Дізнайтеся, які важливі висновки та події відбулися під час конференції, присвяченої Почаївській лаврі.
Головні моменти та Результати засідань
Наукова конференція “Роль Почаївської лаври в формуванні української ідентичності”: Відкриття та Пленарні засідання
Після урочистого молебня за перемогу України, учасники конференції зібралися в Преображенському соборі в Кременці для реєстрації. Відбувся розгорнутий акт відкриття наукового форуму в Бібліотеці академії, під час якого до присутніх звернулися видатні духовні та освітні діячі. Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор Писик, Митрополит Луцький і Волинський Михаїл Зінкевич, ректор Кременецької гуманітарно-педагогічної академії ім. Тараса Шевченка Афанасій Ломакович, директор Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С.Грушевського НАН України Георгій Папакін, і міський голова Кременця Андрій Смаглюк відкрили конференцію вітальними словами.






Робота наукового форуму відбувалася у форматі двох пленарних засідань. Перше засідання модерував доктор історичних наук, професор Андрій Смирнов, і розпочалось виступами дослідників, які досліджували теми, пов’язані із Почаївською лаврою та її роллю в історії України.
Професор Микола Тимошик розглянув “Фортецю українства на Волині: обставини написання, змістові акценти та сьогочасний контекст дослідження Івана Огієнка «Свята Почаївська лавра»”. Далі, доцент Володимир Собчук виступив на тему “Автентичні та сфабриковані джерела історії Почаївського монастиря доунійної доби”. Старший науковий співробітник Михайло Довбищенко проаналізував архівний матеріал “Почаївський монастир у духовному житті волинської шляхти кінця XVI – першої половини XVII ст. Свідчення тестаментів, фундацій і дарчих актів”.
Протоієрей Микола Цап’юк розглянув “Роль та значення Почаївського з’їзду 1921 року в інституційній розбудові Волинсько-Крем’янецької єпархії міжвоєнного періоду”. Протоієрей Віталій Лотоцький розглянув “Першу Божественну літургію українською мовою в Почаївській лаврі в жовтні 1921 р. як засіб розмосковлення Православної Церкви на Волині”.








Диякон Андрій Мартинюк виступив з темою “Почаївська лавра як об’єкті католицької ревіндикації 1929 – 1934 років”. Професор Володимир Борщевич розглянув “Почаївську маніфестацію 1933 р. та її вплив на розвиток українського церковного руху в міжвоєнний період”. Конференцію завершив доповіддю “Почаївський церковний Собор 1941 року та його наслідки” професор Андрій Смирнов.
Друге пленарне засідання модерував доктор історичних наук Володимир Борщевич. Інші вчені продовжили досліджувати різні аспекти пов’язані з Почаївською лаврою та історією України.








На конференції також була представлена презентація першого числа часопису “Церква і суспільство”. У перерві між виступами, хорова група Рівненської духовної семінарії виконала чудовий наспів “Величає душа моя Господа”.
Ця наукова конференція стала важливою подією для вивчення історії Почаївської лаври та її впливу на формування української ідентичності. Учасники форуму обмінялись новими дослідженнями і інсайтами, що сприятиме подальшому розвитку цього напрямку історичної науки.
Джерело: Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія імені Т.Г. Шевченка
Соц.медіа