Наукова конференція “Почаївська лавра мусить бути українською” в Кременці, Тернопільщині, відкрила нову сторінку у вивченні історії та значення Почаївської лаври для української православної ідентичності. Учасники, включаючи доктора філологічних наук Миколу Тимошика, нагадали про важливу подію 90 років тому, коли молодь виразила свою підтримку української ідентичності під стінами лаври. Важливою метою цієї конференції є підтвердження української спадщини та приналежності цієї святині Україні в умовах тривалої російської агресії. Організатори заходу виявилися різні церковні та навчальні установи, об’єднані загальною метою збереження українського духу та святині Почаївської лаври.

Почаївська Лавра: Важливість історичного контексту та сучасних викликів

Наукова конференція “Почаївська лавра мусить бути українською” у Тернопільській області стала ареною для важливого виступу доктора філологічних наук Миколи Тимошика. Його промова відкрила цей науковий форум, привертаючи увагу гостей та учасників конференції. Микола Тимошик виступив з аналізом історичних подій, пов’язаних з Почаївською лаврою, та її впливу на формування української православної ідентичності.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

На початку свого виступу професор Микола Тимошик нагадав про важливу подію, яка відбулася 90 років тому під стінами Почаївської лаври.

“На той час це була проросійська твердиня і молодь, зокрема гімназисти й студенти, організували антиросійську акцію. Уявіть собі, коли після урочистої церковної церемонії увесь клір промосковський, бо тоді митрополит Діонісій представляв інтереси російської церкви, виходить зі святині Почаєва, то в той час раптом молодь, зініціювавшись довкола, почала скандувати: “Геть російську церкву!”, “Хочемо українців”, “Хочемо українською мовою служби” і в той момент величезне сорокаметрове полотнище жовто-синього стягу спадає з головної дзвіниці. На жаль, про цю подію сьогодні ми дуже мало знаємо. Волинь фактично знаходиться в тенетах московської церкви, московського духу, московського православ’я, тому ця конференція, яка сьогодні проводиться з участю дослідників, вчених, священників, якраз має на меті засвідчити, що ми українці, що тут є український дух і святиня на святій Почаївській горі є православною святинею народу і має належати Україні”- розповів професор.

Микола Тимошик підкреслив важливість цього історичного моменту та його зв’язок із сучасним контекстом, особливо у контексті тривалої російської агресії проти України. Він вказав на необхідність визначити Почаївську лавру як православну святиню українського народу та підтвердити її приналежність Україні.

Аналіз науковця – Миколи Тимошика це виступ як історичне свідчення важливих подій та як актуальний сигнал в сучасний момент, коли українська державність та православна ідентичність знову опиняються під впливом зовнішнього тиску. Його промова підкреслила важливість збереження українського духу та культурної спадщини в умовах важливого історичного виклику.

Джерело: Тернопільська єпархія УПЦ (ПЦУ)