У столиці Іспанії були вилучені золоті монети, що належать до історичної спадщини України та мають високу вартість. П’ять осіб були арештовані під час спільної операції служб різних країн.
П’ять осіб заарештовано в операції з незаконного обігу культурних цінностей головний підозрюваний священик УПЦ МП
У Мадриді вилучили 11 золотих монет вартістю понад 60 мільйонів євро, які належать до історичної спадщини України
Агенти затримали п’ятьох осіб, таким чином ліквідувавши злочинну мережу з незаконного обігу культурних цінностей з України.
Вилучені предмети – золоті прикраси надзвичайної історичної та економічної цінності – були вкрадені та незаконно експортовані з метою продати в Мадриді.
У розслідуванні співпрацювали Офіс аташе з питань внутрішніх справ Болгарії, України, Албанії, Північної Македонії та Кіпру, а також Відділ міжнародного співробітництва.
Співробітники Нацполіції у спільній операції зі СБУ вилучили в Мадриді 11 монет загальною вартістю понад 60 млн євро, що належать до історичної спадщини України. Агенти заарештували п’ятьох осіб (троє громадян Іспанії та двоє громадян України серед них священнослужитель УПЦ Московського Патріархату), таким чином ліквідувавши злочинну мережу, спрямовану на незаконний обіг культурних цінностей з України. Вилучені вироби – золоті прикраси давньої історичної доби – були викрадені та незаконно вивезені з України та збиралися продати в Мадриді.
У розслідуванні співпрацювали офіс аташе з питань внутрішніх справ Болгарії, України, Албанії, Північної Македонії та Кіпру, а також відділ міжнародного співробітництва.
Перші розслідування почалися, коли агенти дізналися, що серію золотих прикрас, які мають велику історичну та економічну цінність з України, продає громадянин України, який проживає в Мадриді. Це предмети, які не можна продати через звичайні законні канали, наприклад через аукціонні кімнати. З цієї причини коштовності були включені до капіталу різних комерційних компаній, створених спеціально, щоб надати їм юридичного вигляду та таким чином полегшити їх комерціалізацію групою інвесторів.
Коштовності оцінюють у понад 60 мільйонів євро
Для того, щоб відбілити походження частин, до них додали документи українською, англійською та іспанською мовами, які б підтверджували їхню приналежність до Української Православної Церкви Московського Патріархату. При цьому вони передали майно та можливість розпоряджатися ним православному священику, який живе в Мадриді. З іншого боку, на прохання власників, іспанські експерти з культурних цінностей підготували звіти та провели оцінку коштовностей, вартість яких досягла понад 60 мільйонів євро.
Перший шматок був вилучений слідчими в 2021 році. Це був золотий пояс із головами баранів, який зберігався в сейфі в Мадриді, і який священнослужитель УПЦ МП продав мадридському бізнесмену приватно та безпосередньо. Саме з цього моменту та після численних зусиль поліції агенти підтвердили, що у досліджуваних є інші предмети з подібними характеристиками давньої історичної доби.
Співпраця зі Службою безпеки України дозволила вилучений пояс, а також кілька інших експонатів, розмістити на виставці, яка проходила в одному з музеїв у Києві з 2009 по 2013 роки. Після експонування, і все ще в цій країні, коштовності опинився у власності православного священика, який за змови з другою особою тієї ж національності та завдяки допомозі третіх осіб сфальсифікував документи, що підтверджують походження культурної цінності та засвідчують її право власності. Зрештою, слідство встановило, що ювелірні вироби незаконно вивезли з України до травня 2016 року.
5 затримано та вилучено 11 монет золота
Завдяки постійній співпраці з українською владою у вересні минулого року стало відомо, що головний підозрюваний намагався продати коштовності за допомогою інших осіб. Нарешті, агенти заарештували п’ятьох осіб за ймовірне вчинення злочину з відмивання грошей і вилучили десять монет золота з України, за характеристиками схожими на пояс, вилучений у 2022 році.
Усі предмети, які належать до греко-скіфської культури VIII-IV століть до нашої ери, вивчаються в Національному археологічному музеї та в Інституті культурної спадщини Іспанії, тому слідство залишається відкритим.
Соц.медіа