У святковий день 4 жовтня, ми вшановуємо пам’ять преподобних Елладія та Онисима, які жили і творили свій духовний шлях у Печерських монастирях. Пізнайте історію та цінність їхнього затворництва.

Життя та затворництво в історії Києво-Печерських святинь

4 жовтня Церква згадує життя та труди преподобних Елладія та Онисима, затворників Печерських.

Преподобний Елладій був ченцем Києво-Печерського монастиря в ХІІ-ХІІІ ст. Де і коли він народився, хто його батьки невідомо. Закінчив життя ченцем у затворі. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Елладію, затворників похвало». Мощі преподобного Елладія знаходяться в Ближніх печерах.

Про час, місце народження і родину преподобного Онисима нічого не відомо. Він відбував подвиг у Печерському монастирі. Будучи ченцем, провів життя в затворі. Помер на початку XIII ст. Мощі преподобного Онисима знаходяться в Ближніх печерах. В акафісті всім Печерським преподобним про нього сказано: «Радуйся, Онисиме, бо через тісноту затвору печерного ти просторі оселі райські успадкував; радуйся, бо духовний голод на постійне бачення Бога ти замінив».

Затворництво – це особливий вид чернечого подвигу. Ченці, які уходили у затвор, повністю віддаляли себе від світу, залишаючись наодинці у своїх келіях або спеціальних печерах, потрапити до яких ніхто не міг. Вони постійно перебували у молитві та пості. Їжу, зазвичай лише одну просфору і склянку води, затворники отримували через маленьке віконце і лише один раз на декілька днів.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Особливістю затвора є те, що подвижник ховається не в далеких пустелях, але зачиняється від усіх в монастирі, або на околиці міста. Метою затворництва є «ісихія» або «священна безмовність». Правила подвижницького діяння у затворі узагальнив прп. Григорій Синаїт, який сказав: «Сидячи в келії своїй, терпляче перебувай у молитві на виконання заповіді апостола Павла (Рим.12:12; Кл.4:2). Збери розум свій у серці і з нього взивай до Господа Ісуса, говорячи: Господи Ісусе Христе, помилуй мене! Не піддавайся малодушності, але вболівай серцем і потруди себе тілом, шукаючи Господа в серці».

41 правило Трульського Собору визначає, що затвору повинен передувати 3-річний підготовчий період монастирського послуху. Подвиг затворництва – особливе покликання Боже, яке нині зустрічається вкрай рідко.

Молитва до преподобних Елладія та Онисима:

Молюся, Боже Милосердний, до Тебе у цей час дякуючи за життя та світлу духовну дорогу, яку Ти подарував преподобним Елладію та Онисиму. Нехай їхній духовний подвиг та затворництво в Києво-Печерських монастирях завжди буде для нас натхненням та прикладом.

Прошу, даруй нам мудрість та силу наслідувати їхню відданість Тобі, зберігати духовну чистоту та шукати Тебе в молитві і покаянні. Нехай їхня святість і благочестя завжди буде для нас яскравим прикладом того, як служити у смиренні та покорі.

Милостивий Господи, благослови наші душі світлом Твоєї мудрості і любов’ю, якою Ти наповнив серця преподобних Елладія та Онисима. Нехай наші молитви до них допомагають духовно зростати і стати гідними православними. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія