У православному календарі 15 жовтня виділяється святом ікони Богородиці “Спорителька хлібів,” яка, хоча була написана відносно недавно, набула величезного духовного значення. Стаття розповідає про історію цієї ікони та чудо, пов’язане із її вшануванням.
Вшанування надбання Богородиці, написаної у XIX столітті
15 жовтня в православному календарі особливе свято, яке вшановує ікону Богородиці “Спорителька хлібів.” Ця ікона була написана в другій половині XIX століття і, незважаючи на відсутність давніх оповідей та чудес, її сила і духовна значущість величезні. Вже через рік після написання ікони сталася подія, що відзначилася чудом – під час голоду 1891 року у Калузькій області врожай хліба на полях Шамординської обителі був дивовижно багатим.
Ікону Богородиці “Спорителька хлібів” характеризує слово “спорителька,” яке в стародавньому значенні означає “сприяти, покращувати, удобрювати.” Таким чином, Богородиця стає Помічницею людей у їхніх зусиллях здобути насущний хліб. На іконі Мати Божа зображена, сидячи на хмарах, руки підняті в благословенні, а внизу поля простягаються, прикрашені снопами жита та квітами. Авторство і тлумачення ікони належать преподобному Амвросію Оптинському (1812–1891).
Ця ікона нині є об’єктом великого шанування серед православних християн. Навіть попри втрату оригіналу ікони, на честь неї будуються церкви, пишуться ікони, та складаються богослужбові тексти. Існує окремий акафіст “Спорительці хлібів”, а слова приспіву до кожного ікосу завжди промовляються з благоговінням, вшануванням преподобного старця Амвросія Оптинського і, звісно, у знак пошанування заступництва Богородиці перед Богом.
О, Пресвята Діво Богородице, Милостива Владичице, Царице Неба і Землі, кожного християнського дому та сім’ї заступнице, благословення для трудівників і багатство для тих, що потребують, захист для сиріт та вдовиць та пожива для всіх людей. Ти, Владичице, є тією, хто надсилає Своє материнське благословення на наші міста, села та поля, в кожний дім, де мають сподівання на Тебе. Тому з покірним трепетом та покірним серцем ми прихильні до Тебе: будь для нас, грішних і недостойних рабів Своїх, мудрою Жінкою-домоводинею, яка правильно організовує наше життя. Нехай усі спільноти, домівки та сім’ї живуть у благочесті, православ’ї, одностайності, покірності та духовному смиренні. Нехай Ти наситиш бідних і безхатьків, підтримаєш літніх, виховаєш малюків та надаш мудрості всім хто щиро молитися до Господа: “Хліб наш насущний дай нам сьогодні.” Збережи нас, Найчистіша Мати, від усіх потреб, недуг, голоду, збитків, пожеж, зла і всякої надзвичайної ситуації. Вислови усім Твоїм народом і в душах моління до Господа: “Хліб наш насущний дай нам сьогодні.” Нехай наші оселі (відомі), доми та сім’ї, і кожна християнська душа, і вся наша країна переживуть мир і велику благодать. Ми прославляємо Тебе, Милостиву Матір та Живильницю нашу, нині і повіки. Амінь.
Пресслужба – Фонд пам’яті Блаженнішого Митрополита Мефодія
Соц.медіа