У цьому ключовому виступі Вселенського Патріарха Варфоломія на міжконфесійному сніданку у Фінляндії, він обговорює важливість міжконфесійного діалогу, миру та співпраці в релігійному світі, звертаючись до історичних подій та викликів сучасності.
Міжконфесійний діалог та мирна співпраця в релігійному світі
Ваше Високопреосвященство, Архієпископ Гельсінський і всієї Фінляндії Лео,
Ваші Високопреосвященства, Ексцеленції та Милості,
Шановні гості,
Почесні учасники,
Пані та панове,
Дорогі друзі,
Для мене велика честь стояти перед вами сьогодні, в оточенні багатьох представників міжконфесійної спільноти Фінляндії, у цей знаменний день, 11 вересня, день, який несе в собі вагу історії та надію на гармонійне майбутнє. Запрошуємо вас вшанувати хвилиною мовчання тих, хто загинув під час терористичних актів у цей страшний день двадцять два роки тому.
(Хвилина мовчання)
У листопаді 2021 року ми поїхали до Нью-Йорка, пройшовши священною землею, де багато людей втратили життя, щоб благословити відкриття дверей Греко-Православної Церкви Святого Миколая та Національної святині, єдиного місця поклоніння на Ground Zero, будинку християнського богослужіння, а також місце, яке сприяє інклюзії, толерантності та взаєморозумінню між усіма людьми віри та доброї волі. Хоча православ’я має тривалий досвід співжиття з іншими релігіями та різними християнськими конфесіями, цей досвід не завжди був мирним. Підйом націоналізму в другій половині 19- го століття підготував сцену для глобальних геополітичних сил, які поставили під загрозу 20- е століття, і поступився місцем сплеску смертоносного фундаменталізму в першій чверті 21-го.ст . Низка історичних подій сформувала православне ставлення до релігійного плюралізму, переосмисливши наш світовий релігійний ландшафт, а також наше розуміння діалогічної ролі релігійних організацій на глобальній арені. Як сказано в Енциклікі Святого і Великого Собору Православної Церкви в червні 2016 року:
«Чесний міжконфесійний діалог сприяє розвитку взаємної довіри та просуванню миру та примирення. Церква прагне, щоб «мир з висоти» відчутніше відчувався на землі. Справжній мир досягається не силою зброї, а лише любов’ю, яка «свого не шукає» (1 Кор. 13,5). Олію віри слід використовувати для того, щоб заспокоїти й зцілити рани інших, а не для того, щоб відновити новий вогонь ненависті». (п. 17)
Ми висловлюємо нашу щиру вдячність нашим господарям у Фінляндії та всім вам, хто зібрався тут у дусі миру та діалогу. Ми від щирого серця вітаємо організаторів та учасників цього круглого столу за мужність і бачення для розвитку цієї важливої ініціативи у сприянні міжконфесійному діалогу.
Хоча наш світ різноманітний і живий, він часто затьмарений розколами, непорозуміннями та конфліктами. Терористичні атаки 11 вересня 2001 року змінили сприйняття та роль релігій на світовій арені. Вони діяли як потужне повернення релігій у міжнародні справи. У відповідь на ідею про те, що люди вбивають в ім’я Бога, віруючі, які походять з різних релігійних традицій, можуть об’єднатися і сприяти мирному співіснуванню. З огляду на ці виклики, Вселенський Патріархат протягом тривалого часу відстоював принципи екуменічного та міжконфесійного діалогу як шляху до зцілення та примирення сьогодні.
Пані та панове, дорогі друзі,
Вселенський Патріархат має намір подавати приклад, демонструючи, як релігійні лідери повинні бути частиною прогресу, який сприяє мирному співіснуванню, справедливості та справедливості. Православ’я знайшло в діалозі силу співіснування, подолання власних труднощів шляхом полегшення надзвичайних ситуацій, реагування на кризи та сприяння духу солідарності. Ми були в авангарді організації міжнародних міжрелігійних конференцій, знаючи, що інструмент справжнього діалогу може допомогти запобігти жахливому зловживанню релігіями з боку фундаменталістів і екстремістів, а також протистояти нетерпимості та упередженням.
Як релігійні лідери, ми повинні будувати мости, шукати правду та підтримувати діалог. Протягом усього нашого перебування на посаді Вселенського Патріарха ми цінували ці принципи не лише для себе, але також для нашої Церкви та світу загалом.
На завершення, Вселенський Патріархат залишається відданим сприянню екуменічного та міжконфесійного діалогу як життєво важливих інструментів світової цивілізації 21 століття. Згадуючи події 11 вересня, їх численні жертви та жахливі наслідки для навколишнього середовища, давайте вшануємо пам’ять тих, хто постраждав, присвятивши себе будівництву світу, який символізує повага, співчуття та співпраця. Нехай наші спільні зусилля ведуть нас до світлого та кращого майбутнього.
Дякую за вашу увагу.
Соц.медіа