3 серпня Церква вшановує пам’ять старозавітнього пророка Єзекіїля. Він відомий своїми пророчими візіями, зокрема візією долини сухих кісток, що символізує відновлення та воскресіння єврейського народу. Дізнайтеся про його життя, пророцтва та значення як передвісник воскресіння.
Пророк Єзекіїль: Символ Відновлення та Воскресіння
Святий пророк Єзекиїль жив в VI столітті до Різдва Христового. Народився в місті Сарир, походив з коліна Левія, був священиком і сином священика. У друге нашестя на Єрусалим вавилонського царя Навуходоносора, в 25-річному віці Єзекиїль був відведений до Вавилону з царем Ієхонією II і багатьма іншими юдеями.
Єзекиїль знаменитий своїм пророцтвом про воскресіння мертвих, яке одночасно символічно зображало і відновлення свободи єврейського народу. Пророкові було від Господа видіння. Він побачив поле, усіяне людськими кістками. Бог запитав його: «Син людський! Чи оживуть кості ці?» Єзекиїль відповів: «Господи Боже! Тільки Ти один знаєш це».
Господь сказав: «Промов до кісток цих і скажи їм: кості сухі, слухайте слово Господнє!». Слово ж Господа було таким: «Так говорить Господь Бог кісткам цим: «Ось, Я дихну на вас і ви оживете. І обкладу вас жилами, і вирощу на вас плоть, і вкрию вас шкірою, і введу у вас дух, і оживете, і взнаєте, що Я — Господь».
І коли Єзекиїль, за велінням Божим, пророкував, стався шум, і ось, почали рухатись, і стали зближуватися кості, кожна кістка з кісткою своєю. І побачив Єзекиїль: і ось, жили на них, і плоть виросла, і шкіра вкрила їх зверху, а духу не було в них.
І сказав Господь: «Проголоси пророцтво і скажи духові, так каже Господь Бог: від чотирьох вітрів прийди, душе, і дихни на цих убитих, і вони оживуть». Слова від чотирьох вітрів означають, що від чотирьох сторін світу (півночі, півдня, сходу і заходу) душі померлих, де б вони не знаходилися, повинні зібратися на полі, вкритому бездушними тілами, й оживити їх.
Єзекиїль виголосив пророцтво, як повелів йому Господь, і ввійшов у них дух, і вони ожили і стали на ноги свої. Господь сказав: «Кості ці — увесь дім Ізраїлів. Виголоси пророцтво і скажи їм, так говорить Господь Бог: і що Я — Господь, коли відкрию гроби ваші і виведу вас, народ Мій, з гробів ваших, і вкладу у вас дух Мій, і оживете, поселю вас на землі вашій».
Це велике пророцтво, крім вказівки на відновлення ізраїльського народу, дане нам Богом як наочне зображення загального воскресіння мертвих при другому пришесті Спасителя, коли, за всемогутнім словом Божим, усі тіла померлих людей з’єднаються з їхніми душами й оживуть — воскреснуть.
Святий пророк Єзекиїль мав від Господа дар чудотворення. Він, як і пророк Мойсей, молитвою до Бога розділив води річки Ховар, і євреї перейшли на інший берег, уникнувши переслідування халдеїв. Під час голоду пророк виклопотав у Бога примноження їжі для голодуючих.
За викриття в ідолопоклонстві одного єврейського князя, святого Єзекиїля було страчено: прив’язаний до диких коней, він був розірваний на частини. Побожні євреї зібрали пошматоване тіло пророка і поховали його на полі Маур, в усипальниці Сима і Арфаксада, прабатьків Авраама, недалеко від Багдада. Пророцтва Єзекіїля записані в книзі, названій його ім’ям і включеній в Біблію.
Молитва до пророка Єзекіїля:
О, всесвятий пророку Єзекіїль й раби Божі, які благовіщали і промовляли слово Господнє! Моліться до Єдиного Бога, щоб він дарував нам прощення гріхів та духовну мудрість. Прохання наші донесіть до престолу Божого, щоб ми служили йому праведно, покаялися і з молитвою та з іменами усіх пороків пройшли життя шляхом вірності та благочестя. Амінь.
Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія
Соц.медіа