Святий Темістоклій, пастух з Лікії Малої Азії у III столітті, став видатним свідком віри в Христа під час жорстоких переслідувань. Його відданість християнській ідентичності та мужнє стійкість перед владарем Декієм роблять його світлим прикладом віри та самопожертви.

Життя, Мучеництво та Святість Святого Темістоклія з Лікії

Святий Фемістоклій

*21 грудня за новоюліанським календарем Православна Церква відзначає
Мц. Юліанію і з нею 500 мужів та 130 жінок,
що в Нікомидії постраждали (304). Святителя Петра, митрополита київського і всієї Русі,
чудотворця (1326). Мученика Фемістоклія (251).

Серед численних мучеників, що віддали свої життя за Христа, виділяється Фемістоклій – пастух вівців з Лікії Малої Азії, який став теплосердим сповідником віри та славетним свідком Христа у III столітті н.е.

Історія розгортається серед великої кількості мучеників, присвячених Христу, які віддали своє життя з любові до Нього та, об’єднавшись у вічній красі Раю, служать як приклад для нас. Фемістоклій, мученик з Мир Лікійської Малої Азії, виділяється серед них.

Фемістоклій, пастирський страж вівців, виріс в вірі від богобоязливих батьків, став свідком істин Євангелія Христа та згодом став щедрим сповідником віри в Єдиного істинного Бога.

У часи гонінь відбувалися драматичні події. Імператор Децій започаткував жорстокі переслідування християн з метою придушення християнської віри та впровадження поклоніння ідолам. Саме тоді цей владар вислав наказ володарю Лікії Асклепію: всіх християн слід було заарештувати.

Військовий загін вирушив в гори, щоб затримати та заарештувати християнських пастухів. Стрілецька частина отримала відомості про християнського пастуха Діоскоріда, проте, коли вони намагалися знайти його, він вирішив відійти від стада та шукати пристань-схованку.

Фемістоклій став на шляху воїнів. Сотник вирішив дізнатися, де приховується Діоскорід та чи є він християнином. Фемістоклій уникнув відповідей на питання сотника і відверто визнав свою християнську ідентич

ність. Його стійкість викликала іритацію та радість серед солдатів, які нарешті знайшли християнського пастуха.

Фемістоклій був заарештований та приведений перед володарем Мир Лікії Аскулепієм. Там він відважно визнав свою віру в Єдиного істинного Бога, навіть при суворих погрозах та катуваннях. Аскулепій, роздратований, велів оголити його, валяти зверху донизу і жорстоко бити в живіт до знесилення.

Неспокійний, але стійкий Фемістоклій віддав свою чисту душу в руки Христа 21 грудня 250 р.н.е. Його аскетична мудрість та вірність під час мук воскрешає акатист, створений у 1966 році гімнографом Герасімом Микрагіаннаніті. Храми, присвячені його імені, гордо стоять в Спатах Аттики та Пломарі Лесбоса.

Нехай святий Фемістоклій буде нам прикладом мужності, саможертви та невідступної віри в Христа.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Молитва до Святого Фемістоклія

Святий Фемістоклію, теплосердий сповіднику віри та славетний свідку Христа! Ми звертаємося до тебе в молитві, вдячні за твою стійкість та духовну відвагу, що ти виявив, вірно служачи Господу в часи гонінь та мук.

О, святі Фемістоклію, наставнику вірних і взірець відваги! Просимо тебе вступитись за нас перед Престолом Божим, молитвою надавати нам силу та витримку у сповідуванні правди Христової в сьогоденній невпевненій добі.

Захищай наші душі від сумнівів, втішай наші серця у скрутні моменти і надихай нас бути вірними світлу Христового вчення. Нехай твій приклад завжди буде для нас невичерпним джерелом віри, надії та любові до Господа Нашого Ісуса Христа.

Святий Фемістоклію, невпинно молись за нас і за всю Церкву, щоб ми віддавали світло віри та славу Господу нашому, як ти це робив своїм власним життям. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія