Стаття присвячена святителю Мартину Милостивому, єпископу Турському, який відзначався благодійністю та піклуванням про бідних та став покровителем військових капеланів. Дізнайтесь більше про його життя, добрі справи та вплив на інститут капеланства.
Життя та спадок святого Мартина у служінні бідним та військовим душпастирям
12 жовтня – день святителя Мартина Милостивого, єпископа Турського, покровителя військових капеланів.
Святитель Мартин Милостивий жив у Франції. Він названий Милостивим за свою благодійність та піклування про бідних. До прийняття чернецтва Мартин був воєначальником і відзначався неабиякою хоробрістю.
Коли варвари напали на його Батьківщину, за наказом імператора, святий Мартин зі своїм загоном вийшов із міста, щоб боротися з ними. По дорозі, однієї холодної зимової ночі, він зустрів жебрака, що тремтів від стужі. Не маючи грошей, він скинув з себе плащ, перетяв його навпіл своїм мечем і віддав одну половину жебракові. Пізніше, тієї ж ночі, він бачив видіння, в якому йому явився Христос, одягнений у половину його плаща. Господь, за його милість, пообіцяв йому перемогу над ворогом, що незабаром і сталося.
Імператор урочисто зустрів переможця і запропонував йому принести жертву ідолам на подяку за перемогу. Але святий Мартин сказав, що хоче принести жертву Христу, за допомогою Якого переміг ворогів, і стати ченцем. Імператор відпустив святого. Через сім років подвижницького життя святий Мартін був поставлений єпископом Турським. Пізніше він став покровителем середньовічних французьких королів.
Плащ св. Мартина (його сареllа) носили в бій, як хоругву, що знаменувала присутність Бога. А коли цей плащ став реліквією Церкви, з ним як охоронець завжди ходив священик. Цей охоронець Мартинового плаща (тобто — його сареllanus) обслуговував також релігійні потреби короля і через те одержав титул «капелан». Місце, де зберігався цей плащ, стало називатися «каплицею» — місцем богослужіння.
Так з’явився інститут капеланства в арміях християнських держав Західної Європи, а тому святого Мартина вважають покровителем військових капеланів в Європі. Останніми роками це свято, як неофіційне, впровадилось і в Україні. Тож вітаємо усіх наших капеланів, і бажаємо, щоб Господь за молитвами святого Мартина Милостивого завжди оберігав їх.
Молитва до святого Мартина Милостивого:
Святий Мартино, ти, який служив вірно Богу і ближнім, своєю щедрістю і добротою став покровителем бідних, нужденних і військових капеланів. Ми звертаємося до тебе з молитвою і смиренням.
Святий Мартин Милостивий, даруй нам мудрість і силу служити іншим так, як ти це робив у своєму житті. Наділи нас своєю благодаттю, щоб ми могли відкривати серце для бідних і потребуючих, як ти це робив, поділяючи з ними свої блага.
Святий Мартино Милостивий, молимося, щоб ти став нашим покровителем у духовному житті і служінні Богу. Допоможи нам знайти силу подолати гордість і самозадоволеність, так як ти це зробив, обираючи покору перед Богом.
Сприяй зусиллям у служінні військовим капеланам, які ризикують своїми життями, щоб служити духовним потребам наших захисників. Нехай твоя благодать супроводжує їх у цій важливій місії.
Святий Мартино Милостивий, моли Бога за нас і за всіх, хто звертається до тебе зі своїми потребами. Амінь.
Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія
Соц.медіа