Розкриття сили живої молитви в церквах ПЦУ та як ця практика стає виразом взаємної любові та турботи в спільноті.
Жива Молитва: Як Українська Православна Церква підтримує своїх вірян
Онлайн-записки на 24-ту неділю після П’ятидесятниці: Молитва та Духовна Підтримка в Православній Традиції*
У нашій благословенній об’єднаній спільноті, 24-та неділя після П’ятидесятниці вкотре нагадує нам про значення молитви, добровільного благодійного внеску та духовної підтримки. У жнашому динамічному світі, насиченому різноманітними турботами та випробуваннями, молитва стає надійним мостом, який з’єднує нас з вищими силами.
Молитва за наших братів і сестер
В церквах автокефальної Української Православної Церкви (ПЦУ) ви можете відчути силу живої молитви, яка несе наші турботи та надії на розсуд Господа. Молитва за вас і ваших рідних не лише є обов’язком, але і вираженням нашої взаємної любові та турботи. Вона з’єднує наші серця в єдиній хвилі віри та спільноти.
Добровільні пожертви як вияв єднання
Для того, щоб внести пожертву для благодійних дій, які підтримують наші церковні ініціативи, ви можете звернутися до інформаційної платформи, обрати, що саме ви бажаєте підтримати своїм благодійним внеском і вписати імена за кого просите молитись (просимо дотримуватись встановленої традиції написання записок). Ця практика дозволяє не лише виражати вдячність за благословення, але й долучатися до спільної справи, підтримуючи потреби та ініціативи православної церковної громади особливо у часі війни.
За Здоров’я та Упокій
На цій неділі за традицією автокефальна Українська Православна Церква (ПЦУ) підносиме молитви за здоров’я та упокій наших воїнів, вірян та духовенство. Здоров’я — дар, який потрібно берегти та цінувати, і в молитві ми благаємо Божої милості для всіх, хто потребує взаємної підтримки. Упокій — молитва за тих, хто відійшов із цього світу, і є вираженням співчуття для тих, хто омивається сльозами пам’яті.
Коли подаєте церковні записки, дотримуйтеся таких правил:
- Пишіть, якщо це в храмі подається записка на аркуші – розбірливими, великими літерами.
- Вкажіть у записці – “За здоров’я” або “За упокій”.
- Імена пишіть у родовому відмінку (питання “кого?”).
- Вказуйте повне православне ім’я, навіть якщо поминаєте дітей (наприклад, не Серьожі, а Сергія, не Поліни, а Аполлінарії).
- Перед іменами священнослужителів указуйте їхній сан, повністю або в зрозумілому скороченні (наприклад, архієп. Никона, ієрея Петра).
- Дитина до 7 років називається немовлям, від 7 до 15 років – отроком (отроковицею).
- Не слід писати прізвища, по батькові, звання, професії тих, кого поминаєте, та вказувати, якими родичами вони вам доводяться.
- Проте допускається включення у записку слів: “воїна”, “ченця”, “скорботного”, “хворого”, “подорожуючого”, “ув’язненого”, “учня”, “заблудлого”.
- Не писати: “стражденного”, “озлобленого”, “дівиці”, “удовиці”, “вагітної”.
- У записках про спочилих відзначте “новопреставленого” (від дня смерті до виповнення 40 днів), “приснопам’ятного” (покійний, що має цього дня пам’ятні дати), «вбитого».
- Імена тих, кого Церква прославила в сонмі святих (наприклад, Антонія чи Феодосія Печерських), не потрібно вписувати в записки.
У храмі на богослужінні поминають лише хрещених в Православній Церкві. На літургії можна подати записки про здоров’я і за упокій.
За здоров’я записки подаються на проскомидію, єктенію, молебень.
За упокій – на проскомидію, єктенію, панахиду.
Проскомидія – перша частина літургії, коли за кожне ім’я, вказане в записці, із особливих просфор виймають частинки, які згодом із молитвою про прощення гріхів тим, кого поминають, опускають у Чашу, де вони омиваються Кров’ю Христовою; Ця молитва має найбільшу силу і до неї потрібно прибігати по можливості як найчастіше.
Єктенія: імена зачитуються після читання Євангелія на Літургії, поминання відбувається привселюдно. Його зазвичай здійснює диякон. Після закінчення літургії єктенійні записки в багатьох храмах поминають повторно, на требах.
Молебень: окрема служба (треба) на замовлення. У записці на молебень можна вказати, кому він адресований: наприклад – молебень до якоїсь ікони Богородиці, святого, подячний тощо.
Панахида: окрема служба про померлих, що відправляється часто.
Існують ще Батьківські суботи, перед якими служиться Парастас –спеціальна заупокійна служба. Записки, подані на Батьківську суботу, читаються і напередодні, в п’ятницю, на парастас, і в суботу під час Літургії на єктенії, і після Літургії на панахиді.
І про живих, і про померлих можна також замовляти сорокоуст, піврічне, річне, п’ятирічне і вічне поминання.
Сорокоуст: молитва на проскомідії напротязі 40 днів з вийманням часточки зі святої просфори; піврічне, річне, п’ятирічне і вічне поминання відбувається за тим самим принципом.
У записках пишуть імена тільки хрещених людей.
Писати їх слід у родовому відмінку: за здоров’я (кого?) Івана, за упокій (кого?) Параскеви.
Новонароджених (ще нехрещених) записують так: (ім’я матері) з чадом.
Вагітних – непразної (ім’я).
Хворих – болящої (го) (ім’я).
У записках про спочилих не можна подавати імена самогубців, нехрещених немовлят (про них моляться вдома).
Нехай ця неділя буде часом об’єднання душ, коли наші молитви, пожертви та підтримка формують могутню хвилю благословення, що несе світло та надію у наші серця.
Просимо піднести особливі сердечні молитви за військослужбовців, що стоять на захисті нашої України, а також молитовно пом’янути полеглих воїнів-героїв, що не пошкодували свого життя за нас з вами.
МОЛИТВА ЗА ПЕРЕМОГУ УКРАЇНИ НАД АГРЕСОРОМ:
Всесильний Господи, почуй молитви дітей Твоїх, споглянь в час важких випробувань на державу нашу – Україну. Благослови та зміцни воїнів наших, владу, уряд та весь народ наш, які протистоять підступному російському агресору на землі, на морі та в повітрі. Правдолюбивий Господи, не дай ворогам знищити державу, народ та святині наші.
Благаємо Тебе, даруй нам з іменем Твоїм перемогу і справедливий мир наблизь. Пошли грізного очільника небесного воїнства Твого – архістратига Михаїла, на допомогу мужнім захисникам нашим, щоб диявольські задуми агресора зруйнували вони та вберегли нашу Батьківщину-Україну.
Твоє бо є, щоб милувати і спасати нас, Боже наш, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині і повсякчас і на віки віків. Амінь
Соц.медіа