У Кременці наживо відбувається Всеукраїнська наукова конференція “Почаївська Лавра та її вплив на формування української православної ідентичності”. Заходом організатори відзначили 90-річчя української маніфестації та дослідили історію та значення цієї святині для національної ідентичності.

Відзначення 90-річчя української маніфестації та подорож у минуле та сьогодення святині: митрополит Нестор Писик (текст промови)

28 вересня 2023 року у Кременці відбувається наживо Всеукраїнська наукова конференція “Почаївська Лавра та її вплив на формування української православної ідентичності”, яка відзначала 90-річчя української маніфестації під гаслом “Почаївська лавра мусить бути українською”.

Організаторами заходу є Тернопільська єпархія автокефальної Української Православної Церкви (ПЦУ), Інститут церковної історії, Київська православна богословська академія, Волинська православна богословська академія, Рівненська духовна Семінарія, Інститут української археографії та джерелознавства імені М. С. Грушевського Національної академії наук України, Кременецька обласна гуманітарно-педагогічна академія, та Національний університет “Острозька академія”, спільно з Кременецько-Почаївським державним історико-архітектурним заповідником.

Митрополит Тернопільський і Кременецький Нестор Писик, керуючий Тернопільською єпархією автокефальної УПЦ (ПЦУ), привітав учасників конференції та підкреслив важливість обговорення історії Почаївської Лаври для формування української православної ідентичності. Його виступ був відзначений як інформативний та надихаючий, а учасники конференції висловили надію, що подія проллє світло на історію Почаївської Лаври та сприятиме її відновленню як української православної святині.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

“Ми розпочали роботу нашого наукового заходу, який має особливу цінність і важливість сьогодні, оскільки ми будемо говорити не лише про 1933 рік і українську маніфестацію. Ми збираємось обговорювати загалом всю історію Почаївської Лаври. Історія нашої святині неодноразово спотворювалась, викривлювалась і тлумачилась неправильно через те, що всі, як українці, так і різні окупанти, розуміли, що Почаївська Лавра має дуже важливе значення для нашого регіону. Можна сміливо сказати, що Почаївська Лавра має для західного регіону України, для Галичини і Волині більше значення, ніж Києво-Печерська Лавра для Надніпрянщини.

Значення Почаївської Лаври можна порівняти зі значенням Софії Київської для Києва. Дійсно, це осередок, навколо якого формувалася українська православна ідентичність наших земляків, наших предків, людей, які жили тут на Волинській та Галицькій землях. Неодноразово, вивчаючи інформацію та історію, пов’язану з Почаївською святинею, можна знайти інформацію про тих людей, які, живучи в Польській Державі перед Другою Світовою війною і раніше, коли Православна Церква була заборонена, зберігали свою ідентичність та українську приналежність, не піддавшись полонізації. Це стало можливим завдяки тому, що вони перетинали кордон держави, приходячи до Почаївської Лаври, щоб молитися та відчувати себе православними українцями, а не окупованими та підкореними. Тож, нехай Всемогутній благословить нашу працю, і нехай вона стане ще однією цеглиною в будівництві нової української Лаври, яка мала зайняти своє місце вже давно.

Але історія твориться повільніше, ніж ми б цього хотіли. Тож нехай Бог благословить нашу працю, і нехай ця конференція проллє світло на історію Почаївської Лаври, розставить все по своїх місцях у нашій свідомості. З Божим благословенням, вона стане одним із кроків у тому, щоб Почаївська Лавра знову стала українською православною святинею. Бог нехай благословить нас всіх! Слава Ісусу Христу!” – сказав у своєму вступному слові Високопреосвященнійший митрополит Нестор.

Джерело: Тернопільська єпархія УПЦ (ПЦУ)