Стаття присвячена життю і діяльності святителя Кирила Єрусалимського, визначної постаті в історії християнства. Вона розкриває його важливий внесок у збереження православної віри та боротьбу проти аріанської смути.

Непохитна віра і терпимість святителя у боротьбі за правду

Перший тиждень Великого посту.

Святителя Кирила, архієпископа Єрусалимського (386). Мучеників Трофима і Євкарпія (близько 300). Преподобного Анина, ченця.

На 6-му часі: Іс. І, 1- 20.

На веч.: Бут. І, 1- 13.

Притч. І, 1- 20.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Перший день Великого посту називається Чистим понеділком, а увесь перший тиждень – Чистою седмицею.

Перший день посту вважається одним із найсуворіших. Ченці намагаються взагалі нічого не їсти в Чистий понеділок, але для мирян діють більш м’які правила. У цей день віруючі намагалися завжди їсти вперше після полудня. Зараз же церква відзначає, що утримання від тваринної їжі буде досить.

Це день суворого посту, тому що необхідно більш ретельно молитися. Потрібно постаратися повністю відмовитися від усього, що може вас відволікти від думок про Бога, за винятком, звичайно, роботи.

У Чистий понеділок потрібно займатися очищенням не тільки душі, а й житла. Варто викинути зайвий мотлох, зробити прибирання. Раніше люди неодмінно відвідували баню в цей день.

Потрібно постаратися відвідати церковну службу, по можливості відмовитися від розважальних передач і не відвідувати розважальні заходи. Священики радять відмовлятися від шкідливих звичок.

Для тих, хто хоче відзначати піст більш строго, буде актуально сухоїдіння – потрібно старатися вживати тільки сиру їжу, не приготовлену на вогні, без рослинної олії. Це можуть бути фрукти, овочі, ягоди, каші на холодній воді. Користуйтеся допомогою календаря харчування по днях, щоб не забувати про те, які правила діють в той чи інший день.

В давнину у перший тиждень їли гриби, квашення, солонощі і рибу. Другий тиждень посту називався Другою седмицею. Цього тижня дівчата починали вишивати перлами свій майбутній вінчальний одяг.

Третій і четвертий тиждень посту називається Хрестопоклонним. У четвер пекли з пісного тіста “хрести” з родзинками посередині. Через те, що на хресті прийняв смерть Ісус Христос заради порятунку людей, хрест став особливо шанованим. В давнину хрести прикрашали перлинами і носили на шовкових шнурках.

П’ятий тиждень посту називається Похвальною седмицею. Шостий тиждень – Вербна неділя, а субота у Вербну неділю Великого посту називається Лазаревою суботою. Назвали цей день на честь Лазаря – брата Марфи та Марії, якого воскресив з мертвих Ісус Христос.

18 березня – святого Кирила Єрусалимського. Святий Кирил народився близько 313 або 315 р. Місце його народження невідоме, але своє дитинство він провів у Єрусалимі, де займався вивченням Священного Писання, церковної літератури, знайомився також і зі світськими науками. Близько 345 р. Єрусалимським єпископом Максимом він був посвячений у сан пресвітера, а вже в 348 р. виголосив свої катехізичні бесіди до оголошених і перед новохрещеними, — напередодні або на початку свого єпископського служіння.

Після смерті єпископа Максима він зайняв Єрусалимську кафедру; цю подію датують 348 — 351 рр. Початок святительського служіння святого Кирила був ознаменований явленням на небі хреста Господнього в 351 p., 7 травня, близько 9 години ранку. Сяйво його перевершувало світло сонячних променів і було видиме всіма впродовж кількох годин. Жителі Єрусалима, охоплені страхом, із дружинами і дітьми поспішали в церкву віддати славу Христу. Багато хто з юдеїв й язичників цим знаменням навернені були до віри християнської. Надзвичайна подія явлення хреста описана самим святим Кирилом у той самий час, як вона трапилася.

Святительське служіння святого Кирила було сповнене тривог і нещасть. У той час Церкву Христову хвилювала аріанська смута. У катехізичних бесідах святий Кирил спростовує аріанське вчення, але стосовно аріан він проявляв себе стримано — не згадував імені Арія, а також уникав терміна «омоусіос».

Однак він не уник жорстоких нападів з боку аріан. Приводом до зіткнення з ними послужило прагнення Акакія, єпископа Кесарійського, підкорити собі Єрусалимську єпископію, якій 7-им правилом І Вселенського Собору надана була перевага честі. Святий Кирил відстоював незалежність Єрусалимської Церкви. До цього приєдналася також ворожнеча аріан проти святого Кирила як захисника православного Нікейського вчення. Дотримуючись своєї звичайної практики, аріани висунули проти святого Кирила низку неправдивих звинувачень і, між іншим, приписували йому продаж церковних речей і прикрас із корисливою метою. Насправді ж святий Кирил продав деякі речі для того, щоб виручене вжити на надання необхідної допомоги знедоленим. Акакій Кесарійський зажадав святого Кирила до себе на суд і, коли той не з’явився, силоміць вигнав його в 357 р. з Єрусалима. Святий Кирил подався в м. Tapс, де його прийняли з належною повагою. Після того, як Селевкійський Собор визнав його вигнання недійсним, святий Кирил повернувся в Єрусалим, але пробув тут недовго й був відправлений у заслання.

Після смерті Констанція з воцарінням Юліана святий Кирил був повернутий із заслання, але після воцаріння Валента був вигнаний втретє, і це останнє вигнання тривало 11 років (367 — 378 pp.). Знову повернувся в Єрусалим святий Кирил тільки після смерті Валента в царювання імператора Феодосія. Останні вісім років свого життя він трудився на Єрусалимській кафедрі над відновленням церковної єдності й зумів примирити із Церквою багатьох аріан. У 381 р. був присутній на II Вселенському Соборі. Закінчив земне життя святий Кирил 31 березня 386 р.

Молитва до святого Кирила Єрусалимського у часі російсько-української війни

О, святий Кириле Єрусалимський, усієї землі заступнику та молитвеннику перед Престолом Всевишнього! Дивною благодаттю ти обдарований, щоб допомагати тим, хто потребує твоєї милості. Ми звертаємося до тебе в цей час скрути та випробування для нашої землі, молимося за справедливий мир та перемогу над ворогом. Нехай твої молитви допомагають нам у нашій боротьбі за правду та мир, нехай Господь наш Ісус Христос наділяє нас Своєю силою та милістю. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія