Святий апостол і євангелист Лука – визнаний світлий інтелектуал, який вніс значний внесок в християнство як лікар, євангеліст і іконописець. Відомий своєю вірністю, він також автор третього Євангелія та Книги Діянь святих апостолів. В цій статті дізнайтеся більше про життя і внесок цього видатного святого.

Від грецького лікаря до автора Євангелія та іконописця

18 жовтня – день святого апостола та євангелиста Луки.

Він народився в сирійському місті Антіохії. Батьки його не належали до єврейського племені: про це свідчить частково саме ім’я Лука, скорочене від латинського слова Лукан, а особливо одне місце з послання апостола Павла до колосян, де святий Павло відокремлює Луку від юдеїв (Кол. 4, 10-15).

Християнство він прийняв, вірогідно, в Антіохії від учнів Христа, які там, по смерті св. першомученика Стефана, проповідували Євангеліє. Припускають, що в Антіохії святий Лука познайомився з апостолом Павлом і став його сподвижником у другій апостольській подорожі. Потім Священне Писання згадує його і в третій апостольській подорожі апостола Павла, а також у римській в’язниці Павла. Святий Лука залишився при святому апостолі Павлові аж до його смерті. Апостол Павло у своїх Посланнях часто згадує “улюбленного Луку”, свого “співпрацівника й лікаря”. Св. Лука мав освіту і власне Євангеліє написав грецькою мовою. Із всіх євангелистів він найліпше дотримується історичності в нашому розумінні.

Його Євангеліє скероване до всіх народів, особливо до грішників, яким він подає зворушливі проповіді Ісуса Христа чи події з його життя, такі як: про блудного сина, про грішницю яка розкаялася та ін.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Також він є автором книги Діянь святих апостолів. Ця книга була написана прекрасною грецькою мовою і присвячена одному відомому християнинові на ім’я Феофіл. У ній розповідається про зішестя Святого Духа на апостолів у день П’ятидесятниці та поширення Церкви Христової серед язичників.

Святого Луку також називають одним із перших іконописців. Згідно передання він написав ікону Пресвятої Богородиці.

Після смерті святого апостола Павла святий Лука, як свідчить святий Епіфаній, проповідував у Далматії, Італії і Македонії. Де помер євангелист Лука – достеменно невідомо. Згідно з одними джерелами, він помер природною смертю у вісімдесят років у Фивах Виотійських. Святий Григорій Богослов стверджує, що євангелист Лука закінчив свій подвиг мученицькою смертю в Патрах Ахайських.

Мощі святого євангелиста Луки за правління Констанція, сина святого Костянтина Великого, було перенесено до Царгорода і поховано в церкві святих Апостолів, згідно з одними джерелами у 357 р, а згідно з іншими – у 360 р. Під час їх перенесення сталося багато чудес, серед інших зцілився один тяжко хворий на ім’я Анатолій.

У другій половині 4 століття, як повідомляє святий Єронім, його мощі перенесено до церкви 12 Апостолів у Константинополі. З 12 століття його мощі знаходяться у Падуї, у церкві святої Юстини.

У 1998 році вперше за 600 років було відкрито саркофаг у Падуї, та досліджено мощі за допомогою судової медицини. Встановлено, що череп, який знаходиться у Празі та частина мощей у Падуї належать до одного тіла. Внаслідок дослідження ДНК всі ознаки вказують на сирійське походження, чим підтверджено відповідний опис у Біблії. Вік мощів становить приблизно 1900 років.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Молитва святому апостолу та євангелісту Луці:

О, святий Луко, обраний Богом і благословлений Матір’ю Божою, проповідник Євангелія Христового, мученик і Апостоле! Ми звертаємося до тебе з молитвою і проханням. Бачимо, що ми втомлені гріхами, перебуваємо в темряві та далеко від Бога.

Ми соромимося своїх гріхів і не завжди маємо сміливість просити про прощення. Тому ми звертаємося до тебе, великий світильник Божий, і благаємо тебе молитися за нас перед Богом.

Умоли Господа, святий Луко, щоб він відновив у нас страх перед Ним, що відганяє гріхи. Ми стали занадто звиклими до гріхів і не завжди відчуваємо благодать Його присутності.

Ми просимо тебе, святий Луко, допомогти нам зрозуміти Писання, які ти записав. Нехай твої молитви допоможуть нам розуміти істину Божого Слова, і відведуть нас від гріху.

Допоможи нам зрозуміти, що гріх – це смерть, а Бог – це життя. Нехай твої молитви допоможуть нам відмити свої душі від гріху та перейти від смерті до життя.

Ми просимо тебе, святий Луко, допомогти нам навчитися плакати за наші гріхи і покаятися перед Богом. Нехай твої молитви принесуть нам мудрість та покаяння.

Допоможи нам розуміти Писання і істину Бога, яку ти так вірно проповідував. Нехай ми відлучимося від гріху та наблизимося до Бога.

З твоєю допомогою, святий Луко, нехай ми знайдемо себе в Царстві Небесному, де радість та мир панують, і де ми завжди будемо поблизу Бога. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія