Діяльність та життєвий шлях видатного українського художника Модеста Сосенка, його внесок у розвиток церковного малярства, портретної творчості та майстерності у створенні краєвидів.

Життєвий шлях та творчість художника-майстра Модеста Сосенка

Модест Сосенко народився 23 квітня 1875 року в селі Порогах, що на території сучасної Івано-Франківської області. Художник став відомим завдяки своїм церковним розписам та іконам, портретній творчості та майстерності у створенні краєвидів.

Після смерті батьків Модеста виховував його дядько, який належав до середовища священників, культурно-громадських діячів та науковців. Це середовище мало вплив на формування особистості майбутнього художника та його християнських цінностей. Відкриття для себе Митрополита Андрея Шептицького стало доленосним у житті Сосенка. М. Сосенко був першим стипендіатом Шептицького та навчався в Академії мистецтв у Кракові. Згодом він продовжив навчання в Мюнхені та Парижі та здійснив подорож по Святій Землі.

Після навчання Сосенко переїхав до Львова, де знайшов собі місце в Національному музеї. Робота в музеї мала значний вплив на формування творчої особистості художника. Сосенко займався станковим мистецтвом та графікою, а також здійснював церковне малярство. Його твори відзначалися гармонійною грою кольорів та замкнутістю в мистецьку цілість орнаментальної думки.

Іларіон Свєнціцький, який був сучасником та знайомим Сосенка, описував його як митця-поета краси, митця-лірика, який відображав світ у своїх творах з тонкою мелодійністю та глибоким почуттям. Сосенко став одним з провідних майстрів у галузі церковного малярства у Галичині та Польщі, а його твори відзначалися високою художньою якістю та духовністю.

У 1941 році Сосенко був арештований німецькими окупантами та депортований до концтабору в Оренбурзі. Після звільнення він повернувся до Львова, де продовжував свою творчу діяльність та помер у 1965 році.

Сьогодні творчість Модеста Сосенка є популярною серед колекціонерів та мистецтвознавців, а його роботи зберігаються у Національному музеї у Львові, Національному музеї у Варшаві та інших музеях світу. Його ікони та розписи можна побачити в церквах Галичини, Польщі, України та інших країнах.

Джерело Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія