Життя святого Ісаакія Далматського, видатного монаха, захисника православ’я і пророка, що проживав у IV столітті, під час поширення аріанської єресі. Його відданість вірі, відвага і передбачливість зробили його помітною постаттю в церковній історії.

Життєвий шлях святого Ісаакія Далматського: монах, захисник православ’я та пророк

Святого Ісаакія Далматського, чиє ім’я походить від назви заснованого ним монастиря біля Константинополя, Церква вшановує 12 червня. Життя преподобного Ісаакія припадає на IV століття, коли православну Церкву охопила аріанська єресь під час правління імператора Валента. Серед видатних захисників православ’я того часу були святителі Афанасій Великий, Василь Великий і Григорій Богослов. Однак, серед простих монахів також знайшлося багато сторонників істинної віри, до яких належав і преподобний Ісаакій.

Як тільки преподобний дізнався про гоніння на православ’я, він залишив свій монастир і вирушив до Константинополя, де глибоко засмучений долею своїх співвірників благав Бога про спрямування серця імператора до істини, а також про милосердя та справедливість. У той час Валент вів війну проти готів, народу, що жив на березі Дунаю, і наміренням було напасти на Константинополь. Ісаакій зустрів імператора при виїзді зі столиці, імператор був оточений свитою та численним військом. Ісаакій вийшов на шлях та сказав: “Государю, накажи відчинити церкви, і Бог благословить твій шлях”.

Проте імператор не звернув уваги на слова преподобного і продовжив свій шлях. Ісаакій догнав Валента наступного дня і знову зупинив його, промовляючи: “Відкрий церкви, государю, і ти будеш успішним у битві, переможеш ворогів і повернешся до своєї столиці з миром”.

Цього разу слова преподобного схоже вплинули на Валента, імператор задумався і звернувся до своїх оточуючих для поради. Однак, оточенням Валента були переважно аріани, які не могли допустити, щоб імператор зробив поступки вірі православних. Вони переконали його не слухати Ісаакія та відігнати його. І це було зроблено.

Проте, навіть на третій день Ісаакій знову з’явився перед імператором, схопивши вуздечку його коня, благаючи, переконуючи і навіть погрожуючи гнівом Божим. Проте все було марно. Слова Ісаакія розлютили імператора, і він наказав скинути преподобного в рів біля краю дороги. Таким чином, Валент позбувся Ісаакія і продовжив свій шлях.

Але тут сталася дивовижна рятувальна подія – ангел врятував святого Ісаакія від вірної загибелі. І знову Ісаакій з’явився перед імператором і почав розповідати: “Ісус Христос дарував мені спасіння і врятував моє життя, яке ти хотів відібрати. Я ще раз благаю тебе: відчини церкви для православних. Якщо ти це зробиш, то повернешся переможцем”.

Несподіване з’явлення людини, якою вже вважали мертвою, здивувало імператора. Валент запитав: “Що станеться, якщо я не відчиню церкви?”. Ісаакій відповів: “Тоді ти побіжиш з поля битви, гнаний ворогами, будеш шукати притулку, сховище у хатині, але ти будеш спалений разом із нею”.

Озлоблений цим пророцтвом, Валент скликав двох своїх слуг і наказав їм схопити преподобного, зв’язати його і утримувати у темниці до його повернення з походу, коли він знайде для нього покарання за його нахабство. Ісаакія зв’язали і привели в Константинополь, а Валент продовжив свій шлях. Незабаром імператор побачив на свої очі виконання пророцтва, яке виголосив святий Ісаакій.

Хоча греки довго і мужньо воювали проти готів, вони не змогли протистояти їх численності і розпочали втікати. Імператор ледь врятувався від переслідувачів і з невеликим супроводом воїнів ховався в одній хатині. Вороги наздоженували його, підпалили хатину, і Валент загинув у полум’ї. Деякі грецькі воїни, які повернулися до Константинополя, ще не знали про загибель Валента. Вони звернулись до святого Ісаакія, кажучи: “Імператор повернувся з перемогою, будь готовий до відповіді”. Але святий Ісаакій відповів: “Неправда, сім днів тому він був спалений, як я передбачив”.

Через декілька днів пророцтво Ісаакія повністю справдилося, і він був звільнений з в’язниці. Всі почали поважати його як пророка за його велику віру та передбачливість. Життя святого Ісаакія Далматського стало свідченням його глибокої віри, силі духу та боротьби за істинну православну віру у важкі часи. Він залишив помітний слід у церковній історії і є шанованим святим у православній традиції.

Молитва до святого Ісаакія Далматського:

Святий Ісаакію Далматський, монаше, захиснику православ’я та пророку,
Ти, який своїм життям та вірою став прикладом мужності і постійної боротьби за істину,
Ми звертаємось до тебе зі сподіванням і поклоном.

Благословенний святими діями та мудрими словами,
Ти втілював духовну силу і віру в найважчі часи,
Святитель Ісаакію, прийми нашу молитву та зверни нас до Божої милості.

Моли за нас, о преподобний, перед Престолом Всевишнього,
Допоможи нам в нашому духовному зростанні та пізнанні Божої волі,
Захищай нас від спокус і зла, направляй нас до святості та праведного життя.

Прошу тебе, святий Ісаакію, будь нашим посередником перед Господом,
Із ласки Божої, умилостив Господа нашого Бога щодо наших потреб і прохань,
І захисти наші душі та тіла від усякого зла.

Святий Ісаакію Далматський, моли Бога за нас!
Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія