У п’ятницю після Пасхи Христової, православні християни вшановують ікону Пресвятої Богородиці «Живоносне Джерело», що зображує церковне чудо, яке сталося із сліпцем у п’ятому столітті в Константинополі. За цим образом звертаються за зціленням від багатьох хвороб, особливо хвороб очей. У статті детально розповідається про історію цього чуда, що привело до написання святої ікони, а також про традиції, пов’язані з її вшануванням.

Вшанування ікони Пресвятої Богородиці “Живоносне Джерело” у п’ятницю після Пасхи Христової у православній церкві.

У п’ятницю після Пасхи Христової православні християни вшановують ікону Пресвятої Богородиці «Живоносне джерело». Приводом до написання цього святого образу стало одне із чудес, яке сталось із якимось сліпцем в Константинополі у п’ятому столітті.

Як свідчить передання, одного разу майбутній візантійський імператор Лев І, який тоді був простим воєводою, прогулювався гаєм на околиці Константинополя. Там він зустрів сліпця, що заблукав і не міг вийти із гаю вже декілька днів. Незрячий майже знесилів і сильно хотів пити.

Воєвода перейнявся співчуттям до страждань чоловіка і вирушив на пошуки хоч якогось джерела, щоб напоїти немічного. Блукаючи серед кипарисів воїнові все ніяк не вдавалося знайти воду. Аж раптом він почув голос, який назвав його імператором і спрямував до джерела, повелівши змастити сліпому очі водою. Це промовляла Божа Матір.

Виконавши повеління, Лев став свідком дива зцілення і прозріння. Сталось це саме у Світлу п’ятницю. Чутка ж про чудодійне джерело швидко рознеслася поміж вірянами, а Лев, ставши імператором, як і передрікала Цариця Небесна, збудував на її честь величний храм.

Згодом храм було зруйновано, але пам’ять про цю чудесну подію відобразилась у святій іконі Богородиці «Живоносне Джерело». Вона являє собою зображення Божої Матері з Немовлям на грудях, що сидить у купелі. Згодом в композицію стали включати ще водойму або фонтан.

Саме цей образ і це чудодійне прозріння Церква вшановує кожного року у п’ятниці після Пасхи. Цього дня звершуються урочисте освячення води та водойм. Перед образом «Живоносне джерело» моляться за зцілення від багатьох хвороб, особливо хвороб очей.

Молитва перед іконою “Живоносне джерело”

О, Пресвята Владичице Богородице, Мати наша Живоносне Джерело! Ми звертаємося до Тебе з поклоном і молитвою, охоплені тобою своєю материнською любов’ю і милосердям.

Будь ласка, благослови нас своєю благодаттю, врятувай нас від усякого зла, підтримай наші душі вірою і сподіванням, допоможи нам зміцнити наше тіло здоровою водою життя, яку нам дарує Твій Син, наш Господь Ісус Христос.

Мати наша, благослови наші діла, наші зусилля і наші зустрічі. Даруй нам здоров’я тіла і душі, віру і любов, надію і милосердя. Прикрий нас своєю милістю і допоможи нам зі своєю материнською любов’ю досягти спасіння.

О Пресвята Владичице, нехай Твій Син, наш Господь Ісус Христос, оберігає нас від усякого зла і дарує нам живу віру, щоб ми могли славити Його і Тебе, молитися Тобі і віддавати Тобі шану, нарікаючи: Радуйся, Богомати, Живоносне Джерело! Амінь.

Джерело – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія