10 квітня Українська Православна Церква вшановує пам’ять преподобномученика Євстратія Печерського, який став символом мужності та віри в Христа. Святий Євстратій був захоплений у полон під час нападу половецького князя, і разом з іншими монахами відмовився відступати від віри, навіть ціною власного життя. Пізніше він став настоятелем Києво-Печерського монастиря та знаним своїми високими духовними якостями.

День пам’яті святого Євстратія Печерського: життєвий шлях та мученицьке ув’язнення.

10 квітня – це день пам’яті преподобномученика Євстратія Печерського. Святий Євстратій жив у XI столітті в місті Києві та належав до багатої родини. Після розподілу свого маєтку він став ченцем Києво-Печерського монастиря близько 1076 року. Євстратій віддавав перевагу молитві та строгому посту, щоб підтримувати своє духовне життя.

Під час нападу половецького князя Буняка на Київ, блаженний Євстратій разом з іншими монахами був захоплений у полон і проданий одному єврею в місті Корсунь у Криму. Усіх проданих було 50; з них монастирських — 30, а інших християн — 20.

Ворог християнської віри вимагав від полонених, щоб вони відмовилися від Христа, а тих, хто не відмовився, морили голодом. Але мужній Євстратій укріпляв і вмовляв усіх такими словами: «Брати мої, ми всі прийняли хрещення і віруємо в Христа, ми не станемо відступниками від Нього і не порушимо обіцянку, дану під час хрещення. Христос нас хрестив водою і духом; Христос викупив нас від гріха Своєю святою кров’ю і зробив спадкоємцями царства свого. Для мене життя — Христос, а смерть — надбання» (Пилип. 1, 21).

Ці слова зміцнили дух християн, і полонені вирішили пожертвувати тимчасовою їжею та життям, щоб постраждати за Христа. Усі вирішили померти, щоб не відлучитися від Христа, істинного хліба життя. І лише через дев’ять місяців мученицької в’язні Євстратія і його товаришів визволили за допомогою грошей, зібраних у Києві.

Після повернення до монастиря Євстратій став відомий своїми високими духовними якостями, благочестям і молитвою. Через свої заслуги перед Церквою він був пізніше призначений на посаду настоятеля Києво-Печерського монастиря. Святий продовжував духовне життя до кінця своїх днів, померши 28 квітня 1097 року.

Українська Православна Церква вшановує святого Євстратія як покровителя Києво-Печерського монастиря, а його день пам’яті є одним з найбільших свят у календарі Православної Церкви в Україні.

Молитва до святого Євстратія Печерського:

О, блаженний святий Євстратію, преподобний угоднику Божий, ти, що в житті своєму молитвою та постом зосереджувався на Бозі, умовляєш нашого Господа нашого Ісуса Христа про наші потреби і прохання. Звертаюсь до тебе як до святого заступника і молю тебе, допоможи мені в моїх потребах, захисти мене від нападів диявола, допоможи мені зберегти свою віру і любов до Бога, зроби мене гідним прийняти дари Божі і ввійти в царство Небесне. Амінь.

Джерело: Фонд пам’яті Митрополита Мефодія