19 жовтня 2023 року відбулася зустріч глав релігійних організацій України з Прем’єр-міністром Денисом Шмигалем та профільними урядовцями. Учасники обговорили важливі питання, такі як гуманітарна допомога, підтримка вимушених переселенців, капеланство та соціальні проекти. Також обговорювалися заходи для захисту українського духовного простору від ворожого впливу.

Учасники обговорили виклики російської агресії та спільні заходи для підтримки України

19 жовтня 2023 р. відбулася зустріч глав та представників релігійних організацій, які входять до Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій, з Прем’єр-міністром України Денисом Шмигалем та низкою профільних урядовців.

Православну Церкву України представляв Блаженнійший Митрополит Київський і всієї України Епіфаній. На зустрічі його супроводжував митрополит Білоцерківський Євстратій, представник ПЦУ в секретаріаті ВРЦіРО.

Учасники обговорили виклики, пов’язані з повномасштабною російською агресією, та як їм протидіяти.

«Гуманітарна допомога, розміщення й підтримка вимушених переселенців, капеланство, психологічна допомога, різноманітні соціальні проекти, адвокація України на міжнародній арені – це далеко не повний перелік сфер, де Церкви, релігійні організації та держава діють синхронно. Тому Уряд усвідомлює величезне значення вашої роботи й буде максимально їй сприяти», – сказав Денис Шмигаль.

Прем’єр-міністр підкреслив, що держава високо цінує роль Церков і релігійних інститутів у зміцненні обороноздатності України. Зокрема, професіоналізується військове капеланство, а здобутий ними досвід дозволяє проаналізувати проблеми й вдосконалити систему військового духовенства.

Також учасники зустрічі торкнулися питань гуманітарної і соціальної допомоги українцям, які внаслідок російського вторгнення опинилися за кордоном.

«Вони потребують надійного зв’язку з Україною. Ми повинні зробити все належне, щоб ці люди відчували свою нерозривність з Україною, повернулися сюди і включилися в процес мирної відбудови не лише після нашої перемоги, але й зараз», – відзначив очільник Уряду.

Денис Шмигаль наголосив на важливості долучення церков і релігійних організацій до реалізації програм ментального здоров’я, якими сьогодні опікується перша леді Олена Зеленська.

«Одна із центральних тем комунікації влади, Церков і релігійних організацій – це блокування спроб ворога використати Церкву й віруючих на шкоду національній безпеці України. Переконаний, що тут ми усі солідарні й будемо діяти разом енергійно та ефективно», – підкреслив Прем’єр-міністр.

Глава Уряду висловив впевненість, що зустріч консолідує зусилля заради перемоги, зміцнення духовності та кращого майбутнього українського народу та України.

Учасники зустрічі також вшанували хвилиною мовчання пам’ять священнослужителів, які загинули, виконуючи свій громадянський і людський обов’язок, та всіх, хто поклав життя за свободу України.

У своєму виступі Блаженнійший Митрополит Епіфаній подякував главі Уряду за продовження традиції регулярних зустрічей з представниками релігійної спільноти України.

«Ми розуміємо надзвичайні виклики, які минулого року постали перед державою, перед українським Урядом та Вами, як його очільником, і високо цінуємо нашу взаємодію. Тому можливо не так часто, як раніше, але просимо Вас продовжити нашу спільну добру традицію, яка є ефективним механізмом взаємодії», – сказав Предстоятель.

Також він підкреслив вагому роль і плідну працю Державної служби з питань етнополітики та свободи совісті. «Підвищення її статусу, призначення нового, висококваліфікованого у відповідній сфері та досвідченого керівника, сприяло зростанню ефективності нашої повсякденної державно-церковної взаємодії. Час і плоди праці підтверджують вірність ухвалених Урядом рішень», – зазначив Блаженнійший владика.

Предстоятель Православної Церкви України підтримав зусилля, спрямовані на захист українського духовного простору від ворожого впливу. «Хочу висловити подяку Уряду за розробку і підтримку в парламенті законопроекту, яким накладається заборона будь-яким релігійним організаціям в Україні мати підлеглість, мати адміністративний зв’язок з російськими релігійними центрами – сказав Митрополит Епіфаній. – В умовах війни, мабуть, вже усім не упередженим людям остаточно стало зрозумілим, що в нинішній російській системі релігійні центри офіційно діючих об’єднань знаходяться під тотальним контролем і впливом тиранічного режиму та використовуються ними, як інструмент, в тому числі для ведення гібридної війни проти України. Це стосується в першу чергу Московської патріархії, але також, і це можуть підтвердити усі присутні тут брати – це більшою чи меншою мірою стосується й інших релігійних центрів.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Тому ще навесні цього року під час зустрічі з головою Верховної Ради Русланом Стефанчуком ми підтримали урядовий законопроект. Ми готові плідно співпрацювати з державою для закріплення у демократичний і правовий спосіб норм, які захистять український релігійний простір від агресивного російського впливу та від використання релігійних спільнот як інструмента поширення ідеології «русского міра» та кремлівського впливу».

Окрім цього Блаженнійший владика торкнувся у своєму виступі питань впровадження капеланства, окреслив низку проблем, які виникли через недопрацювання під час ухвалення окремих норм нових законів, що невиправдано ускладнює діяльність для релігійних організацій. Предстоятель також зазначив незмінне і однодушне негативне ставлення представників релігійної спільноти України до низки законодавчих ініціатив, покликаних узаконити моральні хиби.

«Як і у випадку реальної боротьби з домашнім насильством, ми готові плідно співпрацювати з державою щодо розв’язання справжніх проблем. Але ми категорично проти того, щоби аморальність і зло цілеспрямовано насаджувалися і схвалювалися державою шляхом їхнього узаконення», – зазначив Митрополит Епіфаній.

За підсумками зустрічі Прем’єр-міністр України дав низку доручень профільним органам вивчити порушені питання та підготувати пропозиції та проекти рішень.

Пресслужба Київської Митрополії
Української Православної Церкви