15 серпня в православному календарі припадає згадка про священномученика Стефана – папу Римського, що постраждав у 257 році за імператора Валеріана. Він був первосвятителем Римського престолу з 253 по 257 рік. Святитель Стефан відзначався ревною боротьбою проти єресі Новата, що вчила відкидати віру повернених з єретиків. Під час періоду гонінь на християн, він хрестив багатьох язичників, серед них військового трибуна Немезія, який навернувся до Христа після дивовижного одужання його дочки. Святитель та його прихильники, укриваючись від переслідувань, несучи слово Христове, зазнали мучеництва в ім’я віри.

Священномученик Стефан: історія та віра перших християн

15 серпня у православному календарі згадується священномученик Стефан.

Священномученик Стефан, папа Римський, постраждав у 257 році за імператора Валеріана. Святитель Стефан, займаючи престол первосвятителя Римського (253–257), ревно боровся проти єресі Новата, який вчив, що не слід приймати тих, хто повертався з єретиків. Переховуючись під час гоніння на християн, святитель хрестив багатьох язичників, серед них військового трибуна Немезія, який навернувся до Христа після того, як святитель зцілив його дочку Люцилу. Немезій, посвячений у сан диякона, та його донька були усічені мечем. Їхній керуючий Симфроній, наведений трибуном Олімпієм у храм Марса на катування, молитвою розтопив золотого ідола, після чого трибун із дружиною Екзуперією та сином Теодолом увірували та охрестились. Усі вони були спалені. Останки їх були поховані святим папою Стефаном.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Тоді ж було обезголовлено його 12 кліриків: Бон, Фавст, Мавр, Примітив, Калюмніоз, Іоанн, Екзуперанцій, Кирило, Феодор, Василь, Кастел, Гонорат і Тертуллін, звернений святим Стефаном. Нарешті. Сам святитель Стефан був приведений до імператора Валеріана, який засудив його на усічення мечем у храмі Марса. Але молитвами святого більша частина храму зруйнувалася, а воїни розбіглися. Святитель зник у катакомбах (усипальниці святої Люцини), де потім був убитий вояками, що прийшли, в той час, як він повчав християн.

Молитва до святого Стефана:

Як первомученик Твій, Стефан молив Тебе, Господи, за тих, хто вбивав його, і ми, в покорі схилившись, благаємо: прости, всіх хто ненавидить і кривдить нас, аби жодному з них через нас не загинути, але всім спастися за благодаттю Твоєю, Боже Всещедрий.

Дай нам, Господи, за прикладом св Степана виконати заповідь любові, служіння і підтримки найбільш упущених ближніх наших, щоб надхненні Твоїм прикладом і прикладом Твого учня Степана, ми навчилися любити також наших ворогів, молитися за своїх гонителів, давати свідчення Євангелія невіруючим.

Святий Стефане, моли Бога за нас грішних! Амінь

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія