Дізнайтеся про подвиг і мучеництво святих Гурія, Самона і Авива, християнських проповідників, які не відступили від віри в епоху гонінь на християн у IV столітті. Їхні життєписи вражають відданістю, мужністю та чудесами.

Благочестиві друзі-мученики, які стояли непохитно перед гонінням за віру у Едесі

На початку IV століття в околицях міста Едеси (Македонія) були відомі своїм строгим подвижницьким життям двоє друзів-християн Гурій і Самон, проповідники Слова Божого. Незважаючи на підняте імператором Діоклітіаном (284-305) гоніння на християн, вони продовжували благовістя істинної віри серед поган, навертаючи їх до Христа прикладом свого глибокодуховного і доброчесного життя. Хто приходив до цих побратимів по вірі, Гурій і Самон наставляли і зміцнювали в твердому сповіданні Господа Ісуса Христа. Дізнавшись про це, намісник Едеси Антонін піддав їх тортурам, а потім зажадав відректися від Христа і принести жертву язичницькому божеству дію (Юпітеру).

«Ми ніколи не відмовимося від святої і непорочної нашої віри, пам’ятаючи слова Спасителя: «Всякого, хто визнає Мене перед людьми, того визнаю і я перед Небесним Отцем Моїм; а хто відречеться від Мене перед людьми, відрекусь від того і Я перед Отцем Моїм Небесним» (Мф. 10: 32-33), відповіли йому святі Гурій і Самон. Антонін наказав кинути їх до в’язниці.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У той час в Едесу прибув надісланий імператором для посилення переслідувань християн правитель області Музоній. У відповідь на його погрози віддати їх смерті святі Гурій і Самон сказали: «Ми більше боїмося вічних мук, ніж тих, які ти перерахував… Якщо зовнішній наш чоловік тліє, то внутрішній з дня на день оновлюється (2 Кор. 4:16)».

Музон велів підвісити святих за руки, прив’язавши до їхніх ніг важкі камені. У такому положенні вони терпляче висіли кілька годин, після чого були ув’язнені в темницю. В темниці святі Гурій і Самон пробули з 1 серпня по 9 листопада, мучені голодом, спрагою і неможливістю пересуватися (ноги їх були забиті в дерев’яні колодки). Коли святих після трьох місяців привели до правителя, вони знову непохитно сповідали віру Христову. Святий Гурій, вже зовсім знесилений ледь живий, був відразу ж повернутий в темницю. Святий Самон, фізично більш витривалий, піддався колишнім тортурам; сім годин його тримали підвішеним після чого віднесли в темницю (він не міг йти і навіть стояти, бо колінні суглоби виявилися пошкоджені).

15 листопада (304 або 306 р), коли ледь починало світати і жителі Едеси ще спали, святі мученики Гурій і Самон були доставлені до правителя. Музоній в останній раз запропонував їм життя ціною віровідступництва.

«… Досить для нас і минулого часу, в який ми надивилися на денне згасаюче світло; душі наші бажають тепер перейти до немерехтливого дня», відповіли йому мученики.

За розпорядженням Музонія їх відвезли далеко за місто і обезголовили. Святі мощі мучеників Гурія і Самона були взяті і з честю поховані християнами.

Через кілька років імператор Ликіній (307-324) знову підняв гоніння на християн. У той час в Едесі жив проповідник диякон Авив, родом з села Фелсея. Градоначальник Едеси Лисаній, повідомивши Ликінію, що диякон Авив «переповнив усе місто християнським вченням», отримав наказ розправитися з ним. Коли воїни шукали святого Авива, він сам вийшов до їх воєначальника Феотекна і добровільно віддався в руки вартових. Приведений до Лисанія, диякон Авив відмовився поклонитися язичницьким ідолам. Його підвісили і стали стругати шкіру залізним кігтями, після чого засудили на спалення. До місця страти за святим Авивом йшли мати, рідні та близькі. Давши їм останнє цілування, святий Авив увійшов у вогонь і прийняв мученицьку кончину († 322). Тіло святого Авива чудесним чином залишилося неопаленим. Його мучеництво також відбулося 15 листопада, чому святі мощі його було взято і поховано біля гробу постраждалих раніше святих мучеників Гурія і Самона.

Згодом християни звели на цьому місці церкву в ім’я трьох святих мучеників і поклали їх мощі в одній гробниці. Вони були прославлені чудесними знаменнями і зціленнями. Особливо відомо чудесне заступництво святих, надане благочестивій дівчині Євфимії.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Якийсь воїн-гот, який опинився в Едесі під час походу, взяв Євфимію за дружину, давши біля гробниці святих неправдиву клятву, що він неодружений. Багато страждань і принижень довелося випробувати Євфимії на батьківщині гота, де він віддав її в рабство своїй колишній дружині. Згодом, по молитвах Євфимії до трьох святих мучеників Гурія, Самона і Авива, вона була врятована від смерті і чудово перенесена в Едесу, а гот-клятвопорушник і лиходій поніс заслужену відплату. Прославляючи святих мучеників в акафісті, Церква Христова звертається до них: «Радуйтеся, Гуріє, Самоне і Авиве, чесного шлюбу Небесні покровителі».

Молитва мученикам Гурію, Самону і Авиву про збереження сім’ї:

О, преславні мученики Гурію, Самоне і Авиве! До вас, як до швидких помічників і перших молитовників, ми, немічні і недостойні, звертаємося, щиро молючи: не зневажте нас, впавших у багато гріхів і згрішивших протягом всіх днів і годин; наставте тих, хто заблукав, на прямий шлях; зцільте тих, хто страждає і сумує; збережіть нас у бездоганному і цнотливому житті; і, як і раніше, будьте заступниками сімей, зміцнюючи їх в любові і згоді, визволяючи від усіх зловісних і небезпечних обставин. Захистіть, могутні сповідники, усіх православних християн від лиха, злих людей і ворожих сил; збережіть нас від несподіваної і наглої смерті, благаючи Всемогутнього Господа, щоб він, нас смирених рабів, помилував і зниспослав величезні та багаті милості. Ми не гідні взивати величного ім’я нашого Творця грішними устами, якби не ви, святі мученики, які стали нашими посередниками; тому ми звертаємося до вас і благаємо заступництва перед Господом за нас. Також, просимо у часі війни – визволіть нас від голоду, потопу, вогню, меча, підступних нападів ворогів, внутрішніх конфліктів, смертоносних хвороб і будь-якої надзвичайної ситуації. О, витриманці Христа, упорядкуйте за нашими молитвами всі благословення та корисні дари, щоб ми, пройшовши благочестиве життя тут, здобули без сорому кінцеву долю та отримали право стояти гідно Праведного Судді перед Ним, нескінченно славлячи Його з Отцем і Святим Духом на віки віків. Амінь.

Пресслужба- Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія