2 листопада вшановують пам’ять святого великомученика Артемія, видатного воєначальника, намісника Єгипту.

Коли до влади прийшов новий імператор Юліан-Відступник розпочалась непримиренна боротьба з християнами. В Антіохії він наказав катувати двох єпископів, що не бажали відректися від Христової віри. У цей час у місто прийшов святий Артемій і всенародно викрив Юліана в несправедливості. Розгніваний Відступник піддав святого жорстоким мукам. Після цього великомученика кинули до в’язниці.

Під час молитви, яку святий підносив до Господа, йому з’явився Сам Христос в оточенні Ангелів і сказав: «Кріпися, Артемію! Я з тобою і позбавлю тебе від усякого болю, який заподіяли тобі мучителі, і вже готую тобі вінець слави. Тому що як ти визнав Мене перед людьми, на землі, так і Я визнаю тебе перед Отцем Моїм Небесним. Отже, будь мужній і радій – ти будеш із Мною в Моєму Царстві». Почувши це від Самого Господа, великомученик зрадів і став гаряче дякувати й славословити Його. Наступного дня Юліан зажадав, щоб великомученик Артемій визнав язичницьких богів.

Зустрівши рішучу відмову, імператор вдався до катувань. Подвижник переносив все без єдиного стогону. Святий напророкував Юліанові, що незабаром той отримає справедливу відплату за зло, заподіяне ним християнам. Відступник розлютувався і вдався до ще страшніших катувань, але вони не зломили волю великомученика, і тоді святий Артемій був обезголовлений. Його останки було поховано християнами. Після загибелі імператора-відступника мощі святого великомученика Артемія були з почестями перенесені з Антіохії в Константинополь.