22 червня – день, коли православні християни східного обряду відзначають пам’ять святителя Кирила Александрійського. Він був відомий як видатний богослов, продовжувач традицій Александрійської школи та творець христологічної доктрини. Його життя було присвячене захисту віри, боротьбі з єретиками та підтримці чистоти християнського вчення. Він залишив значний творчий спадок, включаючи тлумачення Євангелій, догматичні твори та зворушливі писання. Святитель Кирил також увійшов у християнське мистецтво, зображений у стінописі та іконах. У Києво-Кирилівській церкві його ікона стала окрасою іконостасу, а автором цього зображення є Михайло Врубель.

Життя, спадок і значення святителя Кирила для християнства

22 червня православні християни східного обряду відзначають пам’ять святителя Кирила Александрійського – видатного богослова, продовжувача традицій Александрійської школи та творця христологічної доктрини.

Святитель Кирил народився у 70-х роках IV століття у знатній християнській родині і отримав вищу світську та богословську освіту. Юні роки він провів у скиті святого Макарія у Нітрійських горах. За дяка дядька, патріарха Феофіла Александрійського, був висвячений у сан диякона. Після обрання на пост патріарха Александрійської Церкви у 412 році, святитель Кирил розпочав боротьбу з юдеями, єретиками та язичниками.

Святитель Кирил відзначався полум’яною ревністю до чистоти християнського вчення і непохитною твердістю у захисті віри, особливо в боротьбі з Несторієм. Протягом 32 років свого керівництва Александрійською Церквою він повністю очистив паству від єретиків.

Святитель Кирил помер у 444 році, залишивши багатий творчий спадок, включаючи тлумачення Євангелій від Луки та Іоанна, Послання апостола Павла до Коринтян та Євреїв, п’ять книг проти Несторія, догматичні твори про Пресвяту Трійцю, “Бесіди”, зворушливе і повчальне “Слово про вихід душі” та багато інших.

Вшанування святителя Кирила Александрійського поширене у християнському мистецтві, особливо у храмовому стінописі, де його зображають серед інших Отців Церкви на центральному вівтарі.

У Києво-Кирилівській церкві ікона святого Кирила є окрасою та невід’ємною частиною мармурового іконостасу. Автор зображення, Михайло Врубель, написав її за два тижні, використовуючи своєрідний технічний прийом, який створює враження матеріальності. Під час роботи над іконою Михайло Врубель лише раз скористався як натурою рукою колеги для написання благословляючого жесту. Прототипом для створення образу святого послужили фрески південної апсиди Кирилівської церкви з зображенням життя святих Кирила і Афанасія Александрійських, аналогів яким немає у храмах візантійсько-балканського кола.

На фото: Михайло Врубель. Святий Кирил. Фрагмент. Олія. ХІХ століття. Іконостас. Кирилівська церква / Невідомий художник. Похорон святителя Кирила. Фреска. ХІІ століття. Південна апсида. Кирилівська церква.

Молитва до святителя Кирила Александрійського:

Святителю Кириле Александрійський, наставнику вірних та богослове благовісний,
Великий чудотворче Божий служителю та заступнику у боротьбі за правовірність,
Ми звертаємось до тебе зі скромними проханнями та благами.
Пролий на нас свою молитовну благодать та повчання,
Щоб ми могли вивчати Євангеліє, як ти його проникливо тлумачив,
І розуміти глибину християнського вчення, як ти його передавав своїм паствам.

О, святителю Кириле, наставнику душ та сердець,
Будь нам підтримкою та спокоєм у наших духовних пошуках,
Допоможи нам знайти правильну дорогу до Божого Царства,
І збережи нас від спокус та блукань.

Молимося тобі, о святителю Кириле, звертаючи свої покірні прохання,
Благаємо тебе, прийми наші молитви та звернення,
І наверни нас до Христа, щоб ми могли наслідувати Його словами та ділами,
Як ти сам є нам прикладом святим життям своїм.

О, святителю Кириле, чудотворче славний,
Моли Бога за нас і передай наші прохання Христові,
Хай Він зігріє наші серця Любов’ю та Милосердям,
І хай благословить нас здоров’ям, миром та благодаттю. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія