Уродженець української землі, преподобний Гавриїл Афонський, народився у бідній родині та пізніше став одним із найвизначніших монахів свого часу. Після паломництва в святі місця Київської губернії він приєднався до братії Феофанівської пустині, а пізніше заснував Свято-Іллінський скит поблизу Одеси. Його діяльність сприяла благоустрою скиту, а також спорудженню храмів та приміщень для поломників. Святого Гавриїла шанують та пам’ятають щорічно 22 липня.

Вшанування уродженця української землі, який заснував Свято-Іллінський скит

22 липня Церква вшановує пам’ять уродженця української землі преподобного Гавриїла Афонського.

Народився святий 8 січня 1849 року в Київській губернії в бідній родині, при хрещенні був названий Георгієм. У дванадцятирічному віці осиротів. Здобув освіту в сільській школі. У юнацтві здійснив паломництво по святих місцях Київської губернії, виконуючи обітницю, дану під час важкої хвороби. Паломництво сильно вразило Георгія, і він приєднався до братії Феофанівської пустині, що знаходилась під опікою київського Михайлівського Золотоверхого монастиря.

У 1867-68 роках Георгій здійснив паломництво в Єрусалим, потім на Афон, де залишився, прийнявши чернечий послух у скиті святого пророка Іллі (Свято-Іллінський скит). У 1869 році після відповідних випробувань прийняв чернечий постриг з ім’ям Гавриїл – на честь Архістратига Гавриїла.

У 1887 році святий прийняв управління Свято-Іллінським скитом. У 1891 році був возведений у сан архімандрита Константинопольським патріархом Іоакимом III.

Старець Гавриїл сприяв благоустрою Свято-Іллінського скиту. За ініціативою преподобного Гавриїла в 1894-96 роках в Одесі було побудовано подвір’я Свято-Іллінського скиту – Іллінське подвір’я – з трьохпрестольним храмом у візантійському стилі і великими приміщеннями для перебування наших поломників, що прямують на Афон і в Єрусалим. Частина каменів для будівництва храму була привезена архімандритом з Афона на кораблі «Святий пророк Ілля». У 1894-98 роках за вказівкою Гавриїла в Святоільінскому скиту був побудований чернечий корпус, в 1899 році розпочато спорудження нового собору.

У 1901 році святий відправився на батьківщину для відвідування подвір’їв Свято-Іллінського скиту в Одесі, Таганрозі і Станиці – Новомиколаївської. У середині жовтня під час перебування в Станиці-Новомиколаївської стан здоров’я преподобного Гавриїла різко погіршився і 19 жовтня він помер. Тіло архімандрита було перевезено до Одеси, де 2 листопада було поховано в склепі храму Святоільінского подвір’я.

Молитва до преподобного Гавриїла Афонського:

Святий преподобний отче Гавриїле Афонський, угоднику Божий, моли Христа Бога спастися душі наші!

О, преподобний Гавриїле, прибічнику і помічнику усіх, хто звертається до тебе зі скрухою та сподіванням, прийми нашу молитву і звертай до Господа наші прохання та потреби.

Ти, як праведний і смиренний слуга Господа, поклав своє життя на служіння Богові та ближньому. Прошу тебе, будь нашим промовником перед Богом і попроси Його прощення наших гріхів і милості для наших душ. Відступників наших поверни до праведності, хворих зціли, убогих обережи та захисти, всім нам подаруй духовну міць і мудрість.

О, благословенний святителю, згадай про нас у Царстві Божому, і в тобі зізнавшися, молімось, недостойний слуга (служниця) Божий (Божа) (ім’я), уповаємо на твою молитву та заступництво перед Богом, щоб ми теж могли сподіватися на вічний спокій та блаженство в Царстві Небесному. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія