Святий Корнилій Сотник став видатною постаттю в історії християнства, навернувши язичників до віри та здійснивши чудеса. Стаття розповідає про його шлях від язичництва до Хрещення та розповсюдження Христового вчення в місті Скепсі.

Історія Корнилія, який став першим з язичників, що прийняли Хрещення, та приніс Христове слово в місто Скепсу

13-го вересня – день святого Корнилія Сотника.

Незабаром після Хресних страждань Господа Ісуса Христа і після Вознесіння Його на Небо в Кесарії Палестинській оселився сотник на ім’я Корнилій. Він хоча і був язичником, але відрізнявся глибоким благочестям і добрими справами, про що свідчить святий євангеліст Лука (Діян. 10, 1). Господь привів до пізнання істини через просвітництво світлом віри Христової.

Одного разу Корнилій молився в своєму будинку. Йому постав Ангел Божий і повідомив, що його молитви почуті і прийняті Богом, і повелів послати людей за Симоном, званим Петром. Корнилій негайно виконав веління. Коли посланці йшли, апостол Петро став на молитву, під час якої йому було видіння: тричі спускалася посудина у вигляді великого полотна, наповненого тваринами і птахами. З Неба він почув голос, що повеліває знести все бачене. На відмову апостола була відповідь: “Що Бог очистив, ти не вважай нечистим” (Діян. 10, 15). Цим баченням Господь велів апостолу Петру йти на проповідь Слова Божого до язичників.

Коли апостол Петро в супроводі посланців прийшов в будинок Корнилія, то був з великою радістю і пошаною прийнятий господарем, його родичами і близькими. Корнилій поклонився апостолу Петру і просив його навчити вірі. Апостол розпочав проповідь про земне життя Ісуса Христа, про чудеса і знамення, здійснених Спасителем, про Його страждання, вченні про Царство Небесне, Хресної смерті, Воскресіння і Вознесіння на Небо.

Під благодатним впливом Святого Духа Корнилій увірував у Христа і хрестився разом зі своїми родичами. Він був першим з язичників, які прийняли Хрещення.

Він залишив світ і пішов на проповідь Євангелія разом з апостолом Петром, який поставив його єпископом. Коли апостол Петро зі своїми помічниками, святими Тимофієм і Корнилієм, знаходився в місті Ефесі, йому стало відомо про особливо сильне ідолопоклонство в місті Скепси. Було кинуто жереб, кому туди йти, що випав на святого Корнилія. У місті жив князь, по імені Димитрій, який вивчав давньогрецьку філософію, ненавидів християнство і поважав язичницьких богів, особливо Аполлона і Дія (Зевса).

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Дізнавшись про прибуття святого Корнилія в місто, він негайно покликав його до себе і запитав про причини його приходу. Святий Корнилій відповів, що прийшов звільнити його з мороку невідання і привести до пізнання Істини. Князь, не зрозумівши сенсу вимовлених слів, розгнівався і наказав відповідати на кожне його питання. Коли святий Корнилій пояснив, що служить Господу і що причина його пришестя і складається в боротьбі за Євангелію Істини, князь прийшов в лють і зажадав від Корнилія принесення жертви ідолам. Святий просив показати богів.

Коли його ввели в язичницький храм, Корнилій повернувся на схід і, схиливши коліна, виголосив молитву до Господа. Почався землетрус, і храм Зевса зруйнувалися. Весь народ, який бачив, що сталося, був шокований. Князь ще більш озлобився і став радитися з наближеними про те, як погубити Корнилія. Святого зв’язали і підвісили в темниці на ніч. У той час один з його рабів повідомив князю сумну звістку про те, що його дружина і дитина загинули під уламками зруйнованого храму.

Але дещо пізніше один з жерців, на ім’я Варват, розповів, що чув голоси його дружини і сина з-під руїн і що вони вихваляли Бога християнського. Жрець просив звільнити ув’язненого, так як завдяки чуду, здійсненого святим Корнилієм, дружина і син князя залишилися живі. Радісний князь у супроводі наближених поспішив до темниці, зізнався святому Корнилію в тому, що увірував у Христа і просив його визволити з-під руїн храму дружину і сина. Святий Корнилій відправився до зруйнованого ідольського храму, і по молитві постраждалі були звільнені. Після цього князь Димитрій, всі його родичі і наближені прийняли святе Хрещення.

Святий Корнилій прожив довгий час в цьому місті, навернув до Христа всіх жителів-язичників і поставив пресвітера Евномія для служіння Господу. Святий Корнилій помер в глибокій старості і був похований неподалік від зруйнованого ним язичницького храму.

О, святий Корнилію, сотнику і покровителю тих, хто шукає світло віри!
Ми звертаємося до тебе з великою вдячністю та повагою, проханнями і надією.
Ти, як зразок істинної віри та благочестя, став першим із язичників, що прийняв Хрещення
і приніс слово Христове в місто Скепсу.

Молимося перед тобою, святий Корнилію, і просимо твоєї молитви та заступництва перед Богом.
Допоможи нам навернути серця до віри, як ти це зробив, і приносити славу Богу у наших життях.
Нехай твоя благодать нас супроводжує, а твій приклад надихає нас служити і вірити.

Святий Корнилію, молись за нас, за наші родини, і за всіх, хто шукає дорогу до Бога.
Нехай твоя святість і благодать відкриють для нас дорогу до вічного спасіння. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія