12 січня за новоюліанським календарем Православна Церква вшановує пам’ять мучениці Тетяни, римської діви, яка стала образом відданості Богу та віри в умовах гонінь та мук.

Святкове вшанування життя і подвигу святої Тетяни, захисниці віри та молодих дів

2 січня Православна Церква відзначає за новоюліанським календарем Мучениці Тетяни і тих з нею, що в Римі були замучені (226 – 235). Свт.Сави, архієп. Сербського (1237). Мч. Мертія (284 – 305). Мч.Петра Авесаломіта (309 – 310). Прп. Євпраксії, діви Тавенської (393). Ікон Божої Матері, званих «Акафістна» та «Молокоживителька».

12 січня – день святої Тетяни.

Свята мучениця Тетяна народилася в знатній римській сім’ї – її батько тричі обирався консулом. Він був таємним християнином і виховав дочку відданою Богу і Церкві. Досягнувши повноліття, Тетяна не стала виходити заміж і всі свої сили віддала Церкві. Вона була поставлена дияконисою в одному з римських храмів і служила Богові, в пості й молитві доглядаючи за хворими і допомагаючи нужденним. Свою праведність їй належало увінчати вінцем мучеництва.

Коли Римом почав правити шістнадцятирічний Олександр Север (222-235), вся влада зосередилася в руках лютого ворога і гонителя християн Ульпіана. Кров християнська полилася рікою. Схоплена була і диякониса Тетяна. Коли її привели в храм Аполлона, щоб змусити принести жертву ідолу, свята помолилася – і раптово стався землетрус, ідола рознесло на шматки, а частина храму обрушилася і придавила жерців і багатьох язичників. Біс, що мешкав в ідолі, з криком біг від того місця.

Тоді стали бити святу діву, викололи їй очі, але вона терпіла все мужньо, молячись за своїх мучителів, щоб Господь відкрив їм духовні очі. І Господь почув молитви Своєї раби. Катам побачили, як чотири Ангели оточили святу і відводили від неї удари, і їм було чути Голос з небес, звернений до святої мучениці. Всі вони, вісім чоловік, увірували в Христа і впали до ніг святої Тетяни, просячи відпустити їм їхній гріх проти неї. За сповідання себе християнами вони були піддані тортурам і страчені, прийнявши Хрещення кров’ю.

На другий день святу Тетяну знову підали мукам: її оголили, били, стали різати бритвами її тіло, і тоді з ран замість крові потекло молоко і в повітрі розлилися пахощі. Мучителі знемогли і заявили, що хтось невидимий б’є їх самих залізними палицями, дев’ять з них тут же померли. Святу кинули до в’язниці, де вона молилася всю ніч і з Ангелами воздавала хвалу Господу. Настав новий ранок, і святу Тетяну знову привели на суд.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Уражені мучителі побачили, що після стількох страшних мук вона з’явилася абсолютно здоровою і ще більш сяючою і прекрасною, ніж раніше. Її стали вмовляти принести жертву богині Діані. Свята зробила вигляд, що згодна, і її привели до капища. Свята Тетяна перехрестилася і стала молитися, – і раптом пролунав сильний удар грому, і блискавка спопелила ідола, жертви і жерців.

Мученицю знову жорстоко катували, а на ніч знову кинули до в’язниці, і знову до неї з’явилися Ангели Божі і зцілили її рани. На наступний день святу Тетяну привели в цирк і випустили на неї голодного лева; звір не торкнувся святої і став лагідно лизати її ноги. Льва хотіли загнати назад в клітку, і тут він розтерзав одного з мучителів.

Тетяну кинули у вогонь, але і вогонь не пошкодив мучениці. Язичники, думаючи, що вона чарівниця, обстригли їй волосся, щоб позбавити її чарівної сили, і замкнули в храмі Зевса. Але сили Божої не можна відняти. На третій день прийшли жерці в оточенні натовпу, готуючись принести жертви. Відчинивши храм, вони побачили поваленого в прах ідола і святу мученицю Тетяну, яка радісно закликала Ім’я Господа Ісуса Христа. Всі тортури були виснажені, їй винесли смертний вирок, і мужня страдниця була усічена мечем. Разом з нею, як християнин, був страчений і її батько, який відкрив їй істини віри Христової.

Молитва у день мучениці Тетяни:

Пресвята мучениця Тетяно! Торжествуєш нині у славі вічній, від днів юності ти обіцяла Богові бути служителькою Церкви, цнотливість ти зберегла і полюбила Господа більше за всі блага! До тебе ми молимося і тебе просимо: вислухай наші сердечні благання і, не відкидаючи наших молінь, подаруй чистоту тіла і душі, надихни любов до божественних істин, введи нас на шлях чеснот, виблагай нам у Бога ангельську охорону, вилікуй наші рані, подаруй старість безболісну і безбідну, відвідай нас, сущих у в’язниці гріха, скоро настанови нас на покаяння, розпали полум’я молитви, не залиш нас сиротами, щоб, славлячи твої страждання, ми возсилали хвалу Господу нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія