исловлюючи звернення на Глобальному Форумі для біженців у Женеві 14 грудня 2023 року, Вселенський Патріарх Варфоломій акцентує увагу на заповіді любові до ближнього та відповідальності перед біженцями. Звернення включає роздуми щодо кореневих причин кризи біженців та заклик до практики солідарності та зміни серця.

Звернення Вселенського Патріарха Варфоломія на Глобальному Форумі для біженців: Любов та відповідальність у світлі християнської заповіді

“Нову заповідь даю вам: любіть один одного. Як я вас полюбив, так ви повинні любити один одного. За тим пізнають всі, що ви мої учні…” (Іван 13:34-35)

Ваша Високоповажність, Верховний комісар ООН у справах біженців,

Поважні учасники “Глобального форуму біженців”,

Як християнин, любов до нашого ближнього – це не вибір, рекомендація чи навіть опція, але це заповідь. Сьогодні ми звертаємось з цією скромною промовою, щоб звернути увагу на безпричинну втрату наших братів і сестер, наших співвітчизників, біженців.

Ми повинні не лише вказувати на симптом – переміщення народів, але і на їхні кореневі причини, і їх багато. Війна, хвороби, відсутність чистої води і їжі, зміна клімату і економічна нерівність – це все продовжує перетворювати нації і цілі континенти на пустелі смерті і примусові міграції.

Біженець – це людина, яка звертається до наших дверей у пошуках притулку, але чи ми питаємо: “Чому, мої брати і сестри, ви залишили свої домівки? Місця, де ви народилися, росли, гралися та вчилися? Чому ви залишаєте все те, що вам перше полюбилося і що вас перше полюбило?” І якщо біженцю вдасться втекти від свого особистого пекла, яка буде наша відповідь? Які у нас обіцянки та гарантії?

Бо ми всі знаємо, що великим чи малим чином, так чи інакше, ми спричинили ці кризи, ми здобували користь за чужий рахунок. Ми бачили відображення суспільства, яке лише споживає і залишає за собою не лише фізичні руїни, а й руїни людської душі. Нажаль, ми продовжуємо зневажати життя, осліплювати себе від правди. Якщо ми не змінимося радикально, якщо ми не припинимо незаконний перенос зброї, торгівлю людьми, підтримку біологічної війни, злочини проти людяності та всі форми зловживань воплощеного образу Бога, людини.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Ми були на Лесбосі в 2016 році разом з нашими братами Його Святістю Папою Франциском і Його Блаженством Архієпископом Ієронімом Афінським і доторкнулися до рук та поділилися спільним обідом з тими, хто втік від війни та ризикнув життям на морі. Ми були на кордонах України і Польщі в 2022 році та дивилися в очі тим, хто бачив війну та руйнування. Ми бачили свої сім’ї та друзів, своїх співвітчизників з нашого рідного острова Імврос, розкиданих у 1964 році в усі куточки світу після примусового переміщення. І все ж ми приходимо до цього прекрасного міста Женева, оточеного своїми білими сніжинками, спокійними лісами і живописним озером Леман, змушуючи кожного з нас рефлексувати про ту мир, який пропонує природа. Ми подорожували з Вселенського Патріархату, Мученицької Церкви Константинополя, щоб закликати всіх вас: не дайте голосу нашого брата згаснути, нехай наша відповідь перед Богом в обличчя нерівності не буде такою, що ми не були “сторожем свого брата.”

Отже, давайте дивимось за межі термінології – біженці, мігранти, абітурієнти на притулок, внутрішньо переміщені особи; давайте дивимось поза колір їхньої шкіри, віру, яку вони приймають; і давайте бачити очі створення людини Божої, перетворюючи ці кризи в можливість будувати мости, практикувати солідарність, змінювати серця.

Дякуємо за вашу увагу!