Вшанування пам’яті пророка Іллі та розмежування пророцтва, передбачення
Увага до ролі пророків у передачі волі Божої та відмінності від звичайних прогнозів

Святий Ілля: Пророк Між Богом і Людьми

Сьогодні Церква згадує пам’ять святого пророка Іллі, який жив за 9 століть до земного народження Спасителя. На фото – фреска із зображенням цього старозавітного пророка, датована XI століттям і яка до наших днів збереглась у соборі Святої Софії Київської (нава вівтаря святого Петра).

З Біблії ми дізнаємося про багатьох пророків, які звіщали людям волю Божу, пророкували про майбутнє певного народу, навіть про долю певних царів. Але не всі, хто брався звіщати майбутнє, були справжніми пророками, є багато прикладів і лжепророцтв – хибних, викривлених передбачень, які видають людські вигадки за Божественне Одкровення. Господь закликав берегтися таких: «Остерігайтеся лжепророків, які приходять до вас в одежі овечій, а всередині – вовки хижі» (Мф. 7: 15) і попередив, що «багато лжепророків з’явиться і багатьох спокусять» (Мф. 24: 11).

Чим же відрізняється справжнє пророцтво від хибного передбачення, чи звичайного прогнозування? Найперше тим, що пророцтво є виявом волі Божої у світі, а пророки діють і свідчать від Святого Духа: «Знайте насамперед те, що ніяке пророцтво в Писанні не залежить від власного вирішення. Бо ніколи не було пророцтва з людської волі, а промовляли його святі Божі люди, натхнені Духом Святим» (2 Пет. 1: 20 – 21).

У цьому сенсі пророцтво безпосередньо не стосується конкретних фізичних, соціальних, політичних, культурних чи будь-яких інших подібних процесів, що відбуваються в цьому світі. Пророцтво має відношення загалом до боротьби добра і зла у цьому світі, воно надчасове, глобальне. У Новому Завіті дар пророцтва згадується серед особливих дарів Святого Духа.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

На противагу пророцтву, передбачення пов’язані саме з цим земним світом, з теперішнім часом, у всіх його матеріальних проявах. Це можуть бути як передбачення, наприклад, про можливі зміни клімату, розвиток політики чи економіки країни, про конкретну людину чи групу людей. Але передбачення ніколи не враховує духовний аспект життя, що, навпаки, є сенсом пророцтва. Передбачення говорить про те, яким може стати людина чи група людей в майбутньому, а пророцтво свідчить про те, якими їх хоче бачити Бог, воно звіщає про Божий Промисел.

До речі, наше слово «пророк» від «пророкувати, звіщати» є перекладом єврейського слова «наві» (nabi), що означає не лише пророка у вузькому розумінні, а й наставника, викривача неправди, вихователя. Подібне значення має і грецький відповідник «профітіс» (προφητης), провісник.

Пророки не потребували жодної матеріальної винагороди, публічного визнання чи слави. Часто, на жаль, вони залишалися не почутими і не оціненими своїми сучасниками, адже викривають хиби і вади суспільства, закликаючи стати на шлях істини – а це багатьом не подобається. Але істина, яку звіщають пророки, вона вічна і непідвладна часу. Тож рано чи пізно, за Божим Промислом, вона буде почута і справджена. Бо говорить Господь: «Я звіщаю від початку, що буде у кінці, і від давніх часів те, що ще не сталося, говорю: Моя рада відбудеться, й усе, що Мені вгодно, Я зроблю» (Іс. 46: 10).

Молитва до святого пророка Іллі:

Святий пророк Ілля, слуга Божий і наставник людей, звертаюсь до вас з проханням та молитвою. Ваша віра, мужність і відданість Богові вразили наше серце. Будьте нашим посередником перед Господом, приносячи до Нього наші благання та потреби.

Святий Ілля, ви великий пророк, який стояв між Богом і людьми, приносячи до них слово Боже. Будь ласка, моліться за нас, щоб ми завжди були вірними своєму покликанню, дотримувалися моральних цінностей і завжди боролися за добро в цьому світі.

Святий Ілля, заступайтеся за нас перед Богом, щоб наші гріхи були прощені, а наші потреби – вислухані. Допоможіть нам знайти силу і мудрість на шляху життя, щоб ми завжди чесно служили Господу і сприяли духовному зростанню інших.

Святий пророк Ілля, моліться за нас і Україну. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія