Громада Тернополя висловлює обурення та занепокоєння щодо планів будівництва третього поверху біля тернопільської катедри колишнього домініканського монастиря. Спільнота Urban.te, відома своїм внеском у розвиток містського середовища, закликає провести архітектурний конкурс та зупинити будівельні роботи. Громада наголошує на важливості збереження культурної спадщини та включення громадськості у процес прийняття рішень щодо історичних об’єктів.

Спільнота Urban.te закликає до збереження історичної спадщини та проведення архітектурного конкурсу

Занепокоєна громада Тернополя висловлює своє обурення щодо планів будівництва третього поверху біля тернопільської катедри колишнього домініканського монастиря. У повідомленні спільноти Urban.te, яке було опубліковано на їхній сторінці у соціальній мережі Facebook, архітектори групи висловлюють категоричну протидію такому будівництву.

Спільнота Urban.te, відома своїм внеском у розвиток містського середовища, раніше розробляла концепцію та проект перевтілення набережної на пляжі “Циганка”. Вони стверджують, що незважаючи на призупинення своєї діяльності, вони залишаються зацікавленими у подіях, що відбуваються у Тернополі.

За повідомленням, біля стін старовинного костелу домініканців було встановлено будівельний паркан з “паспортом обʼєкта”, в якому зазначено про плани “реставрації з пристосуванням приміщень колишнього монастиря домініканців”. Замовником проєкту виступають “Тернопільсько-Зборівська Архиєпархія Української Греко-Католицької Церкви” та ПП “Креатор Буд”. Однак спільнота Urban.te висловлює своє незадоволення такими планами.

Відповідно до Закону України “Про архітектурну діяльність”, для пам’яток національного значення необхідно проводити архітектурний конкурс. Члени спільноти Urban.te наголошують на тому, що неупереджений архітектурний конкурс є вигідним для всіх сторін, включаючи замовників, архітекторів та кінцевих користувачів. У даному випадку такого конкурсу не було проведено.

За запропонованим проєктом виявлено зміну об’ємно-просторової композиції будівлі монастиря, що, на думку спільноти Urban.te, веде до руйнації первинного вигляду пам’ятки. Вони вважають такі зміни реконструкцією, а не реставрацією, що заборонено законом для пам’яток національного значення в Україні.

Також, виникає питання щодо проведення громадських слухань та археологічних досліджень перед початком будівельних робіт. Фахівці з різних сфер, таких як архітектори, краєзнавці, археологи та історики, висловлюють своє обурення щодо цих планів. Вони підкреслюють, що Тернопіль має лише 5 пам’яток на такому рівні і втрата історичної цінності може негативно вплинути на туристичний потенціал міста та позбавити наступні покоління культурної спадщини.

У зв’язку з цим, спільнота Urban.te закликає Українську Греко-Католицьку Церкву, Блаженнішого Святослава, Міністерство культури та інформаційної політики України, Кабінет Міністрів та місцеву владу звернути увагу на занепокоєння громади та переглянути своє рішення. Вони закликають зупинити проведення будівельних робіт та провести незалежний архітектурний конкурс.

Проблема, яка виникла у Тернополі, не обмежується лише місцевим рівнем, оскільки ця пам’ятка має наці

ональне значення і стосується кожного українця. Руйнування історичної частини міста, порушення та перебудова пам’яток є проблемою всієї України. Збереження культурної спадщини є важливим завданням, яке потребує уваги та підтримки влади, церковних організацій та громади в цілому.

Наголошуючи на необхідності проведення архітектурних конкурсів, громада висловлює своє бажання забезпечити включеність громадськості у процес прийняття рішень щодо будівництва та реконструкції історичних споруд. Це сприятиме забезпеченню справедливості, ефективності та збереженню історичного спадку для майбутніх поколінь.

В цілому, ситуація в Тернополі стосовно будівництва третього поверху біля тернопільської катедри свідчить про важливість збереження культурної спадщини та включення громадськості у процес прийняття рішень щодо реконструкції та реставрації історичних об’єктів. Такі проблеми не обмежуються одним містом, а стосуються всієї країни, її історичного, культурного та туристичного потенціалу.