Українська Православна Церква святкує і прославляє чудотворний образ Тернопільської Матері Божої у величній церкві Різдва Христового. Ікона, яка привертає вірян та паломників, зберігається у храмі з часів XVII століття і має численні свідчення про чудові одужання. Сьогодні цей храм є кафедральним собором Православної Церкви України та відомий своєю старовинною архітектурою. Усіх запрошують прийти поклонитися і звернутися до Матері Божої зі своїми проханнями.

Історія та шана навколо чудотворної ікони у центральному храмі Тернополя

Сьогодні Українська Православна Церква (ПЦУ) святкує та прославляє чудотворний образ Тернопільської Матері Божої, запрошуючи усіх вірян та паломників прийти поклонитися. У самому центрі міста Тернополя, на перехресті вулиць Руської та митрополита Мстислава, розташована велична церква Різдва Христового, також відома як Середня церква, яка манить своєю старовинною архітектурою. В цьому храмі знаходиться чудотворна Ікона Тернопільської Божої Матері.

Цей храм є одним з найстаріших у місті. За історичними джерелами, до нього у свій час завітали Константинопольський патріарх Єремія, просвітитель і богослов Кирило Транквіліон Ставровецький, князь Костянтин Острозький, гетьман Богдан Хмельницький, патріарх Мстислав та інші видатні постаті. Понад 15 років ця святиня слугувала, як кафедральний собор Предстоятеля Української Автокефальної Православної Церкви Митрополита Мефодія Кудрякова на території якого Блаженнійший був похований і нині спочиває.

Перша згадка про церкву Різдва Христового знаходиться в грамоті польського короля Жигмунта ІІ з 1566 року. У ній зазначено, що син засновника міста Яна Тарнавського насильно утвердив Тернопіль. Однак тодішня дерев’яна Різдвяна церква розташовувалася не в центрі міста, як сьогодні, а біля самого валу біля Кам’янецької брами.

Будівництво кам’яного храму Тернополя тривало з 1602 по 1608 рік. Він був майже фортецею, тому церква включалася до оборонної системи міста і була добудована кілька разів. За легендою, під час Визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького гетьман особисто молився в цьому храмі. До 1700 року цей храм був православним, а потім приєднався до уніатської церкви разом зі всією Тернопільською єпархією. Саме з тих часів починається історія Тернопільської чудотворної ікони Матері Божої.

Цю ікону передала храму побожна родина тернопільського шевця Маркевича, який мешкав над ставом біля Хрестовоздвиженської церкви. Саме в його будинку під час Великого посту почали лити сльози на іконі Матері Божої “Одигітрія” (з грецької мови – “покровителька в дорозі”).

15 липня 1730 року, у день Положення Ризи Пресвятої Богородиці, чудотворну ікону урочисто перенесено до церкви і поміщено за головним престолом.

Ця ікона зберігалася у церкві над ставом аж до Першої світової війни. У роки військових розрух її було перенесено з околиць до центральної частини міста – до парафіяльної церкви Різдва Христового, для збереження її цілості. Після війни священик цієї церкви, о. Володимир (Громницький), який повернувся з російського полону, прикрасив ікону Богородиці срібною ризою.

За віруваннями старих мешканців Тернополя, вважається, що саме чудотворна ікона Матері Божої Тернопільської врятувала від знищення прикрасу та святиню міста – старовинну Зелену Церкву. Після важких та запеклих боїв за Тернопіль у квітні 1944 року, всі будівлі по вулиці перетворилися на руїни.

Чудотворна ікона Матері Божої Тернопільської і до сьогодні знаходиться у Храмі Різдва Христового, який є кафедральним собором Православної Церкви України (Української Православної Церкви) та є пам’яткою архітектури XVII століття. Численні подяки вірян та свідчення про чудові одужання, які відбулися за участю цієї ікони, свідчать про її особливу силу.

Під час перебування Блаженнішого Мефодія (Кудрякова), Митрополита Київського і всієї України, глави Української Автокефальної Православної Церкви на кафедрі, ікону Матері Божої було перенесено до центральної частини храму для більш доступного поклоніння вірян.

В знак подяки, Блаженніший Мефодій Кудряков разом із прихожанами храму прикрасив ікону Богородиці різьбленою та позолоченою рамою. Пізніше, у 2014 році, незадовго до своєї смерті, Владика Мефодій особисто спроектував та встановив мармуровий ковчег для цієї чудотворної ікони.

Ікону Тернопільської Богородиці люди дуже шанують, і навколо неї постійно з’являються нові традиції. Священики щодня звершують молебні перед іконою, а під час літургій зачитують записки прихожан з проханнями до Матері Божої. В цей храм кожен приходить зі своїми горем, думками та молитвами, і Пресвята Діва Тернопільська в чудотворній іконі нікому не відмовляє. Почуйте заклик прийти й поклонитися цій чудотворній іконі і звернутися до Матері Божої зі своїми проханнями та потребами, піднеси молитву!

Молитва до Тернопільської
Чудотворної Ікони Божої Матері:

О, світу Заступнице, Царице Неба і Землі, безустанна наша Молитвинице, чи є таке місце, де б не проявилась милість Твоя.
До Тебе взивали батьки наші і були почуті, на Тебе надію покладали і не були осоромлені. Не відвертайся і від нас, грішних та немічних, що перед святим чудотворним Твоїм образом наболівші серця приклонивши, молитви гарячі возносимо, оспівуючи дивні знамена Твої, в місті Тернополі явлені. Благаємо, Милосердна Мати, будь і надалі повсякчасною нашою Хоронителькою. Як птаха в негоду, рятуючи пташенят,прикриває їх крилами, так і Ти, Приблага і Пречиста, покрий Покровом святим Своїм місто наше, землю нашу і всіх людей Своїх, рятуючи від бід та скорбот.
О, Мати Найсолодшого Господа нашого Ісуса Христа, прийми щиросердні материнські моління за дітей добрих і прикрих, жон та мужів, а мужів за жон своїх, а найперше чисті благання дітей за батьків і збереження родинного вогнища та сповни прохання їхні, нехай запанує злагода і любов між ними, бо як не Ти, Всеблагая, то хто ж допоможе.
Дай, Всесильна Владичице, ревність, мудрість і мужність пастирям Православним, щоб засівали ниву сердець наших словами вічної правди, щоб просвітили нас прикладом життя по вірі. Церкву Свою Святу розшири від розколів і єрисей вбережи.
Щоб було одне стадо і один пастир. Державу утверди, військо зміцни, щоб безсилими стали потуга недругів, миром їх осіни; правителям премудрість, чесність і совість низпошли; щоб врозумились і пізнали Бога Істинного і його церкву Православну; народ просвіти світлом вчення Христового, щоб серця наші були плотяними, а не кам’яними, і до покаяння та направлення життя приведи, щоб принесли ми гідні плоди віри і добрих діл та заслужено удостоїлись Небесного Царства. Де в купі з усіма Святими прославимо всечесне і величне ім’я. В Тройці славимо Бога: Отця, Сина і Святого Духа
АМІНЬ

Кондак 1:

Вибраній, із дочок Сіонських, Цариці Неба і Землі, Преблагословенній Діві Марії, приносимо похвалу і величання за дивні чудеса, що явила їх у місті Тернополі.Маємо Тебе, Владичице, заступницю життя нашого і визволительку від бід, що проливала сльози перед Сином Своїм за прощення наших гріхів. Тому ж, Преблагословенна, із молитвою звертаючись до Тебе, приносимо поклін, подяку та пісню, яку співаємо із чистим та смиренним серцем: радуйся, Владичице Богородице, заступнице і покровителько міста Тернополя.

Кондак, глас 5:

Прийдіть всі вірні прославимо Владичицю нашу Богородицю, що дивно прославилась у місті Тернополі, взиваймо до Неї, бо Вона іконою зціляє нас від усіх недуг наших, і не перестає покривати нас Своїм омофором, захищаючи нас від бід та скорбот.

Тропар, глас 3:

Пресвятая Владичице Богородице, що Спаса світові породила,возносимо до Тебе молитви наші, Богомати, що дивно прославилась чудесами від ікони Твоєї у місті Тернополі, i не погордуйнашими благаннями, але вислухай їх і помилуй нас, бо Ти єси покровителькою роду нашого.

Храм Різдва Христового є нині кафедральним собором Православної Церкви України ( Української Православної Церкви), а також пам’ятником архітектури XVII століття. Тернопільська Чудотворна ікона Божої Матері вважається однією з найбільших автентичних святинь українського православ’я.

Дорогі браття і сестри, запрошуємо усіх долучитись до урочистостей – святкування Тернопільської ікони Божої Матері та піднести спільну молитву Пресвятій Діві Марії за всі щедроти та милості, які Вона посилає нам, щоб підтримати у цьому земному житті та дарувати спасіння душ наших!

О, Мати Божа, Мати Єдина.
До тебе лине вся Україна.
Тобі у жертву серця складає,
Про перемогу Тебе благає!

Пресслужба Тернопільської єпархії УПЦ (ПЦУ)