Дізнайтеся про життя та подвиги святителів Василія, Єфрема, та інших священномучеників, які несли світло Христового вчення в Криму IV століття. Стаття також розглядає важливість їхнього служіння та вклад у формування християнства в регіоні.

Вшанування великих святителів, що проповідували Євангеліє від Дунаю до Дніпра

Православна Церква сьогодні вшановує священномучеників, які єпископствували в Херсонесі у IV столітті, серед яких були Василь, Єфрем, Капітон, Євгеній, Єферій, Елпідій та Агафодор. Також в цьому числі святі Павло Препрости (IV ст.), Павло Сповідник та єпископ Прусіадський (IX ст.), а також преподобний Еміліан Італійський.

7 березня визначено як день пам’яті священномучеників Херсонеських, зокрема Василія, Єфрема та інших, яких Православна Церква вшановує за їхній величезний внесок у поширення і просвіту віри в IV столітті.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

7 березня – день священномучеників Херсонеських: Василія, Єфрема та інших.

Святі священномученики Василій, Єфрем, Євгеній, Елпідій, Агафодор, Етер і Капітон проповідували Євангеліє Христове в землі Північного Причорномор’я від Дунаю до Дніпра, включно з Кримом, і закарбували своє апостольство мученицькою смертю в IV столітті в місті Херсонесі Таврійському. Ще задовго до Хрещення святого Володимира християнська віра вже проникла в Крим, який в давнину називався Тавридою і був підвладний римським імператорам. Початок просвіти Тавриди вірою Христовою належить святому апостолу Андрію Первозваному.

Язичники, які населяли кримські землі, чинили опір поширенню християнства. Але віра Христова через своїх самовідданих проповідників міцніла і утверджувалася. Багато благовісників поклали свої життя в цій боротьбі.

На початку IV століття в Херсонесі була заснована єпископська кафедра. Це була переломна епоха, коли Херсонес, що служив базою для римських воїнів, поступово переходив в залежність від Візантії. У царювання Діоклетіана (284-305), в 300 році (тобто ще до початку гоніння, яке імператор почав з 303 року) Єрусалимський Патріарх Ермон (303-313) для Євангельської проповіді розіслав в різні країни багатьох єпископів. Двоє з них, Єфрем та Василь, після прибуття в Херсонес, наставляли там Слово Боже.

Потім святитель Єфрем пішов до народів, які жили по Дунаю, де в благовісті Христовому зазнав багато скорбот. Під час гоніння він був обезголовлений. Проповідь в Херсонесі продовжував святий Василій – сподвижник святого Єфрема. Багатьох ідолопоклонників він наставив на шлях істини. Інші заблудлі жителі міста чинили шалений опір. Сповідник був схоплений, його нещадно побили і вигнали з міста. Вийшовши в гори і оселившись в печері, він невпинно молив Бога за цих людей, щоб Господь осяяв їх світлом істинного богопізнання.

Господь послав невірним диво. У знатного жителя Херсонеса помер єдиний син. Покійний з’явився батькам уві сні і повідав, що святий Василій своїми молитвами до Істинного Бога може воскресити його з мертвих. Коли батьки розшукали святителя і просили його зробити диво, святий Василій відповідав, що сам він – грішна людина і не має сил воскрешати мертвих, але Господь Всемогутній і може виконати їхнє прохання, якщо вони увірують в Нього. Довго молився святий, закликаючи Ім’я Святої Трійці. Потім, освятивши воду, вилив її на померлого, і той ожив. Тоді святитель з пошаною був повернутий до міста. Багато язичників тоді увірували та охрестились.

Молитва до Священномучеників Херсонеських

О Священномученики Херсонеськії, Василію, Єфреме та інші благодатні, що на Заході оспівані в славі, а на Сході вшановані в соборі святих. Ви, що видали своє життя за Христа і Його Євангеліє, заради наших душ, помоліться за нас до Бога, щоб наші серця були зміцнені вірою, надією і любов’ю, які ви віддавали за своїх братів і сестер.

О могутні святі, ви, що несучи слово життя, привели многих до істини, допоможіть нам розуміти і втілювати принципи Євангелія, щоб ми могли проживати наші життя так, як Бог хоче від нас. Дайте нам силу бути свідками Христової любові і милосердя в світі, де війна і ненависть пронизують серця людей.

О мудрі і благословенні святі, ви, що знаходитеся в нашій небесній Вітчизні, моліться до Бога за наші душі, за наші сім’ї, за нашу Україну, щоб ми завжди мали віру і твердість відстоювати істину, щоб ми завжди мали надію на вічне життя, щоб ми завжди проявляли Христову любов до наших братів і сестер.

О могутні Святі, моліться за нас до Господа, щоб ми могли бути гідними спадкоємцями віри православної, гідними Христового учнівства, і щоб наші життя були життями, присвяченими Богові. Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія