської ікони Божої Матері, який став важливим духовним центром для місцевого населення. У цьому храмі ікона була прикрашена коштовностями і стала об’єктом молитовного шанування.

Але історія Горбанівської ікони мала свої випробування. У 1930-х роках храм був зруйнований, і ікону довелося ховати. Протягом радянських часів образ знаходився в різних церквах, але завдяки вірянам і духовенству, він не був забутим.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

З 1962 року Горбанівська ікона Божої Матері перебуває у Свято-Макаріївському кафедральному соборі Полтави, де віряни щороку збираються, щоб відзначити це свято та поклонитися образу.

Сьогодні перед Горбанівською іконою віруючі підносять свої молитви до Пресвятої Богородиці, яка в церковних піснеспівах зветься “Заступницею й Похвалою землі Полтавської”. Цей святковий образ залишається джерелом надії, милосердя та захисту для всіх, хто звертається до нього зі смиренням і вірою.

Горбанівська ікона Божої Матері нагадує нам про значення історії та віри в нашому житті. Вона завжди залишатиметься символом патріотизму та духовної єдності для всіх, хто відзначає це свято.

Молитва до Горбанівської ікони Божої Матері, що лікує душевні та тілесні недуги:

О, пресвітлий Облаче, Мати Бога Всевишнього, Царице Неба і землі, блаженна Ти в родах родів, світліша за Херувимів і чесніша за Серафимів! Ти — любов невиказана і всіх покинутих єдина надія. Молимо Тебе, нашу молитвеницю і заступницю перед Сином Своїм, не відвертай від нас лиця Твого, але прийми всеблагоговіяне поклоніння чудотворній іконі Твоїй, яка як гілка життєдайного духового саду і цвіт благовонний на землі Полтавській процвітає.

Не маємо іншого в бідах позбавлення, лише Тебе, Пречиста Діво! Відчини нам двері милосердя Твого, відгороди від всякого наклепу ворожого і брехні людської! Бачиш Ти, Милостива Мати, безодню беззаконь наших, бо не тільки волею, але і неволею в безчисла різних гріхів впадаємо, тому взиваємо до Тебе. Заради великої милості Твоєї не залишай нас загинути в злі пекельному, але спаси і на шлях покаяння настанови! Більше, ніж прокажені, потребуємо очищення, бо душі наші нечисті, й не минути нам суду.

Але Ти — Надія безнадійних, простягни руку допомоги Твоєї і з полону смертельного визволи. Розум наш знанням Божественних істин просвіти і в серця наші покірність Христову і любов вкоріни. Охорони нас від всяких спокус, від світу гріховного, тілесної хтивості і від диявольських сітей позбав. О, Всемилостива Владичице, Мати чоловіколюбна, Ти — бо Єдина наша Запоруко спасіння і життя праведного. Ти дарована грішникам як надія Сином Твоїм, Заступнице Тепла, в бідах та печалях втіха і з Господом примирення. Огорни нас довготерпеливою Твоєю Материнською любов’ю, захисти Україну нашу від війни, граду, землетрусу, потопу, вогню, меча, нашестя, чужинців.

Церкву нашу Святу Православну від невір’я, єресей і розколу вбережи. Віровідступників просвіти і на шлях праведний настанови. Життя наше в мирі утверди. Тим, хто раніше відійшов, воїнам, батькам, братам і сестрам нашим прощення гріхів і упокій зі святими випроси. Владичице Всемилостива! Почуй зітхання душ наших, даруй нам кінець життя нашого християнського, без болю, неганебний, мирний, і сподоби нас доброї відповіді на Страшному Суді Сина Свого, Тобою повсяк час збережені, Господа у Святій Трійці славимемо, подяку приносимо, величаємо Тебе, Уповання наше, на віки віків . Амінь .

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія