Стаття розповідає про життя та духовні подвиги преподобного Никона, який прагнув зберегти вірність істині і благочестю навіть у важкі часи. Під його керівництвом, Києво-Печерська обитель стала не лише місцем молитви, а й центром культурного розвитку, прикрашеним іконами та мозаїкою.

Духовне спадщина і непохитний характер преподобного Никона

Пам’ять 23 березня: Преподобний Никон – сподвижник і духовний наставник

Преподобний Никон, чия пам’ять вшановується 23 березня, здійснював свій чернечий подвиг у XI столітті. Він був першим учнем і сподвижником преподобного Антонія, засновника Києво-Печерської обителі. Постриг улюбленців великого князя Ізяслава приніс преподобному Никону навіть гнів князя, але він сміливо відмовився переконувати нових ченців покинути монастир.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Коли в обителі зібралося багато братів, преподобний Никон вирішив піти в самотність і мовчання. Він заснував монастир поблизу Тмутаракані, де полюбив усамітнене місце та заснував церкву Пресвятої Богородиці. Тут преподобний Никон придбав високу повагу, а його духовне провідництво було широко визнане.

Преподобний Никон не лише віддавався молитві та аскезі, але і виконував важливі місії для блага Божого народу. Так, коли доблесного князя Ростислава вбили, таманці просили преподобного Никона відправитися їх послом до князя Святослава в Чернігів. Після виконання цієї місії преподобний Никон відвідав Києво-Печерську обитель, де його зустрів ігумен Феодосій з великою радістю та повагою.

Преподобний Никон прожив у кількох монастирях, віддавши їм своє серце та душу, та врешті-решт був обраний ігуменом Києво-Печерської обителі. Його духовність, мудрість та благочестя зробили його одним з найвидатніших духівників свого часу.

У 1083 році до Києво-Печерської обителі прибули іконописці, які стверджували, що їх найняли начальники Антоній і Феодосій. Проте преподобний Никон довів їм, що ці начальники вже давно померли, показавши їм їхні зображення. Під його керівництвом обитель була прикрашена іконами і мозаїкою.

Преподобний Никон був старанним пастором, який докладав усіх зусиль, щоб зберегти та втілити в життя волю свого попередника, преподобного Феодосія. Він розпоряджався згідно з його настановами, що призвело до благословення Господа.

Багато разів преподобний Никон зіштовхувався з випробуваннями від братії, проте він залишався міцним у своїй вірі та терпінні. Його благочестя та милосердя заслуговували на повагу та шану.

Преподобний Никон приймав непрості випробування, зберігаючи віру і благочестя навіть у найважчі часи. Він був прикладом терпіння та милосердя, які врятували його монастир від численних небезпек.

Після довгих та богоугодних подвигів преподобний Никон пішов з цього світу, залишивши нам приклад непохитності духу і вірності Богові.

Молитва до Преподобного Никона ігумена Печерського у часі російсько-української війни

Преподобний Никоне, ігумене Печерський,

Твоєю благодаттю і молитвою,

Ми благаємо тебе заступництва у цей час випробувань.

Просимо твоєї милості й захисту

Для нашого багатостраждального народу,

Військовослужбовців та влади України.

Просвіти нас своєю мудрістю, наповни нас духовними і тілесними силами,

Щоб ми могли пройти ці випробування зі спокоєм і мужністю.

І нехай твоє благословення охороняє нас від усякої небезпеки. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія