Ключова промова Вселенського Патріарха Варфоломія на міжконфесійному сніданку з релігійними лідерами Фінляндії 11 вересня 2023 року, де обговорюється екуменічний рух та значення міжхристиянського діалогу у пошуку єдності християн через діалог і спільну віру.

Міжхристиянський діалог як маяк надії та шлях до примирення

Екуменічний рух: пошук єдності християн через діалог

Міжхристиянський діалог – це шлях до примирення. Екуменічний рух, який символізує ці зусилля, є маяком надії, закликом до подолання наших конфесійних відмінностей у прагненні єдності християн у спільній Церкві. Вселенський Патріархат, як один із найстаріших і найшанованіших центрів Православ’я, від самого початку екуменічного руху був непохитнім захисником єдності між християнами. Після енцикліки та синодального листа, виданого в 1920 році, Константинопольська Церква намагалася використовувати свої скромні ресурси для сприяння братньому діалогу та єдності в надії на відновлення християнської єдності.

Екуменічний рух набрав обертів після руйнувань двох світових воєн минулого століття. Після цих жахливих конфліктів, і завдяки ініціативам, таким як створення Всесвітньої ради церков («ВРЦ») у 1948 році, ми намагалися сприяти співпраці, розумінню та спільним діям між різними християнськими церквами. Наше прагнення до діалогу не розмиває наші унікальні традиції, а збагачує нашу спільну духовну спадщину. 75-річниця глобальної екуменічної участі ВРЦ, яку ми відзначаємо цього року, також має стати віхою на нашому шляху до єдності.

Кілька місяців тому ми були в Естонії, на 16-ій Генеральній Асамблеї Конференції Європейських Церков, і розмірковували про екуменічну реальність християнського ландшафту, що постійно змінюється на континенті. Незважаючи на можливі збіги обставин, мотивовані тим, що ми називаємо «новим екуменізмом», зближення християнських церков навколо більш традиційних цінностей недостатньо. Дійсно, поляризація сучасного суспільства, виражена в “культурних війнах”, становить справжній виклик нашому екуменічному баченню та місії.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Майбутнє екуменічного руху полягає в «діалозі любові» через створення нових знаків і спільних дій. Ми маємо відкрити свої серця для мови діалогу. Це найвища умова для відновлення єдності між християнами, яка була особливо вірною під час нашої екуменічної подорожі, розпочатої понад п’ятдесят років тому з нашою Церквою-сестрою Риму в урочистому контексті ІІ Ватиканського Собору. Діалог любові, започаткований Папою Павлом VI і Вселенським Патріархом Афінагором під час їхньої історичної зустрічі в 1964 році в Єрусалимі, і спільне зняття анафем у 1054 році дозволили діалогу перерости в «діалог правди». У 1979 році між нашими Церквами розпочався офіційний богословський і міжнародний діалог. Слід згадати нещодавній і важливий документ, виданий в Олександрії, Єгипет, 7 червня 2023 р. Спільною міжнародною комісією богословського діалогу між Римо-Католицькою Церквою та Православною Церквою на тему «Синодальність і примат у другому тисячолітті та сьогодні». Цей документ пропонує нам важливий урок, який міститься в останньому реченні документа: «Дотримуючись наказу нашого Господа любити один одного, як Він полюбив нас (Йо. 13:34), наш християнський обов’язок — прагнути до єдності у вірі та житті». (параграф 5.6)

Джерело: ΟΙΚΟΥΜΕΝΙΚΟN ΠΑΤΡΙΑΡΧEION