Православна Церква святкує 18 січня день пам’яті святих Афанасія та Кирила Олександрійських, визначних святителів, які відзначилися своєю вірою, трудами в утвердженні Православної віри та захистом від єретичних вчень. Святитель Афанасій, вирізняючись своєю мужністю, боровся із аріанами, тоді як святитель Кирило велично стояв на захисті Церкви від несторіан. Їхні труди залишають невмирущий слід у історії християнства. Вітаємо молитовно кожного, хто відзначає день тезоімеництва!

Об’єднання віри та вдячності перед великими святителями Православної Церкви

18 січня за новоюліанським церковним календарем Православна Церква відзначає – день пам’яті святих Афанасія та Кирила Олександрійських.

Свята Церква встановила спільне святкування пам’яті цих двох визначних святителей на знак глибокої вдячності за їх багаторічні невтомні труди в утвердженні Православної віри і ревний захист від єретичних вчень.

Ще будучи юним дияконом Олександрійської церкви, святий Афанасій на 1-му вселенському соборі, в 325 році у місті Нікеї викривав безбожного Арія, який єритично вчив про Сина Божого. Його світлий розум, ґрунтовні знання Святого Письма, чарівна сила його слова дивували єретиків. На соборі вчення Арія було спростовано. Арій засуджений і посланий в ув’язнення. Незабаром після собору помер архієпископ Олександрійський, і святий Афанасій став його наступником. Його звинуватили у стягненні несправедливих податків з церков.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Недоброзичливці запевнили імператора, що Афанасій допомагає ворогам його, що він жорстоко поводиться з духовенством і навіть побив одного архієрея. П’ять разів виганяли його з Олександрії, але він переносив ці гоніння зі смиренням, продовжуючи в вигнанні стверджувати православ’я. Він помер в 373 році після 47-ми років управління паствою.

Якщо святий Афанасій виявив стільки мужності і християнського сповідання віри в боротьбі з аріанами, то святий Кирило так само ревно, не дивлячись на переслідування ворогів, захищав Церкву Божу від інших єретиків – несторіан, які помилково вчили, про Ісуса Христа і про Пресвяту Діву Марію. Святитель Кирило написав Несторію, патріарху Константинопольському, послання, яким хотів вивести його з єретичної омани. Коли ж це не подіяло, і єресь продовжувала хвилювати Церкву, то скликаний був 3-й вселенський собор, де єресь була засуджена, і Несторій усунутий з патріаршаго престолу. Тоді єретики повстали на святого Кирила і почали зводити на нього різні наклепи. Але невинність і твердість святого перемогли ворогів. Святитель Кирило був єпископом 32 роки і помер в 444 році.

Молитва до святих Кирила та Афанасія Олександрійських у час війни:

О, святі Кириле та Афанасію Олександрійські, мудрі захисники віри та стражі праведності!

В цей важкий час війни, коли наша рідна Україна виборює право на свободу та незалежність, ми, вірні православні, звертаємось до вас з благаннями. Ваші святі приклади християнської мужності та відданості віри залишили духовний слід в історії Церкви.

Молимо вас, святі Кириле та Афанасію, будьте нашими посередниками перед Престолом Божим. Захищайте нас від небезпек, наповнюйте наші серця надією та миром. Бережіть наших захисників та направляйте їх силу, віру на шляхи до справедливої перемоги.

Святі отці, допоможіть нам зберегти віру та любов в цей важкий час болю та втрат. Нехай ваші молитви будуть нашим пристановищем і світлом у моменти темряви та відчаю. З надією на вашу благословенну підтримку, ми складаємо цю молитву перед вашими священними образами. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія