У цей день православна церква вшановує пам’ять 42-х мучеників в Амморії, які, віддавши своє життя в ім’я віри, стали символом стійкості і героїзму в часи великого випробування. Серед них святителі-мученики Костянтин, Аетій, Феофіл, Феодор та інші, чия стійкість перед тортурами залишила невичерпний слід в історії християнства. Пам’ять за них об’єднує віруючих та надихає на відданість вірі в сучасних випробуваннях.

6 березня: Драматична подія часів війни греків і сарацинів, коли вірні 42 воїни в Амморії стали мучениками за свою віру

6 березня Православна Церква вшановує пам’ять 42-х святителів-мучеників в Амморії: Константина, Аетія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя та інших з ними (бл. 845). Також цього дня вшановується знайдення чесного Хреста і цвяхів святою царицею Єленою в Єрусалимі (326). Пам’ять пресвященомученика Конона і його сина Конона (270 – 275) та святого преподобного Аркадія Кіпрського (бл. 361). Також цього дня згадується ікона Божої Матері Ченстоховської, Шестоківської, а також «Благодатне небо».

НАШ ТЕЛЕГРАМ

6 березня 2024 року, віруючі православної церкви вшановують пам’ять 42-х мучеників, які віддали своє життя за віру в Аммореї, коли там під час війни греків проти сарацинів було пролито кров за місто.

Під час облоги Аммореї війська сарацинів підкорили місто, а зрада воєначальника Вадітзіса призвела до падіння цього древнього галатського населеного пункту. Сорок два християнських воїни, які залишились вірними своїм ідеалам, потрапили в полон та були відправлені до Сирії.

Ув’язнені, серед яких були Костянтин, Аетій, Феофіл, Феодор, Мелісена, Каліст та Васоя, протягом семи років витримували тортури та намагання змусити їх відмовитися від християнської віри. Навіть перед смертною стратою вони відмовились відректися від Христа.

Священний мученик Феодор, який колись був священиком, але відмовився від священного сану, відзначився особливою мужністю перед стратою. Сарацинські ватажки, намагаючись зламати його рішучість, говорили: «Ти проливав кров, не можеш надіятися на милість Христа. Прийми нашу віру – магометанство». Проте святий відповів: «Я не зрікся Христа, але залишив священний сан, готовий пролити свою кров за це і прийняти вінець мученика».

Засуджені мученики відмовились віддати свою віру і були обезголовлені, а їх тіла викинуті в річку Євфрат. Їхня стійкість перед тортурами та мученицька смерть залишили невичерпний слід в історії християнства.

Святі мученики Аммореї, серед яких святі Феодор, Каліст, Костянтин та інші, щорічно вшановуються церковною спільнотою у день їхньої пам’яті 6 березня. Їхня відданість вірі та мужність залишаються прикладом для нас у важкі часи, нагадуючи про непохитність духу та силу віри перед великими випробуваннями.

Молитва до 42-х мучеників в Амморії: закатованих – Костянтина, Аетія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя та інших з ними

Всемогутній Боже, Ти, що наділив Своїх 42-х святих мучеників в Амморії силами та відданістю в ім’я Твоєї правди та любові! Поклоняємося Тобі, просячи їхньої благословенної заступницької молитви перед Тобою.

З повагою споглядаємо за їхньою відвагою та стійкістю у часи великих випробувань. Ті святі душі, які безстрашно встали на захист віри і своєї землі, нехай будуть світлим прикладом для наших воїнів-захисників у часи російсько-української війни.

Уклінно просимо, пролий Свої благословення та силу на наших відважних захисників, які теж подібно до 42-х мучеників в Амморії – закатованих Костянтина, Аетія, Феофіла, Феодора, Мелісена, Каліста, Васоя та інших з ними – виборюють право на свою незалежність та свободу. Захисти їх від усіх небезпек і надай їм мужність, подібну до мучеників з Амморії. Нехай Твоя благодать веде їх до перемоги і приносить мир у нашу понівечену землю.

Молимо Тебе, Господи, захисти та оберігай наших воїнів-захисників, наділи їх Твоєю мудрістю та силами, щоб вони могли пройти через цей важкий час, знаючи, що Ти завжди поруч з ними. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія