Міністерство культури розпочало дослідження 26 пам’яток архітектури у Чернігові, включаючи найдревніші православні храми. Опечатування деяких храмів стало предметом суперечки між комісією та релігійною громадою УПЦ МП.

Суперечка навколо опечатування православних храмів у Чернігові

26 пам’яток архітектури, серед яких найдревніші православні храми Чернігова, якими користується УПЦ МП, має дослідити комісія Міністерства культури. 5 жовтня її представники почали роботу на об’єктах, які входять до структури заповідника “Чернігів Стародавній”. За результатами сьогоднішнього та попередніх обстежень храми опечатали, закривши парафіянам до них доступ. Релігійна громада УПЦ Московського патріархату називає такі дії протиправними і припускає, що таким чином у них хочуть забрати храми. Що на це відповідають члени комісії, — читайте далі.

Про які храми йдеться

Перевірка храмів, яку проводить комісія Міністерства культури, почалася у червні цього року та тривала протягом літа.

Першою обстежили П’ятницьку церкву, де править ПЦУ. Пам’ятка архітектури національного значення була пошкоджена під час ракетної атаки росіян 19 серпня.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
П’ятницька церква. ФОТО: Суспільне Чернігів

Спасо-Преображенський собор 11 століття

Храм опечатала адміністрація Національного архітектурно-історичного заповідника “Чернігів стародавній”. Поруч — оголошення із поясненням: тут триватиме перевірка технічного стану об’єкта — пам’ятки архітектури, які перебувають на балансі заповідника.

Спасо-Преображенський собор з 1991 року передали у користування єпархії УПЦ, яка згідно з релігієзнавчою експертизою має зв’язок з Російською православною церквою.

Адвокат управління Чернігівської єпархії УПЦ МП Олександр Шамко каже:

“Не чекаючи рішення судів, вони в силовому протиправному порядку здійснили опечатування та заміну замків”.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Адвокат управління Чернігівської єпархії УПЦ МП Олександр Шамко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Парафіяни Спасо-Преображенського собору під час роботи комісії проводили богослужіння на вулиці.

“Храм опечатаний. Немає служби, ми прийшли, о восьмій годині божественна літургія має бути. Літургії нема”, — каже парафіянка Тетяна.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Парафіянка Спасо-Преображенського собору Тетяна. ФОТО: Суспільне Чернігів

Обстеження тривало близько півтори години, журналістів туди не пустили.

Голова комісії, директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту Мар’яна Томин оцінила стан собору як жахливий.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

“Це, починаючи зі стану зображень, кіптяви, верх собору і аж до різних елементарних речей, воно таке, що вимагає термінової консервації, реставрації”.

Голова комісії, директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту Мар'яна Томин
Голова комісії, директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту Мар’яна Томин. ФОТО: Суспільне Чернігів

З огляду на незадовільний стан пам’ятки, говорить керівник заповідника “Чернігів стародавній” Андрій Лісовий, доступ до нього парафіянам тимчасово обмежать до розв’язання питання про реставрацію.

“Що стосується «немає місця, де молитися». Будь-ласка, є вільні приміщення і в Троїцькому монастирі, і в Єлецькому монастирі”, — каже Андрій Лісовий.

Керівник заповідника “Чернігів стародавній” Андрій Лісовий
Керівник заповідника “Чернігів стародавній” Андрій Лісовий. ФОТО: Суспільне Чернігів

Адвокат управління Чернігівської єпархії УПЦ Олександр Шамко називає дії заповідника та Мінкульту протиправними. З його слів, єпархія два роки зверталася до заповідника із проханням надати дозвіл на проведення ремонту собору.

“Вони або відмовляли прямо в проведенні ремонтних робіт, або взагалі не давали жодної відповіді. Це парадоксальна ситуація”.

Свято-Успенський Єлецький монастир

Така сама ситуація відбулася біля Свято-Успенського Єлецького монастиря. Люди кажуть: прийшли о сьомій ранку на службу до Успенського собору, та їх туди не пустили.

«Стоять у камуфляжі, озброєні, з автоматами. Проти кого? Проти нас? У мене що, зброя є чи що? У мене проблеми, я хотіла за своїх родичів помолитися. Чому я не можу піти помолитися?”, — говорить парафіянка Світлана Шокотько.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Парафіянка Успенського собору Світлана Шокотько. ФОТО: Суспільне Чернігів

Свято-Троїцький собор

Біля воріт Троїцько-Іллінського монастиря також зібралися люди та священники. В цей момент комісія оглядає вже Свято-Троїцький собор. За словами Андрія Лісового, стан пам’яток архітектури незадовільний.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

“Три місяці роботи комісії засвідчили, що немає жодної пам’ятки, яка б не отримала втрат. Я вже не кажу, що рухомі пам’ятки (ікони, іконостас) вони просто смолою вкриті від кіптяви, від свічок”, — Андрій Лісовий.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Троїцько-Іллінський монастир. ФОТО: Суспільне Чернігів

Керівник заповідника розповів, що 3 жовтня він направив листи до Чернігівських єпархій ПЦУ та УПЦ МП, щоб їхні представники долучилися до роботи комісій.

“В першому випадку людей дали. В другому випадку навіть не прийняли, не захотіли на супроводжувальному листі поставити”.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Свято-Троїцький собор. ФОТО: Суспільне Чернігів

Настоятель Свято-Троїцького собору Ігор Пидан говорить, що до нього приходили в єпархію люди із заповідника з листом.

«На вчора у мене не було повноважень забрати цей лист, тому що я тільки секретар Чернігівської єпархії, я не керуючий Чернігівської єпархії. Коли владика є на місці, я можу прийняти той лист”.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Настоятель Свято-Троїцького собору Ігор Пидан. ФОТО: Суспільне Чернігів

На думку настоятеля, такі дії комісії незаконні.

“Користування пам’яткою архітектури Троїцьким кафедральним собором зараз оскаржується у Господарському суді. А тут уже було кимось прийняте рішення, щоб його забрати. Тому що в документі від міністерства написано: «Повернути державі»”, — каже Пидан.

Коли комісія оголосить результати перевірки

За словами директорка департаменту культурної спадщини Мінкульту Мар’яни Томин, комісія планує перевірити 26 об’єктів «Чернігова стародавнього» – як храми, так і адміністративні будівлі.

“Окремі об’єкти потребують просто невідкладної реставрації. І, на жаль, навіть храми, які не були пошкоджені від ударів(мова про Спасо-Преображенський собор, а від ракетного удару постраждала П’ятницька церква, — ред.), вони в гіршому стані, ніж саме ця культова споруда”.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Зокрема Мар’яна Томин розповіла про результати перевірки Свято-Троїцького собору.

“На цей момент нас особливо турбує верхній поверх і підвальні приміщення, це написи настінні. Тільки є один момент, що тут знаходяться останки святих. І так само є три музейних артефакти, які, я думаю, представники громади мають повернути. То механізм буде такий: зараз нам три предмети музейного фонду повернуть і все-таки останки святих залишаються в цьому храмі, але він буде закритий”.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Дзвінниця Троїцького собору. ФОТО: Суспільне Чернігів

Мар’яна Томин каже: від завтра представники релігійної громади зможуть забрати із храмів свої речі, які не належать до музейного фонду.

Також вона пояснила, що їхній департамент має можливість звернутися до міжнародних донорів про першочергові реставраційні та консерваційні роботи саме по Чернігову.

“Тому одним із висновків комісії буде звернення до міжнародних донорів”.

У Чернігові комісія Мінкульту закрила і опечатала низку найбільших храмів: що про це відомо
Богослужіння біля храму. ФОТО: Суспільне Чернігів

За словами директорки департаменту, робота комісії триватиме місяць і її висновки оприлюднять. Всі храми поки що будуть закритими. Зокрема планують запустити 3D-сканування, щоб провести нормальну оцінку.

“Про ніякі богослужіння мови йти не може, тому що будуть працювати спеціалісти».

Загалом за словами Мар’яни Томин сьогодні (5 жовтня, — ред.), згідно з наказом Мінкульту, опечатали та комісійно обстежили шість культових споруд: П’ятницьку церкву, де служить ПЦУ, Спасо-Преображенський собор, Свято-Троїцький та Успенський собори, де правила службу УПЦ МП та Іллінську церкву із Антонієвими печерами, де нині богослужіння не проводять.

Детальніше дивіться у сюжеті: