Стаття розглядає виступ Вселенського Патріарха Варфоломія на православній науковій конференції, де він підкреслив важливість української автокефальності та внесок Халкітської школи в православні відносини. Він наголосив на необхідності співпраці, діалогу та свідченні Православних Церков для зміцнення миру та єдності. Конференція відбулася з нагоди 100-річчя Всеправославної конференції 1923 року в Поліссі.

«Українська автокефальність і роль Халкітської школи у зміцненні православних відносин»

« Кожна спроба оскаржити українську автокефальність, запроваджує беззбройну «нову еклезіологію», підриває православний мир і перешкоджає співпраці та спільному свідченню Православних Церков», — зазначив А.Ф. Панагіотіс Вселенський Патріарх Варфоломей, проповідуючи, у вівторок, 13 червня 2023 р., в І духовній школі м. Халки відбулося відкриття православної наукової конференції на тему: «Внесок халкитських професорів і випускників у православні відносини».

Його Святість у своїй промові підкреслив багатовимірний внесок Святої Богословської Школи Халки в Церкву та богослов’я, а також її важливість для Вселенського Патріархату, оскільки, як він сказав, це була богословська «штатна лабораторія» Великої Церкви.

«Дух Халки», як і цей дух Вселенського Патріархату, був втіленням непохитної вірності доктринальній, літургійній та канонічній традиції Церкви та відкритості до історії та культури. Само собою зрозуміло, що професори Халки повинні брати участь у справах Патріархату, як теологічні радники, як члени комітетів, як спеціальні доповідачі, як захисники його прав. Школа Халкітіс живить Святу Церкву Христову чудово підготовленими, динамічними та відданими співробітниками. Її випускники входили до Патріаршого двору, вони були майбутніми єпископами, духовним проводом Церкви.

Тоді Його Святість наголосив:

«Свята місія Церкви не пропагується на основі «закритої» та «інтровертної» теології та духовності, яка ігнорує або відкидає світ, щоб зберегти неушкодженим те, що нібито знаходиться під загрозою цивілізації, історичного розвитку та «в світ» характер Церкви, православ’я і чистота віри.

Духу любові, солідарності та діалогу привчали Галкіна, братів одного молока, до столу та лави, до спільного кабінету та спільного банку, до спільного побуту та простоти життя. Богослов’я було екзистенційним і емпіричним знанням, відповіддю на духовні пошуки людини, натхненням і поштовхом для доброго свідчення «про надію в нас» і для плідного церковного служіння.

Ми знаємо, що без сміливих ініціатив Вселенського Патріархату не тільки Православ’я, але й образ християнського світу був би іншим. І сьогодні Свята Церква Христа Великого динамічно розвиває свою всеправославну відповідальність, вона втручається, коли обставини вимагають від неї вирішення хронічних або нових проблем, для блага народу Божого, з непохитним дотриманням доктринальної та канонічної традиції Церкви. . Надання Церкві України автокефального статусу є практичним підтвердженням першорядної ролі Вселенського престолу та утвердженням православної еклезіології та багаторічної канонізованої церковної практики. Кожна спроба оскаржити українську автокефалію запроваджує неозброєну «нову еклезіологію»

Патріарх висловив в особі Президента Ефорату І. монастиря Агіа Тріадо Халкіда, преп. Митрополит старійшини Дерко, пан Апостолос, його задоволення пропозицією Ефорії щодо цієї історичної основи Матері-Церкви. «Монастир і школа сьогодні є місцем зустрічей і діалогу, навчання і споглядання, організації багатьох богословських, церковних і культурних заходів.”, Напиши. Він також привітав членів оргкомітету конференції за вибір теми та різноманітність секцій і підходів, а також за загальні зусилля, які вони доклали для її ідеальної організації. Він також подякував Теофілу. Єпископу Арабіссу пану Кассіану, ігумену першого монастиря Святої Тріадо, за проведення конференції, а також усім її учасникам і всім, хто сприяв її проведенню.

У конференції, яка відбулася з нагоди 100-річчя організації Всеправославної конференції 1923 року в Поліссі, взяли участь делегації Патріархатів Олександрії та Сербії та Церков Кіпру, Греції, Польщі та України.

Після Його Святості з привітаннями виступили президент Ефорії та ігумен монастиря І., а також президент богословського дому Халкі Етімол. пан Ніколаос Кексакіс, почесний професор EKPA, а повідомлення Мак. Архієпископ Н. Юстиніаніс і всього Кіпру п. Георгіу від представника Паносіола. архимандрит п. Григоріо Іоаннідіс та мак. Архієпископ Афінський і всієї Греції пан Ієронім, від голови Делегації Елладської Церкви прп. Митрополит Мессинський п. Хризостом. Також було зачитано Послання Священної Громади гори Афон, яке вів Осіот. Ієромонах п. Епіфаній Пантократорін.

З промовами виступили ієрархи, духовенство, професори університету, владики, багато з яких є випускниками Халкітської школи.

Увечері того ж дня Його Святість у супроводі Паносіол. М. Сігелло, пан Яковос, відвідав прийом американського консульства з нагоди майбутньої національної річниці Незалежності.

Джерело – ec-patr.org