19 квітня відзначається день святого Євтихія, патріарха Константинопольського. Святий Євтихій народився в сім’ї воїна та дочки священика, проте він віддав перевагу чернечому життю. Після вибору на посаду патріарха він боровся з єресь атодокетов та захищав вчення Церкви, за що був схоплений і відправлений на заслання в Амасійський монастир. Святитель Євтихій лишився вірним своїм переконанням і проніс усе життя служінням Богу.

День святого Євтихія, патріарха Константинопольського: життя та служба

19 квітня – день святого Євтихія, патріарха Константинопольського.
Святитель Євтихій, архієпископ Константинопольський, народився в селищі, “Божественне”, у Фригійській області. Його батько, Олександр, був воїном, а мати, Сінесія, була дочкою священика Ісихія. Святий Євтихій отримав початкову освіту і християнське виховання від свого діда-священика. Одного разу під час дитячої гри хлопчик написав своє ім’я з титулом Патріарха і цим як би вказав на своє майбутнє служіння.

У віці 12 років він був відправлений до Константинополя для отримання подальшої освіти. Юнак досяг успіху у вивченні наук і зрозумів, що людська мудрість – ніщо перед вченням Божественного Одкровення. Він вирішив присвятити себе чернечому життю. Святий Євтихій віддалився в один з Амасійських монастирів і прийняв у ньому чернецтво. За своє суворе життя він був поставлений архімандритом всіх Амасійських монастирів.

Коли при святому благовірному цареві Юстиніані (527 – 565) готувався V Вселенський Собор, митрополит Амасійський був хворий і відправив замість себе святого Євтихія. В Константинополі старий Патріарх святий Мина побачив блаженного Євтихія і передбачив, що він буде після нього Патріархом. Після смерті святого Патріарха Міни апостол Петро з’явився у видінні імператору Юстиніану і, вказавши рукою на Євтихія, сказав: “Нехай він буде поставлений вам патріархом”.

На початку патріаршого служіння святого Євтихія був скликаний V Вселенський Собор (553), на якому отці засудили єресі. Однак через кілька років в Церкві виникла нова єресь, атодокетов, які вчили, що плоть Христова перш Хресної смерті і Воскресіння була нетлінною і не відчувала страждань.

Святий Євтихій сміливо викрив цю єресь, але імператор Юстиніан, сам схилився до неї, через що обрушив свій гнів на святителя. За наказом імператора святителя схопили в храмі, зірвали з нього патріарше облачення і відправили на заслання в Амасійський монастир (в 565 році).

Святитель лагідно переносив вигнання, перебував в монастирі в пості і молитві і зробив багато чудес і зцілень. Під час нападу персів на Амасію за вказівкою святителя з монастирських житниць давали зерно голодуючим, причому запаси зерна в обителі за його молитвами не закінчувались. Святитель Євтихій отримав від Бога дар пророцтва; так, він вказав імена двох імператорів-наступників Юстиніана – Юстина (565 – 578) і Тиверія (578 – 582).

Після смерті святого патріарха Іоанна Схоластика святий Євтихій в 577 році повернувся на кафедру з 12-річного вигнання і знову став мудро керувати своєю паствою.

Через чотири з половиною роки після повернення на патріарший престол святитель Євтихій в Фомину неділя 582 року зібрав весь клір, дав благословення і з миром відійшов до Господа.

Молитва до святого Євтихія, патріарха Константинопольського

О, святий Євтихій, патріарше Константинопольський, ти, який прославився своєю боротьбою проти єретиків та захистом вчення Церкви, звертаємось до тебе з молитвою. Допоможи нам у нашій боротьбі зі злом та допоможи вірити у Бога з таким самим рішучим переконанням, яке мав ти.

Молитвою до Бога, просимо, щоб ти став нашим посередником у Небі і допоміг нам у всіх наших потребах. Хай твої мудрість та святість стануть для нас прикладом життя і дають силу, щоб іти шляхом праведності. Амінь.

Пресслужба ГО Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія