Святкуємо величне свято Православної Церкви – 15 січня, день святого Павла Фівейського, батька православного чернецтва та великого подвижника. Долучайтесь до святкових молитов та вшанування його духовної спадщини!

Православний день святого Павла Фівейського: історія життя та подвиги великого подвижника

15 січня за новоюліанським календарем Православна Церква відзначає 33-й тиждень після П’ятдесятниці (рядові читання 28-го тижня через Хрещенську відступку). Прп. Павла Фівейського (341) та Іоана Кущника (V). Прмч. Пансофія (249 – 251). Прпп. Прохора (Х) і Гавриїла (ХІ, Серб.).

15 січня – день святого Павла Фівейського.

Преподобний Павло Фівейський народився в Єгипті, в місті Фіваїді. Залишившись сиротою, він багато перетерпів від свого користолюбного родича через батьківський спадок. Під час гонінь Декія на християн, святий Павло, дізнавшись про підступний задум видати його в руки гонителів, покинув місто і пішов у пустелю.

Поселившись в печері біля підніжжя гори, преподобний Павло, нікому невідомий, прожив в ній 91 рік, невпинно молячись Богу вдень і вночі. Харчувався він фініками і хлібом, який приносив йому ворон, одягом з пальмового листя ховався від холоду і спеки. Незадовго до кончини преподобного Павла, Бог відкрив про нього преподобному Антонію Великому, який також подвизався в Фиваїдській пустелі.

НАШ ТЕЛЕГРАМ

Одного разу святому Антонію спало на думку, що навряд чи є інший такий пустельник, як він, і тоді він почув голос: “Антоній, є раб Божий, який досконаліше тебе і перед тобою оселився тут в пустелі. Іди в глибину її і знайдеш його”. Антоній пішов і знайшов печеру святого Павла. Давши Антонію урок смирення, преподобний Павло вийшов йому назустріч. Старці назвали один одного по імені, обнялися і довго розмовляли. Під час бесіди прилетів ворон і приніс їм обом хліб. Преподобний Павло відкрив преподобному Антонію наближення своєї кончини і заповідав поховати його.

Помер святий Павло під час молитви, стоячи на колінах. Преподобний Антоній бачив, як його свята душа в оточенні ангелів, пророків і апостолів, сходила до Бога. Два леви прибігли з пустелі і кігтями вирили могилу. Преподобний Антоній поховав святого старця і, взявши його одяг з пальмового листя, пішов в свою обитель. Цей одяг преподобний Антоній зберігав, як найбільшу святиню, і одягав тільки два рази на рік – на Великдень і П’ятидесятницю.

Помер преподобний Павло Фівейський в 341 році, коли йому було 113 років. Він не заснував жодної обителі, але незабаром після його смерті стало багато наслідувачів його життя. Преподобний Павло вважається батьком православного чернецтва.

У ХII столітті тіло святого Павла, з волі імператора Мануїла (1143-1180), було перенесено до Царгорода і покладено в Перівлептській обителі Пресвятої Богородиці. Згодом воно було перенесено до Венеції і, нарешті, в Угорщину в Офеї; частина глави його знаходиться в Римі.

Молитва до Преподобного Павла Фівейського:

О, святий отче Павле Фівейський! Ти, відомий своїм спасінням, віддався слідувати образу Христовому, прийнявши свій хрест. Твої вчення про відкидання тлінного і прагнення до духовного, що є безсмертним, стає джерелом радості для ангельського світу, який тішиться твоїм духом.

Ти, невичерпне світило, ніколи не заходиш, подібно вранішньому Сонцю, яке сьогодні освітлює наші серця. Ми славимо тебе в молитвах за твою здатність просвітлювати темряву невідомості та підносити нас до божественної висоти. Ти, преподобний Павле, є не лише духовним провідником, але й твердим фундаментом для отців і постників.

Звертаємось до тебе з молитвою, святий отче Павле, славимо твою святість і мудрість. Нехай твій благословенний дух вдихає в нас віру і сили на шляху до духовної висоти. Амінь.

Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія