Його Всесвятість Вселенського Патріарха Варфоломія виступив перед релігійними лідерами Фінляндії, де наголосив на важливості спільного зусилля для охорони природи та подолання екологічної кризи. Промова висвітлює зв’язок між релігійними переконаннями та збереженням навколишнього середовища.
Охорона навколишнього середовища як спільна місія релігійних лідерів
Охорона навколишнього середовища: спільна справа
У нашому прагненні до миру ми також повинні визнати нагальну потребу у вирішенні глобальних проблем, які стосуються нас усіх. Навколишнє середовище, яке є даром і відданим Творцем людства, зазнає загрози через наші нестабільні практики. Вселенський Патріархат постійно піднімає свій голос на захист довкілля, закликаючи релігійних лідерів і громади стати добрими керівниками створіння. Наша спільна відданість справі захисту планети може стати потужним об’єднавчим чинником.
Кілька тижнів тому ми скликали міжнародну конференцію в Константинополі-Стамбулі, з участю християнських і мусульманських лідерів, щоб зосередитися на екологічній кризі як загальній проблемі для всіх релігій. Наш необхідний обов’язок – об’єднати наші голоси на цьому ключовому перехресті для людства і служити моральними лідерами, використовуючи наші релігійні традиції як компас для відновлення і захисту природного середовища. Як ми повторювали протягом десятиліть: “Злочини проти природи – це гріх”.
Роль релігійних лідерів полягає в надиханні та керівництві словами і діями. Таким чином, ми не лише готові відповісти на цей заклик, але і маємо чудову можливість створити необхідну ехокамеру для цих глобальних проблем. Зрештою, екологічна криза є глобальним викликом, який можна вирішити лише за допомогою міжнародного та міжконфесійного співробітництва та зобов’язань. Оглядаючи наші святі тексти, традиції та духовні вчення, ми не можемо уникнути нашої відповідальності перед довкіллям, як виразом нашої любові та турботи про наших ближніх. Міжконфесійний діалог допомагає нам створити цей унікальний простір, де спільність нашої релігійної мудрості призводить до колективного екологічного пробудження.
У нашому нещодавньому Патріаршому посланні на початок Церковного року та урочистий день молитви за природне довкілля 1 вересня 2023 року ми наголосили на необхідності розглядати екологічну кризу як боротьбу за права людини. У Патріаршому посланні сказано:
“Протистояти наслідкам екологічної кризи потрібно перш за все на рівні прав людини. Само собою зрозуміло, що ці права, у всіх своїх аспектах і вимірах, складають неподільну єдність і що їх захист є нерозривним”.
Діалог і зв’язок, створений різними релігійними традиціями відповідно до екологічної кризи, від ескалації зміни клімату до руйнування біорізноманіття, стає рішучим моментом у нашій історії як людства. Наша здатність бути агентами змін та трансформації як на індивідуальному, так і на колективному рівні свідчить про нашу віру та спільні риси, які об’єднують нас у дусі відповідальності та толерантності. Наша планета є священним простором, де ми виконуємо нашу релігійну місію: служимо нашим ближнім, як і собі, усвідомлюючи прямий зв’язок між екологічними та соціальними проблемами, особливо оскільки пошкодження природи безпосередньо впливає на найбільш вразливих серед нас.
Давайте зробимо наш діалог можливістю надихнути це покоління та їхніх дітей побачити дія Бога через спільне визнання нашої спільної відповідальності. Працюючи разом над захистом навколишнього середовища та закликаючи до змін і трансформацій у всіх наших спільнотах і суспільстві в цілому, ми надсилаємо послання миру та відзначаємо наше різноманіття, зберігаючи Божий дар нам – цю прекрасну, але поранену планету.
Соц.медіа