Святий Косма, в миру Костянтин, народився в Етолії та став видатним проповідником християнства в XVIII столітті. Він навчав і надихав тисячі віруючих своєю мудрістю та благочестям, подолавши найважчі випробування та призвівши багатьох до покаяння.

Життя і служіння священномученика Косми в XVIII столітті

Рівноапостольний священномученик Косма, в миру Костянтин, був родом з Етолії. Він навчався спочатку на батьківщині під керівництвом архідиякона Ананії Дервішана, а потім завершив свою освіту на Святій Афонській Горі, у Ватопедському училищі у таких найвідоміших на той час учителів, як Миколай Царцулія (з Мезови) та Євгеній Булгаріс (згодом, у 1775-1779 роках, архієпископ Катеринославський і Херсонський).

Залишившись на Афоні у Філофіївській обителі для процвітання в духовних працях, його постригли там у чернечий чин з ім’ям Косма, а потім висвятили на ієромонаха. Прагнення направити на шлях порятунку і зміцнити у вірі братів-християн спонукало святого Косму випросити благословення духовних отців і піти в Константинополь. Там він опанував мистецтво красномовства і, отримавши письмовий дозвіл у патріарха Серафима II (а пізніше й у його наступника Софронія) проповідувати Святе Євангеліє, став сповіщати його спочатку в церквах Константинополя і навколишніх селищах, потім у придунайських князівствах, у Фессалоніках, у Веррії, у Македонії, в областях Хімарі, Акарнанії, Етолії, на островах Святої Маври, Кефалонії та в інших місцях. Його проповідь, сповнена благодаті Святого Духа, проста, спокійна і лагідна, приносила християнам велику духовну користь. Як і святим Своїм апостолам, Сам Господь поспівував йому і стверджував слово його знаменнями і чудесами. Проповідуючи в Албанії, в тих віддалених місцях її, де християнське благочестя було майже втрачено, серед здичавілих і огрубілих людей, загнузлих у гріхах, святий Косма Словом Божим приводив їх до щирого покаяння і виправлення.

За його настановою в селах відкривалися церковні училища. Багаті жертвували свої кошти на благоустрій церков, на купівлю священних книг (які святий роздавав грамотним), покривал (якими він наділяв жінок, наставляючи їх ходити з покритими головами), вервиць і хрестів (які він роздавав простому народу). Оскільки церкви не вміщали всіх охочих послухати мудрого проповідника, святий Косма із собором ієреїв звершував чування в полях, на площах, де тисячі людей молилися за живих і покійних і повчалися його настановами. І скрізь, де зупинявся святий Косма і говорив свою проповідь, вдячні слухачі споруджували великі дерев’яні хрести, що залишалися назавжди на згадку про це.

Апостольське служіння святого Косьми завершилося мученицькою смертю 1779 року. У 65-річному віці за наклепами іудеїв він був відданий туркам і придушений. Тіло його було кинуто в річку, а через три дні віднайдено священиком Марком і поховано поблизу селища Каліконтасі в Ардевузькому монастирі Введення в храм Пресвятої Богородиці. Згодом частки мощей священномученика були перенесені на благословення в різні місця.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

О, святий Косма, благословенний проповіднику віри та доброти! Ми звертаємося до тебе з доземним поклоном та молитвою, сповнені вдячності за твоє благочестя та життя, присвячене служінню Господу.

Молимось перед тобою, святий Косма, з проханням про мудрість і силу, щоб і ми могли поділитися словом Божим та добротою з іншими, як ти це робив у своєму житті. Надійною останньою метою твоєї місії було навести багатьох на праведний шлях і привести їх до Христа.

О, святий Косма, допоможи нам знайти внутрішню міць і віру, щоб долати усі перепони на нашому духовному шляху. Нехай твоя молитва підноситься до Божого престолу за наші прохання та відкриває перед нами дорогу до вічного життя.

Помолися за нас, о, святий Косма, і нехай наші дії та служіння будуть на славу Бога та на користь нашого ближнього. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія