Цього дня Православна Церква вшановує пам’ять 42-х святителів-мучеників в Амморії та преподобного Аркадія Кіпрського. Мужні воїни віддавали своє життя за віру, стоячи на шляху сарацинського нападу. Преподобний Аркадій здійснював чернечі подвиги, вчив і віддавав учнів у служіння Господу.

Свідчення віри та страждання за відстоювання християнських цінностей 42-х Аморійських воїнів

6 березня Православна Церква вшановує пам’ять святителів-мучеників 42-х в Амморії: Константина, Аетія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя та інших з ними (бл. 845). Також цього дня вшановується знайдення чесного Хреста і цвяхів святою царицею Єленою в Єрусалимі (326). Пам’ять пресвященомученика Конона і його сина Конона (270 – 275) та святого преподобного Аркадія Кіпрського (бл. 361). Також цього дня згадується ікона Божої Матері Ченстоховської, Шестоківської, а також «Благодатне небо».

НАШ ТЕЛЕГРАМ

6 березня – пам’ять преподобного Аркадія Кіпрського. Преподобний Аркадій з юності повністю присвятив себе чернечим подвигам. Святий трудився на острові Кіпр за часів імператора Костянтина Великого (306–337). Він був наставником святих мучеників Юліана-лікаря та Єввула, страчених Юліаном Відступником (361–363). Оплакавши мученицьку смерть своїх учнів і віддавши землі їхні тіла, преподобний Аркадій незабаром сам мирно відійшов до Господа.

42-х Аморійських воїнів-мучеників і сповідників: Костянтина, Летія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя.

Вони були грецькими воїнами, які захищали місто Аморію від нападу сарацин-мусульман. У 840 році місто було захоплено іновірцями, а 42-х мужніх воїнів взято в полон і заслано у Сирію. Там їх змушували відректись від віри в Господа Ісуса Христа, і прийняти мусульманство. Проте воїни твердо сповідували свою віру. За це їх було піддано тортурам і катуванням. Упродовж 7-ми років вони перебували у в’язниці.

Не змігши зломити стійку віру сарацинський князь віддав наказ відрубати всім їм голови. Воїна Феодора, який був християнським священиком, але відмовився від сану, щоб йти захищати свою Батьківщину, магометани перед самою стратою намагались ще раз схилити на свій бік. Йому говорили: «Ти був священиком, але відрікся сану і став вбивати людей, не простить цього тобі твій Бог, тому прийми нашу віру!». На що святий відповів: «Я не відрікся Христа, але за те, що залишив священний сан, я готовий прийняти вінець мученика».

Після цього усіх відважних воїнів, які так і не зрадили ані своєї віри, ані Батьківщини було страчено, а їхні тіла кинуті катами в річку. Однак, за Божою волею, їх святі останки допливли до протилежного берега, де їх знайшли християни і побожно поховали.

Молитва до святого Аркадія Кіпрського у час війни за синів та доньок, що захищають Україну

О Всесвятий Боже, щедрий заступнику нації та вірний покровителю святого Аркадія Кіпрського! Звертаємось до Тебе з великим серцем та вірою, просячи Твоєї милості та покрову в часи великого випробування нашої України.

Дай нам, Владико, духовно відчути мудрість та силу чернечого життя святого Аркадія, які він так самовіддано за життя приносив на вівтар Твого величезного милосердя. Нехай наше серце наповнюється ще більшою любов’ю до рідної землі, а наша душа освітлюється світлом віри в Тебе.

Ми молимось і просимо Твого благословення за всіх, хто стоїть на захисті України, захищаючи її від ворожого зла та несправедливості. Наділи нас, Господи, рішучістю відстояти правду та свободу, і нехай наша тверда воля завжди буде погоджена з Твоєю святою волею.

Візьми під свій захист наших синів та дочок, які несуть важкий хрест захисту і оборони рідного краю. Нехай милість Твоя перебуває в кожному кроці їхнього жертовного служіння. В день тяжких випробувань, згадай про нас, і нехай твоє благословення наповнює нас мужністю, відвагою, надією і вірою у справедливе переможне майбутнє України. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія