23 квітня відзначається День пам’яті святого Григорія V, Патріарха Константинопольського, який став символом мужності та жертовності у боротьбі за державну незалежність Греції під час турецької окупації. Його подвиги та жертовність запам’ятовані в серцях багатьох греків та шануються в усьому православному світі.

День пам’яті святого Григорія V: символ національної гордості та відданості Греції

23 квітня – це день пам’яті святого Григорія V, Патріарха Константинопольського, який відомий своєю мужністю та боротьбою за свободу грецької нації.

У XIX столітті Греція перебувала під турецькою окупацією, а багато греків бажали повернення державної незалежності. У цій боротьбі за свободу їм вдалося знайти сильного союзника в особі Патріарха Григорія V, який був священномучеником та тричі займав кафедру Патріарха.

Його зв’язки з грецькими патріотами стали відомі після того, як Олександр Іпсіланті зі своїм військом перейшов річку Прут для боротьби проти султана Махмуда. Однак, святитель не пішов у втечу, незважаючи на пораду свого друга, і сказав, що він готовий пожертвувати своїм життям за порятунок своєї нації.

На жаль, 10 квітня 1821 року, в день Святої Пасхи, святого Патріарха схопили турки та повісили на воротах Патріархії, а потім кинули його тіло в море. Тіло було виявлено грецькими моряками та доставлено до Одеси, а пізніше було перевезено до Афін.

У 1871 році за клопотанням грецького уряду, мощі святителя Григорія були перенесені з Одеси до Афін на честь п’ятдесятиріччя незалежності Греції. Його подвиг став символом торжества християнства у відродженій Елладі.

Святитель Григорій V став прикладом мужності, сильної віри та жертовності. Його пам’ять зберігається в серцях багатьох греків, як символ національної гордості та відданості своїй країні. Він був одним з головних духовних лідерів Грецької православної церкви та її вірним пастором.

У пам’ять про святого Григорія V було створено безліч пам’ятників, меморіалів та інших пам’ятних споруд, які є символами його величі та пам’яті. Також він шанується і в інших православних країнах, де його життєвий шлях та подвиг відомі.

День пам’яті святого Григорія V є важливою датою для греків та всіх, хто шанує історію та культуру Греції. Цей день нагадує про подвиги та жертовність, які зробили можливим повернення Греції до державної незалежності та свободи.

Молитва до святого Григорія V Патріарха Константинопольського

Отче наш Григоріє, Святий Патріарше Константинопольський, молитвами твоїми мир і згода привітають всі землі, а наша рідна Україна звертається до тебе з благанням про молитву перед престолом Господа нашого Ісуса Христа.

Хай наші молитви пролягають перед твоїм престолом як аромат благовонний і вона подарує нам мир, душевну свободу та захист від усякої зла.

Будь для нас заступником і молитвеником перед Богом, і хай твої молитви до Небесного Отця допоможуть нам у життєвих негараздах і проблемах. Хай твоя благодать і милість буде з нами і нашими близькими віднині і до віку віків. Амінь.

Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія