12 грудня Православна Церква вшановує пам’ять святителя Спиридона та Олександра. Спиридон, єпископ Тримифунтський, відомий чудотворець, пастух і учасник I Вселенського Собору. Його життя наповнене чудами та милосердям, а його мощі на острові Корфу привертають увагу віруючих з усього світу.

Духовна спадщина і чудотворність святителя Спиридона

12 грудня Православна Церква за новоюліанським календарем вшановує пам’ять святителя Спиридона та Олександра,
єп. Єрусалимського (251). Мч. Розумника
(Синезія, 270 – 275).

Святитель Спиридон, єпископ Тримифунтський, Чудотворець народився в кінці III століття на острові Кіпр. Про його життя відомостей збереглося мало. Відомо, що він був пастухом, мав дружину та дітей. Всі свої кошти віддавав на потреби ближніх. За це Господь нагородив його даром чудотворіння: він зціляв невиліковно хворих і виганяв бісів. Після смерті дружини, за царювання імператора Константина Великого (306-337), він був обраний єпископом міста Тримифунта.

За свідченням церковних істориків, в 325 році Святитель Спиридон брав участь в I Вселенському Соборі. Тут Святитель вступив в дискусію із грецьким філософом, який захищав аріанську єресь. Проста мова єпископа Спиридона показала немічність людської мудрості перед Премудрістю Божою. У результаті дискусії противник християнства зробився його ревним захисником і прийняв Святе Хрещення.

На тому ж соборі, святитель Спиридон звершив чудо в доказ Святої Трійці. Він стиснув у своїй руці цеглу, яка відразу розпалась на глину, вогонь та воду. «Так і в Трійці – промовив тоді святитель – Три Лиця, але Єдине Божество».

Святитель з великою любов’ю піклувався про свою паству. Одного разу до нього прийшла жінка з мертвою дитиною на руках, просячи заступництва святого. Помолившись, Спиридон повернув немовля до життя. Мати ж, приголомшена радістю, впала мертвою. Але по молитвам угодника Божого повернулось життя і матері.

Відомий із життя Святителя і такий випадок. Якось він зайшов в порожню церкву, звелів запалити лампади та свічки, й розпочав Богослужіння. Проголосивши «Мир усім», він з дияконом почув у відповідь зверху безліч голосів, які виголосили: «І духові твоєму». На кожній ектенії невидимий хор співав «Господи, помилуй». З церкви долинали співи й до неї почали поспішати люди. У міру того, як вони наближалися до церкви, дивний спів все більше і більш наповнював їхній слух і тішив серця. Але, коли вони увійшли до церкви, то не побачили нікого, крім єпископа з кількома служителями, й не чули вже більше небесного співу.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

У Святого був звичай із зібраного врожаю одну частину роздавати бідним, а іншу віддавати нужденним в борг. Сам він особисто нічого не давав, а просто показував вхід в комору, де кожен міг взяти, скільки потрібно, а потім повернути таким же чином, без перевірки та звіту.

Відома також розповідь про те, як злодії вирішили викрасти овець святого Спиридона. Пізно вночі забралися вони в кошару, але тут невидимою силою були зв’язані. Коли настав ранок, святитель прийшов до стада і, побачивши пов’язаних розбійників та помолившись, розв’язав їх і довго вмовляв залишити беззаконний шлях і добувати їжу чесною працею. Потім, подарував їм по вівці і, відпускаючи їх, ласкаво сказав: «Це за те, що не дарма ви не спали».

Так у праведності й святості прожив Святий Спиридон земне життя і в молитві віддав свою душу Господу близько 348 року.

Мощі Святителя Спиридона перебувають на острові Корфу (Греція) в церкві на честь його імені, крім правої руки, яка знаходиться в Римі. Святитель продовжує творити чудеса і досі. Свідчення цьому є взуття святого, яке час від часу стирається, тому кожні півроку їх змінюють на нові. Це свідчить, що святитель постійно приходить до усіх, хто молиться до нього. Нехай за його молитвами Господь помилує усіх нас.

Молитва до святителя Спиридона:

О, всеблаженний святителю Спиридоне, великий служитель Христа і славетний чудотворче! Стань перед Божим престолом разом з ангельськими сонмами, поглянь милосердним оком на тих, хто звертається до тебе та просить могутньої твоєї допомоги. Попроси за нас милосердя від Бога, Людинолюбця, щоб Він не судив нас жорстоко за наші провини, але давав нам можливість виправитись, згідно зі Своєю милістю!

Просимо тебе випросити у Христа і Бога нашого мирне та спокійне життя, духовне та фізичне здоров’я, плодючість землі та всякий достаток і процвітання. Нехай добро, яке Бог щедро нам дарує, не звертається на зло, а служить Його славі та величі варті твого заступництва!

Звільни від усіх бід, які турбують душу і тіло, від усіх скрут і ворожих нападів! Утіш сумуючих, вилікуй хворих, допоможи в біді, прикрий нагих, заступися за вдів, захисти сиріт, нагодуй малюків, укріпи старих та немічних, буть провідником подорожуючим, керманичем для тих, хто плаває, і отримує від Бога все необхідне для спасіння всіх, хто покладається на твою міцну допомогу!

Нехай твої молитви ведуть і охороняють нас, і ми дійдемо до вічного спокою, прославляючи Бога разом з тобою в Трійці Святій – Отця, Сина і Святого Духа – тепер і завжди, і на віки віків. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія