Святий Юрій Переможець був християнським воїном, народженим у Бейруті. Він приєднався до війська і швидко став улюбленцем імператора Діоклетіана, хоча симпатизував утискуваним християнам. Після того, як він побачив несправедливе вирок проти християн, Юрій розподілив своє багатство між бідних, звільнив своїх рабів та проголосив себе християнином. Його ув’язнили, катували і, нарешті, відтяли голову в 303 році. Його пам’ятають за його хоробрість та духовну перемогу над його катами, і він часто зображується на коні, що забиває дракона, символізуючи його перемогу над язичництвом.

Історія хороброго християнського воїна

23 квітня/ 6 травня – Великомученика Юрія Переможця

За новоюліанським календарем 23 квітня храмове свято – в одній парафії нашої єпархії, за юліанським 6 травня – в одинадцятьох.

Святий Юрій народився в місті Бейрут, біля підніжжя Ліванських гір, був сином багатих і благочестивих батьків, які виховали його у християнській вірі.

Вступивши на військову службу, вирізнявся розумом, хоробрістю, силою та красою. А з отриманням звання тисяцького став улюбленцем імператора Діоклетіана, який був талановитим правителем, але фанатичним прихильником римського багатобожжя.

Почувши якось на суді несправедливий вирок щодо знищення християн, майбутній великомученик пройнявся співчуттям до них. Передбачаючи, що його теж очікують страждання, він роздав майно бідним, відпустив на волю рабів, прийшов до Діоклетіана й, оголосивши себе християнином, викрив його в жорстокості та несправедливості. Слово його було сповнене переконливих аргументів проти наказу переслідувати християн: «Ідоли ваші – не боги. Ісус Христос – єдиний істинний Бог, єдиний Господь у славі Бога Отця; усе створено Духом Святим».

Імператор просив Юрія відкинути свої переконання, на що той відповів рішучою відмовою. Розгніваний Діоклетіан наказав кинути його до в’язниці й піддати тортурам. Мучителі змагалися в жорстокості, вигадуючи різноманітні знущання. Вони били воловими жилами, колесували, кидали в негашене вапно, примушували бігати в чоботях із гострими цвяхами всередині. Юрій переносив усі муки з великим терпінням і дякував Господові. Зрештою імператор наказав відсікти йому голову. Великомученик відійшов до Господа у 303 році в Нікомідії.
За мужність і духовну перемогу над мучителями, яким не вдалося змусити його відректися від християнства, а також за чудодійну допомогу людям у небезпеці, Юрія називають Переможцем. Зображення Юрія Переможця на коні зі списом, яким він пронизує змія (символ язичництва), знаменує перемогу над дияволом. Святий є покровителем воїнів.
Мощі угодника зберігаються в палестинському місті Ліда і Римі – у храмах на його честь.

Разом із великомучеником Юрієм Переможцем ушановуємо й мученицю Олександру, царицю, дружину імператора Діоклетіана, яка була таємною християнкою. Бачачи твердість віри святого Юрія під час мук, вона зважилася відкрито свідчити про свою віру в Христа. Озлоблений деспот засудив і царицю до смерті. Свята мужньо прийняла цей вирок і смиренно пішла на місце страти, молитовно звертаючи погляд на небо. Дорогою, втомившись, попросила воїнів дозволити їй трохи відпочити. Притулившись до стіни якоїсь будівлі, вона тихо померла.

У день пам’яті святого Юрія Переможця (Юріїв день) українські селяни вперше після зими виганяли худобу на пасовище, звершивши молебень з окропленням споруд і тварин освяченою водою.

Молитва до святого Юрія Переможця

Святий Юрію, переможний воїне Христовий, моли Бога за нас, щоб і ми були сміливі воїни в душі та серці. Допоможи нам пройти крізь життєві випробування, як ти проходив через вогонь і меч. Нехай твій приклад і твоя молитва наділять нас силою і витривалістю в житті і в боротьбі зі злом. Амінь.


Молитва до святого Юрія Переможця

Святий Юрію, переможний воїне Христовий, моли Бога за нас, щоб і ми були сміливі воїни в душі та серці. Допоможи нам пройти крізь життєві випробування, як ти проходив через вогонь і меч. Нехай твій приклад і твоя молитва наділять нас силою і витривалістю в житті і в боротьбі зі злом.

Святий воїн Юрій, силу дає, захисник слабких, знедолених утішитель, змія переміг! Молю Тебе: укрий мене від передчасної смерті і захисти мій дух і тіло моє від усякого зла. Амінь

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія …