Священномученик Автоном – видатна постать раннього християнства, що залишила свій слід в історії Корнилія та Чорного моря. Його життя, апостольська робота та мучеництво розкривають важливий етап розвитку християнства в Італії та Асії.

Єпископ, мученик та відкривач християнства: історія святого Автонома

12 вересня – день мученика Автонома.

Священномученик Автоном був єпископом Італії. Під час переслідування християн за часів імператора Діоклітіана (284–305) святитель Автоном для користі Церкви залишив свою країну і оселився у Віфінії, в містечку Сорея у Корнилія, що приймав подорожніх. Святий Автоном ревно звершував своє апостольське служіння і навернув до Христа стільки язичників, що утворилася велика Церква, для якої він освятив храм в ім’я Архистратига Михаїла. До цієї Церкви святитель висвятив Корнилія спочатку в сан диякона, а потім у пресвітера. З проповіддю про Христа святитель Автоном відвідав також Лікаонію та Ісаврію.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Імператор Діоклітіан наказав схопити святителя Автонома, але він пішов у Клавдіополь, що у Чорному морі. Повернувшись в Сорею, святитель Автоном висвятив пресвітера Корнілія на єпископа. Сам він подався до Асії, а коли повернувся звідти, почав проповідувати в містечку Лімни, поблизу Сореї. Якось новонавернені зруйнували ідольське капище. Язичники вирішили помститися християнам. Вибравши момент, коли святитель Автоном служив Божественну літургію, язичники напали на храм Архістратига Михаїла і після катувань убили святого Автонома, обливши вівтар церкви його мученицькою кров’ю. Діаконіса Марія витягла тіло святого мученика з-під купи каміння і поховала за християнським звичаєм.

За царювання святого Костянтина Великого на місці поховання святителя було споруджено церкву. Близько 430 р. церкву розібрав один священик і, не знаючи, що під храмом поховано тіло мученика, влаштував церкву на новому місці. Через 60 років мощі святого були знайдені нетлінними і створено храм в ім’я священномученика Автонома.

Молитва святому Автоному:

Святий Автономе, ти, що вірно служив Господу та боровся за правду і віру, будь моїм заступником у молитвах перед Богом. Проси за нас, грішників, і поможи нам в тяжкі миті життя. Нехай твій благословений дух веде нас на шлях праведності та спасіння. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія