Вересневе свято мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії є важливою частиною культурної спадщини України. Стаття розповідає про зміни у даті свята після переходу на новий календар та розкриває історію цих святих, які віддавали свої життя за віру. Також висвітлені традиції і обмеження, пов’язані з цим святом, включаючи заборону на одруження у цей день.

Розкрито історію та традиції свята мучениць Віри, Надії, Любові та матері Софії

Віра, Надія, Любов та Софія 2023: коли відзначають історичне жіноче свято

У вересні православні віряни традиційно вшановують пам’ять мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії. Українці люблять це свято і охоче вітають з днем ангела жінок з такими іменами.

Варто пам’ятати, що з 1 вересня 2023 року Православна церква України (ПЦУ) перейшла на новий календар, і багато свят отримали нову дату. Серед них — Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії.

Коли свято Віри, Надії, Любові 2023 року

За старим (юліанським) календарем, за яким до останнього часу жили українські віряни, день пам’ять мучениць Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії щороку відзначали 30 вересня.

З 1 вересня 2023 року ПЦУ перейшла на новий (григоріанський) календар. За ним, свято Віри, Надії, Любові тепер відзначатимуть 17 вересня.

Хто такі Віра, Надія, Любов та мати їхня Софія: історія свята

Віра, Надія, Любов і мати їхня Софія — християнські святі, шановані у лику мучениць.

За переказами, вони жили у ІІ столітті на Апеннінах і загинули за християнську віру під час гонінь на перших християн.

Софія була вдовою з Мілана і сповідувала християнство. Через це вона дала своїм трьом донькам імена на честь християнських чеснот — Віра, Надія, Любов.

Софія переїхала з малими доньками до Риму і виховувала їх у християнському благочесті.

Про це дізнався імператор Адріан і вимагав від маленьких Віри, Надії і Любові, аби вони зреклися Христа і вклонилися богині Діані. Спочатку правитель спокушав дівчат дорогими подарунками, а згодом перейшов до погроз.

Втім Віра, Надія та Любов були тверді у своїй вірі. За це, за наказом імператора, дівчат піддали тортурам, після чого стратили.

На день смерті Вірі було 12 років, Надії — 10, Любові — 9. Їхні тіла віддали матері. Софія поховала своїх доньок, а через три дні померла сама.

Віра, Надія, Любов і Софія були зараховані до лику святих.

Зазначимо, що у перших календарних списках святих імена Віри, Надії, Любові та матері їхньої Софії відсутні. Перші свідчення їх шанування відносяться лише до VII століття. Через це серед дослідників релігії з’явилась думка, що мучениці не були реальними персонами, а є персоніфікацією християнських чеснот.

Традиції і заборони на свято Віри, Надії, Любові

День пам’яті Віри, Надії, Любові і матері їхньої Софії вважається жіночим святом. За давніми віруваннями, жінці в цей день зранку треба поплакати — тоді вона буде щасливою.

У цей день жінки можуть не робити хатніх справ, натомість вони обов’язково мають відвідати храм, або хоча б вдома у молитві згадати святих мучениць.

До святкового столу випікають коровай і їдять його руками. Ця традиція пішла від того, що Віру, Надію і Любові, за легендою зарубали мечем.

На свято Віри, Надії і Любові молоді дівчата традиційно влаштовують посиденьки і ворожать.

А от свататися і тим більше вінчатися у цей день заборонено. Вважається, що укладений на Віри, Надії і Любов шлюб не буде щасливим і швидко розпадеться.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

О, святі і достохвальні мучениці Віро, Надіє і Любове і мужніх дочок мудра мати Софіє, до вас нині звертаємося зі щирою молитвою; бо хто може заступатися за нас перед Господом, якщо не віра, надія і любов, ці три наріжні чесноти, образ яких ви на собі показали!

Вблагайте Господа, щоб Він покрив нас Своєю невимовною благодаттю в скорботах і напастях, спас і зберіг як благий і чоловіколюбець.

Його славу, як незаходиме сонце, нині бачачи, допомагайте і нам у наших смиренних молитвах, щоб простив Господь Бог наші гріхи і беззаконня і щоб помилував нас грішних і недостойних заради Його щедрот.

Моліть же за нас, святі мyчениці, Господа нашого Ісуса Христа, Йому ж славу возсилаємо, з безначальним Його Отцем і Пресвятим, і благим, і жuвотворчим Духом нині, і повсякчас, і навіки-віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія