30 грудня за новоюліанським церковним календарем вшановується пам’ять мучениці Анісії, що жила в Солуні під час гонінь на християнську віру. Відмовившись від відступництва, вона витримала мученицьку смерть за своє вірою. Її віддані послідовники встановили храм над її могилою, свідчачи про важливість її віри та відданості.

Життя та страждання святої Анісії в імперії Максиміана

Субота після Різдва Христового: День пам’яті мучениці Анісії (285 – 305)

У православному календарі, 30 грудня за новоюліанським рахунком, відзначається особливий день – пам’ять мучениці Анісії. Цей день, розташований між святами Різдва Христового та Богоявленням, є часом вшанування віри та відданості.

Життя святої мучениці Анісії

Мучениця Анісія, що жила в Солуні (Фессалоніки) під час царювання імператора Максиміана (284-305), стала свідком жорстокості гонінь на християн. Вихована в дусі християнського благочестя батьками, після їх смерті вона вирішила роздати майно жебракам і призначити своє життя постійній молитві та стриманості.

Стрічка подвигу і святкова вшанованість

Під час гоніння на християн, імператор Максиміан видає жорстокий едикт, надаючи кожному право вбити християнина безкарно. Саме в цей час відбувається подія, що визначила святковий день – воїн-язичник зупиняє Анісію, вимагаючи від неї піти на язичницьке свято сонця. Свята лагідно відмовляється, і тоді розгортається драма віри: воїн схоплює її, але мучениця стає прикладом сили віри, відштовхуючи його та висловлюючи слова відмови від безбожницьких обрядів. Відповіддю на її слова стає меч, який пронизує святиню її тіла.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ті, хто були свідками цього подвигу, обурені нелюдськістю імператорського указу, виражають своє глибоке сумовиддя та справжню обуреність над жорстокістю. Християни поховали мученицю біля міської брами, а над її могилою звели храм як символ відданості та пам’яті.

Вшанування прп. Зотика, Тимона, мч. Філітера, Прп. Феодори Кесарійської та Царгородської

Крім дня мучениці Анісії, цей день також приурочений до пам’яті інших святих: преподобного Зотика, пресвітера Тимона, мученика Філітера Нікомидійського, і преподобних Феодори Кесарійської та Царгородської. Кожен з них залишив свій слід у історії християнства, і їх пам’ять додає глибину та значення цьому особливому дню.

День пам’яті мучениці Анісії стає часом рефлексії та вшанування героїчного свідчення віри в найважчих часах. Її життя і смерть нагадують нам про невід’ємну вартість віри та відданості в ім’я вищих ідеалів. Святкова подія також вбачає вшанування інших святих, які своїм життям прикладаються до величі Божої та людської доброти.

Молитва до святої мучениці Анісії Солунської:

О, благочестива мученице Христова Анісіє, розквіт землі нашої, обрана донько Церкви Православної! Хто не захопиться силою Божою, що виявилася в твоїй слабості? Ти, як жінка, покорила видимих і невидимих ворогів, витерпіла ув’язнення та багаточисельні муки за Христа і успадкувала Царство Небесне. Тому ми, як вірні слуги Господні, віддано шануємо тебе і вперто молимося: молись за нас перед Всемогутнім Богом, щоб він надав Церкві Православній процвітання, нашій Батьківщині справедливий мир, людям благочестя, успіх в скрутні часи війни, утіху в горі, допомогу та заступництво в усіх обставинах земних випробувань. Нехай земне наше існування буде благословенним благодаттю Божою і твоєю сердечною заступницькою молитвою, і ми досягнемо Царства Небесного, де разом з тобою будемо славити Бога в святих Своїх – Отця, Сина та Святого Духа, на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія